Προς το περιεχόμενο

roland juno g vs korg tr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γειά παιδιά!λοιπόν!είμαι πολύ κοντά στο να πάρω κάποια απο τα 2 καλούδια!

Το μόνο βήμα που έχει μείνει είναι να τα δοκιμάσω απο κοντά!

So..Ανοίγω το θέμα ωστε να ακούσω τις απόψεις σας απο πλευράς εμπειριών!

Ξέρετε!Χρηστικότητα, ευκολία, ποιό κάνει για alternative rock μπάντα σε συνδιασμό με

με κorg trinity rack, προβλήματα που ίσως έχουν παρουσιάσει κτλ...

Και κάτι ακόμα!που μπορώ να πάω να τα δοκιμάσω μέχρι ένα καλο σημείο?

Ευχαριστώ θερμά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το juno μπορεις να το ακουσεις,αν υπαρχει ακομα,στο Roland Planet στη Στουρναρη/ κεντρο Αθηνας.

 

Συγκρινεις 2 ανομοιων χαρακτηριστικων οργανα,ομως. Το tr ειναι workstation. Υπερτερει σε πολλους τομεις , για επεξεργασια,μεταφορα ηχων,δημιουργια νεων ήχων,sequencing.

Το g,είναι ενα συνθ για ζωντανες εμφανισεις,αξιοπιστο και αναλογα τα γουστα σου και το στυλ που παιζεις χαρακτηριζεις τους ηχους του.Εγω για ποζεριες το ειχα,οπως και το tr.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα..σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία..θα πάω να τα δώ..

όταν παίζεις σε μπάντα και όχι μόνος στου το juno συνεχίζει να υπερτερεί για live καταστάσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. τις ποζεριες που ανεφερα,για μπαντα ηταν κι οχι σπιτι μου καραοκε.

2. it's up to you. Συνθ ειναι. Κανεις το προσωπικο σου edit.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TR καινούργιο?.... λίγο χλωμό το βλέπω να βρεις καινούργιο νομίζω μόνο μεταχειρισμένο πλέον. Έχει αντικατασταθεί από τα m series και στην οικονομική τιμή κοιτάς για το m50.

 

Νομίζω πως είναι πλέον και οι ήχοι του λίγο out of date αφού στην ουσία βασιζόταν στο Triton Le, μετά δεν βγήκε και χθες... του 2005 μοντέλο είναι.

 

Εφόσον έχεις το Triton Classic rack θα ήταν κατ εμέ ανούσιο να πάρεις το TR δεν έχουν και τόσο μεγάλη διαφορά στον ήχο με ταξύ τους, πέρα από την πολυφωνία στο TR. Καλύτερα να πήγαινες για Roland, αν και εμένα το Juno με απογοήτευσε όταν το άκουσα, μια πατάτα και μισή ήταν, το XP-80 είχε πιο καλούς ήχους. Γνώμη μου κοίτα και για κάποιο Fantom X6 μεταχειρισμένο θα δεις μεγάλη διαφορά.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ κι εγώ με τον Σταύρο για το tr. Σχετικα με το Ρολαντ, ειναι θεμα γουστου και προσωπικης εμπειριας σε συναρτηση με το στυλ που θελεις να παιξεις.

Ανεφερες το Φαντομ και καλα εκανες,αλλα απο οτι καταλαβαινω ο Παραχαρακτης ειναι αναμεσα σε αυτα τα 2.

Και μαλλον ειναι καιρο διχασμενος, πριν το καλοκαιρι..

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί το g δεν είναι workstation,μήπως το μπερδεύεις με το stage :) ? Το g είναι workstation και μάλιστα έχει και 4 audio tracks.Τώρα και sequencer έχει και sampling(όχι multisampling).Tέσπα εννείται ότι πρέπει να τα ακούσεις και να δεις και τις δυνατότητες τους απο κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί το g δεν είναι workstation,μήπως το μπερδεύεις με το stage :) ? Το g είναι workstation και μάλιστα έχει και 4 audio tracks.Τώρα και sequencer έχει και sampling(όχι multisampling).Tέσπα εννείται ότι πρέπει να τα ακούσεις και να δεις και τις δυνατότητες τους απο κοντά.

Εχεις απολυτο δικιο. Και λαθος μου φυσικα!

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου