Προς το περιεχόμενο

Πώς να μην ξαναπιάσετε κιθάρα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως το chicken picking όχι μόνο οι Hellecasters' date=' το έχουν ανάγει σε τέχνη οι country κιθαρίστες - μας φαίνεται εξωπραγματικό γιατί ζούμε στο Ελλαντιστάν [και δεν έχουμε τέτοια ακούσματα'].

 

Θα συμφωνήσω στο ότι μας κομπλάρει γιατί δεν το έχουμε συνηθήσει, αλλά πάντως το link το βρήκα από αμερικάνικο forum και έκαναν τα ίδια σχόλια με εμας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ ενδιαφέρον το κολπάκι με το πάτημα των χορδών στο σημείο ανάμεσα σε επάνω καβαλλάρη και κλειδιά.

+1' date=' μου άρεσε πάρα πολύ, πιο απαλό από trem, άσε που γίνεται και σε κιθάρες χωρίς trem :D:D:D[/quote']

 

Το κακό είναι ότι σε κιθάρες χωρίς tremolo, δε μπορείς να κάνεις diving (και δε μιλάω για diving τύπου metal...).

Η μόνη τεχνική είναι να σπρώξεις το μπράτσο προς τα μπροστά, αλλά και πάλι..είναι επίφοβο να σου μείνει στα χέρια!!! :lol: :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Donahue από τους Hellecasters. Αν θέλετε να πάθετε πιο χοντρό ταράκουλο ακούστε κανά δίσκο τους ή δείτε κάνα video. Φανταστείτε κάτι τέτοιο πιο γρήγορο [με πιο δύσκολα σχήματα] και επί 3. Γαμώ τις μπάντες.

Πάντως το chicken picking όχι μόνο οι Hellecasters' date=' το έχουν ανάγει σε τέχνη οι country κιθαρίστες - μας φαίνεται εξωπραγματικό γιατί ζούμε στο Ελλαντιστάν [και δεν έχουμε τέτοια ακούσματα'].

 

+1000 :wink:

 

ΤΥΠΙΚΟ country chicken picking παιξιμο αν και το συγκεκριμενο σχημα το εχει κανει ακομα περισσοτερο αεροπλανο απο οτι ειναι απο μονο του.

 

τσεκαρε τε και

 

REDD VOLKAERT

BRENT MASON

RAY FLAKE

ALBERT LEE

DANNY GATTON

 

& oποιον αλλο καντρυ κιθαριστα υπαρχει :wink:

 

εννοειται οτι αυτα ΜΟΝΟ με τελε παιζονται...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kourava: ναι παίζε με πένα και με τα 3 δάκτυλα που.. περισσεύουν;)

superfunk: ALBERT LEE [τι μάγος], είχε σαρώσει τα GP awards επί σειρά ετών, ο μεγάλος δάσκαλος στο chicken picking. Έχω δύο εκπαιδευτικά του, που τα βλέπω όταν θέλω να ξεκολλήσω από τα normal picking techniques. ΒΤW παράλειψη μια διαφορετική προσέγγιση σε αυτήν την τεχνική, έχει και ο Michael Lee Firkins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Michael Lee Firkins. .. αυτός παιδία είναι εξαιρετικώς παίχτης και μάλλον αδικημένος όσοι δεν τον έχουν ακούσει χάνουν παίζει φοβερά φορτισμένα με απίστευτο συναίσθημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάντως δεν μου προκαλεί πανικό αυτό που είδα και ουτε πρόκειται να αφήσω την κιθάρα και να πιάσω το μπλέξιμο για τους εξής λόγους..

1)δεν παίζω και δεν έπαιζα ποτέ αυτό το είδος μουσικής όποτε ειναι φυσικό επόμενο να μην κατέχω την συγκεκριμένη τεχνική.. :wink:

2)χρησιμοποιεί δάχτυλα και πένα συγχρόνως και ο σπάθας (και μου κάνει εντύπωση που σε τόσα θέματα τον αποκαλείτε θεό αλλά δεν το ξέρατε) 8)

:wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου