Προς το περιεχόμενο

Η νεα μου NS Tele


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοιξε λιγο παραπανω τον ενισχυτη... ;),μεχρι να παρεις κομπρεσορα ;)

 

Προσωπικα φετος μετα απο ...20 χρονια που δεν τον ειχα κλεισει....ποτε μου...αποφασισα να τον καταργησω και μου αρεσει αυτο που ακουω στο στουντιο/σπιτι μου  (βεβαια δεν εχω παιξει live χωρις κομπρεσσορα ακομα οποτε..επιφυλασομαι... ;D)

 

 

Funny you should mention that καθότι την Κυριακή μετά το live μίλαγα με τον Βουράκη (Blues Wire) που έπαιζε με μία Fender Thinline 72. Δοκίμασε 5-6 από αυτές γιατί, όπως λέει ο ίδιος πάντα, είχε μεγάλη διαφορά η μία με την άλλη. Παίζει live με την κιθάρα απείραχτη και χωρίς πετάλια ("μόνο λίγο γράσσο στα δάχτυλα για να κουνιούνται"). Το μόνο που άλλαξε ήταν τα saddles γιατί τα δικά της ήταν ελαφριά σαν ψεύτικα και δεν είχε spark η κιθάρα.

 

αυτη εχει αλλη γεφυρα,τυπου hardtail strat με διαφορετικα (και 6 τον αριθμο) saddles που οντως ειναι zinc και ψιλοψοφια οπως αλλωστε και αυτα που φορανε ολες οι 70s strat (η καλυτερη αλλαγη ειναι να βαλεις τα strat saddles που φορανε τα σημερινα vintage reissue που ειναι bent steel) ασε που δεν ειναι ..ακριβως tele...(μια & φοραει διπλους & ειναι ουσιαστικα μια 335 ...βελτιωμενη απο τη Fender φυσικα...με τους καλυτερους διπλους μαγνητες ever. ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Προσωπικα φετος μετα απο ...20 χρονια που δεν τον ειχα κλεισει....ποτε μου...αποφασισα να τον καταργησω και μου αρεσει αυτο που ακουω στο στουντιο/σπιτι μου  (βεβαια δεν εχω παιξει live χωρις κομπρεσσορα ακομα οποτε..επιφυλασομαι... ;D)

 

Kαι εμενα μου αρεσει ο μη-κομπρεσσαρισμενος ηχος, αλλα σε ορισμενα funk ρυθμικα it's the bomb!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά (και τοις μετρητοίς δεν είμαι να με παίρνεις) δεν καταλαβαίνω τον κομπρέσσορα σε λαμπάτο ενισχυτή. Για live αν βγαίνεις από DI ναι, κατανοητό, αλλά μια από τις ιδιότητες της λάμπας είναι και το φυσικό κομπρεσάρισμα. Αλλά μπορεί και λάθος να κάνω.

 

αυτη εχει αλλη γεφυρα,τυπου hardtail strat με διαφορετικα (και 6 τον αριθμο) saddles που οντως ειναι zinc και ψιλοψοφια οπως αλλωστε και αυτα που φορανε ολες οι 70s strat (η καλυτερη αλλαγη ειναι να βαλεις τα strat saddles που φορανε τα σημερινα vintage reissue που ειναι bent steel) ασε που δεν ειναι ..ακριβως tele...(μια & φοραει διπλους & ειναι ουσιαστικα μια 335 ...βελτιωμενη απο τη Fender φυσικα...με τους καλυτερους διπλους μαγνητες ever. ;D)

Μαζί σου σε όλα.  ;D

Απλώς μετέφερα την γνώση (ή γνώμη) ενός κιθαρίστα που σέβομαι την γνώμη του (μα, χωρίς πετάλια; ) πάνω στο θέμα saddles.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά (και τοις μετρητοίς δεν είμαι να με παίρνεις) δεν καταλαβαίνω τον κομπρέσσορα σε λαμπάτο ενισχυτή. Για live αν βγαίνεις από DI ναι, κατανοητό, αλλά μια από τις ιδιότητες της λάμπας είναι και το φυσικό κομπρεσάρισμα. Αλλά μπορεί και λάθος να κάνω.

 

Eνταξει με Tele ο κομπρεσσορας ειναι πορωση ειδικα αν (μπορεις βεβαια) παιζεις chicken picking,αλλα και funk.Ελαχιστες ειναι οι ηχογραφησεις σε αυτα τα δυο ειδη με tele ΧΩΡΙΣ κομπρεσσορα ;D).Οι μονος "country" κιθαριστας (που δεν ειναι βεβαια μονο country κιθαριστες) που ξερω να παιζει χωρις κομπρεσσορα με tele ειναι ο Danny Gatton. ;)

 

Μαζί σου σε όλα.  

Απλώς μετέφερα την γνώση (ή γνώμη) ενός κιθαρίστα που σέβομαι την γνώμη του (μα, χωρίς πετάλια; ) πάνω στο θέμα saddles.

 

και πολυ σωστη γνωμη ειχε μια και δεν του αρεσαν τα zinc (& μαλλον steel θα πρεπει να εβαλε απο οτι υποψιαζομαι.....),το πρωτο πραγμα που αλλαζω και εγω σε οποιαδηποτε 70αρα strat ειναι τα φρικτα cast saddles ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες πάντως ο Greg o Κoch είπε ότι δεν του αρέσουν ιδιαίτερα οι κομπρέσορες, χρησιμοποιεί σπάνια και...εντάξει...από chicken pickin ο άνθρωπας να φάν κι' οι κότες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα τελευταια χρονια ειδικα οι "εκτος Nashville" country players εχουν αρχισει και ξεφευγουν απο τον κλασσικο υπερκομπρεσαρισμενο tele nashville sound που κυριαρχει εδω και χρονια (παιζει και ρολο οτι πολλοι χρησιμοποιουν VOX type amps που, σε αντιθεση με τους κλασσικους Fender που ηταν το norm για δεκαετιες, δεν τα πανε και πολυ καλα με τους κομπρεσσορες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά (και τοις μετρητοίς δεν είμαι να με παίρνεις) δεν καταλαβαίνω τον κομπρέσσορα σε λαμπάτο ενισχυτή.

 

+1000

 

Το κομπρεσσέρι είναι... special effect kateme.  ;D

 

Νταξ' μπορεί να...εχχμμμ... βοηθάει για metal ("compressor kalo gia metal") αλλά και εκεί πολλοί μεταλ παίκτες προτιμούν κάτι σαν tubescreamer μπροστά από τα distortion τους, ώστε να κομπρεσσάρουν χωρίς να χάνονται ΟΛΕΣ οι δυναμικές (και να έχουν και boost).

 

Ένας σωστός λαμπάτος κομπρεσσάρει ομαλά ακολουθώντας τις δυναμικές, οπότε όλα πάνε στα δάκτυλα όπως λέει και ο Big Mo.  ;D

 

A, και σύμφωνα με το Μανώλη, ποτέ μην κουρδίζετε απολύτως σωστά την κιθάρα σας όταν παίζετε blues, ώστε να έχετε και λίγο... chorus.  ;D ;D ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, και σύμφωνα με το Μανώλη, ποτέ μην κουρδίζετε απολύτως σωστά την κιθάρα σας όταν παίζετε blues, ώστε να έχετε και λίγο... chorus.  ;D ;D ;D

Τη κιθάρα σας ή την Telecaster σας? ;D Όποια Tele κουρδίζει σωστά, δεν είναι Tele... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πολυ σωστη γνωμη ειχε μια και δεν του αρεσαν τα zinc (& μαλλον steel θα πρεπει να εβαλε απο οτι υποψιαζομαι.....),το πρωτο πραγμα που αλλαζω και εγω σε οποιαδηποτε 70αρα strat ειναι τα φρικτα cast saddles ;)

Με τη φρασεολογία του ανθρώπου που δεν είναι tech "έβαλα από αυτά που είναι σαν τα παλιά, πιο βαριά, σιδερένια και η κιθάρα άλλαξε"

 

A, και σύμφωνα με το Μανώλη, ποτέ μην κουρδίζετε απολύτως σωστά την κιθάρα σας όταν παίζετε blues, ώστε να έχετε και λίγο... chorus.  ;D ;D ;D

Ναι, ρε συ, με τρέλλανε εκει πέρα.

-"Τι χωρίς πετάλια βρε Μανώλη, αφού ακουγόσουν σ να χεις chorus σε εκείνο το κομμάτι"

-"Ναι γιατί ήμουν λίγο ξεκούρδιστος. Εξάλλου ο Ζάικος λέει ότι μόνο η Λα χρειάζεται να είναι σωστά κουρδισμένη".  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομπρεσσέρι είναι... special effect kateme.  

 

Νταξ' μπορεί να...εχχμμμ... βοηθάει για metal

 

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ,αν θες ΑΥΤΟΝ τον ηχο στην Tele σου,ο κομπρεσσορας ειναι απαραιτητος

 

 

αν θες πιο φυσικο ηχο (απο το 1.30 και μετα τα χωνει για τους ανυπομονους... :))

 

 

δεν χρειαζεται.... ;)

 

 

Με τη φρασεολογία του ανθρώπου που δεν είναι tech "έβαλα από αυτά που είναι σαν τα παλιά, πιο βαριά, σιδερένια και η κιθάρα άλλαξε"

 

ακριβως,μια χαρα τα λεει (τα 70s ειναι σαν ..πλαστικο ενα πραμα.....πολυ ψευτια...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου