Προς το περιεχόμενο

Καινούργια μνήμη, καινούργια προβλήματα


kourosava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω δεν θα ησυχάσω ποτέ!

εβαλα που λέτε μια χιλιάρα (+512 που εχω) και κάνει το εξής:

 

Οταν κανω restart & shutdown, δεν ξεκινάει.......κολλάει στην πρωτη οθόνη που βγάζει. Αν βγάλω την πριζα και την ξαναβάλω, ξεκινάει αλλά μου βγάζει τις εξής επιλογές:

press F1 to enter setup

press F2 to load default settings

Πατώντας την δεύτερη επιλογή μπαίνει κανονικά.

 

αυτάααααα (που να έχει ανάθεμα το γ@#$%*^ο!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι οι μνημες σε ορισμενες περιπτωσεις πανε ζευγαρια.

 

Οταν τελικα "μπαινει" το μηχανημα, βλεπει ολη την μνημη που έχεις;

Δοκιμασε να βγαλεις την 512 που έιχες για να δεις αν ειναι ενταξει η 1000ρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ . αμα βρεις ακρη πες κι εμενα.

 

στον υπολογιστη που εχω στην δουλεις μετα απο πολυ περιπετεια και απογνωση ανακαλυψα οτι εχει ακριβως το ιδιο προβλημα με αυτο που αναφερεις. βγαζεις και ξαναβαζεις την μπριζα και φτιαχνει ή χαλαει αντιστοιχα.

 

πλεον οταν μου βγαζει αυτο ακριβως που ειπες(κολαει στην πρωτη οθονη , αυτην που γραφει windows και scrollαρει οριζοντια η μπλε μπαρα προοδου ) αρκει ενα βγαλε βαλε τις μπριζας(για την ακριβεια ενα ανοιξε κλεισε του διακοπτη του πολυμπριζου) για να γινει οκ. αν δε το κανω καθε προσπαθεια νεας εκκινησης καταληγει στο ιδιο κολλημα.

καθε φορα μετα το πρωτο κολλημα μου βγαζει τα μηνυματα που ανεφερες.

 

νομιζω οτι φταιει το τροφοδοτικο.

για να δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o kourosava είναι ο θεός των pc!!! boody, κυρίες και κύριοι, έβγαλα άκρη....

Το γ@$^#$*ο το bios είχαι ρυθμιζμένη την μνήμη στα 500Μhz. Απορώ η άλλη πως δούλευε :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι οι μνημες σε ορισμενες περιπτωσεις πανε ζευγαρια.

 

Οταν τελικα "μπαινει" το μηχανημα' date=' βλεπει ολη την μνημη που έχεις;

Δοκιμασε να βγαλεις την 512 που έιχες για να δεις αν ειναι ενταξει η 1000ρα.[/quote']

 

... οταν βάζουμε επιπλεον σιμάκια μνήμης στον υπολογιστή πρέπει να προσέξουμε η ταχύτητα της μνήμης να είναι η ίδια με το άλλο σιμάκι που έχουμε + καλό είναι να είναι ζευγάρι (όπως έγραψε ο Αιολος) έχω 512ΜΒ βάζω 512ΜΒ. Στα καινουργια motherboards η μνήμη τοποθετείται στο πρώτο slot κενο το δεύτερο μετά γεμίζω το τρίτο κενο το τέταρτο (αναλόγως το motherboard). Και φυσικά προσοχη τι σετάρετε στο bios και σε περίπτωση που κάνετε overlocking (αυξάνετε ταχύτητα μεγαλύτερη απο αυτή που είναι στις προδιαγραφές του επεξεργαστή και μνήμης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...καθε φορα μετα το πρωτο κολλημα μου βγαζει τα μηνυματα που ανεφερες...

 

Το πήρα χαμπάρι απο ενα μήνυμα που δεν πρόσεξα.

Overclocking failed

εκει την ψιλιάστικα οτι κάτι δεν πάει καλά με το bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα το πρωί (06:30 8O ) και την 512 πάνω και εκανε παλι τα χαζα του. Πηγα στο bios και την ρυθμιση για τα Mhz της ram την έβαλα "auto" και ολα μια χαρα. Στο πρώτο slot εβαλα την 1024 και στο δευτερο την 512. Μεγάααααλη διαφορά στην ταχύτητα. Πριν κανω κλικ, ανοιγει τα παραθυρα (ναι καλα....στον υπνο μου :lol: )

 

 

...Και φυσικά προσοχη τι σετάρετε στο bios και σε περίπτωση που κάνετε overlocking (αυξάνετε ταχύτητα μεγαλύτερη απο αυτή που είναι στις προδιαγραφές του επεξεργαστή και μνήμης).

 

μου έχει επιλογή να κανω overclocking τον επεξεργαστη 5%, 10% κ.τ.λ. Να κανω κανενα πειραμα η θα το παρω στο χερι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάνε κάνε για να μας πείς τι έγινε και να μην το κάνουμε εμείς 8)

:lol: :lol: :lol: :lol:

 

Είχα παρόμοιο πρόβλημα όταν αναβάθμησα από 512 σε 1gb αλλά μετά διάβασα το μύνημα που μου έβγαζε για same amount of memory in each slot...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάνε κάνε για να μας πείς τι έγινε και να μην το κάνουμε εμείς 8)

:lol: :lol: :lol: :lol:

 

ξέρω τι θα σου πω αν το καψω.....

θα σου δωσω οδηγιες να κανεις ακριβως το ιδιο :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου