Προς το περιεχόμενο

Pickguard σε Squier


Vegeterian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλές καλησπέρες!

Έχω λοιπόν μια θαυμάσια squier(http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_strat_rw_bsb.htm) που τώρα τελευταία τη παίζω αρκετά.Όσοι έχετε παίξει με squier ξέρετε περίπου τι παίζει. Μέτριος ήχος σχετικά κακή ταστιέρα με χαμηλά τάστα που όταν παίζεις τα δάχτυλα ακουμπάνε το ξύλο και τα λοιπά. Παρόλα αυτά θεωρείτε ένα καλό ντίλ για τα λεφτά της.

Η δικιά μου τώρα με το καιρό μου παρουσίασε πρόβλημα στα ηλεκτρικά. Δηλαδή ο μαγνίτης neck παίζει όποτε θυμάται ο μεσαίος είναι κλινικά νεκρός και οι 2 τελευταίοι ακόμα είναι εντάξει πάλι καλά.

Επειδή θέλω μια κιθάρα για πρόβες και γενικότερα να μπορώ να τη ταλαιπωρώ χωρίς να τη λυπάμαι σκέφτηκα να αλλάξω το Pickguard και να πάρω ένα απο American Standar ή Mexico . Το κόστος του είναι περίπου όσο και η κιθάρα 150-200 ευρό.

Θέλω να μάθω λοιπόν κατα πόσο θα με ωφελήσει η αλλαγή αυτή και κατα πόσο αξίζει.

Επίσης θα κουμπώσει επάνω στη Squier ή παίζει να διαφέρουν τα μεγέθη ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα το θεμα σου δεν ειναι το pickguard αλλα οι μαγνητες!

Λογικα καποια ενωση εχει κοπει και γι'αυτο δεν παιζουν καλα οι μαγνητες.

Οι "δυο τελευταιοι "μαγνητες που λες μαλλον ειναι διπλος στη γεφυρα?

 

Γενικοτερα αν την εχεις <<του πεταματου>> δεν αξιζει να δωσεις τοσα για μαγνητες.

Υπαρχουν πολυ φθηνοτερες λυσεις με πρωτη και καλυτερη μια μικρη επισκευη στα ηλεκτρικα!

Αν εξακολουθεις να ''τρωγεσαι'' για αλλαγες ψαξε στις αγγελιες ! Ετσι κι αλλιως ενα πειραγμα στα ηλεκτρικα θα το κανεις!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι λάθος μου δεν ήθελα να πω οι δυο τελευταίοι μαγνήτες. Οι δύο τελευταίες θέσεις ήθελα να πώ!

Ψάχνω πικγκαρντ να έχει πάνω και μαγνήτες και ηλεκτρικά, να τα αλλάξω όλα πακέτο!

Του πεταμού δε τη λές αλλα δεν είναι και καμια σοβαρή κιθάρα. Απλά λέω μήπως κερδίσει μερικά + με την αλλαγή αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω να σου πω an ταιριαζουν οι τρυπες για τις βιδες του pickgyard.

Εχω την αισθηση οτι θα δωσεις πολλα για να παρεις λιγα!

 

Μπορεις παντα να τσεκαρεις κατι τετοιο εναλλακτικα

http://www.axesrus.co.uk/Stratocaster-Complete-Assemblys-s/1855.htm

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ:

http://www.guitarfetish.com/Pre-Wired-Pickguards_c_25.html

 

Για τη squier, μη δώσεις 150-200Ε... Τσάμπα θα πάνε(έχω κι εγώ μερικές squier). Ό,τι επώνυμο κι οικονομικό βάλεις επάνω της, θα είναι βελτίωση.

Ο επιλογέας και τα pot που έχει επάνω "πέθαναν", άρα πάρε ένα καλό έτοιμο GFS Loaded με λίγα $ κι είσαι έτοιμος για πρόβες κλπ. 'Εχω παίξει live και σε πρόβες μ ένα απλό GFS SSS pickguard πάνω σε squier bullet(πλήρως αναβαθμισμένη). Ούτε feedback, ούτε να χάνει επαφή ο επιλογέας, ούτε τίποτα. Ακόμη παίζει σούπερ κι είχε και πολύ πιο straty ήχο απ τα στοκ μουντά ηλεκτρικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις επισης κ απο δω να παρεις ενα επωνυμο σετ ηλεκτρικων κ να κρατησεις τους ιδιους μαγνητες που εχεις

 

http://www.axetec.co.uk/guitar_parts_uk_028.htm

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με χαμηλά τάστα που όταν παίζεις τα δάχτυλα ακουμπάνε το ξύλο

 

αυτό δεν είναι θέμα καλής/κακής κιθάρας αλλά χαρακτηριστικών....υπάρχουν medium τάστα....jumbo....και ειναι κάτι που επιλέγεις πριν αγοράσεις κιθάρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου