Προς το περιεχόμενο

John Scofield Piety Street Band (Montreux Jazz 14/7)


spy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις επέστρεψα από τη συναυλία του John Scofield - με το νέο του σχήμα, τους Piety Street Βand - στο Montreux Jazz. Ο χώρος ήταν καταπληκτικός, η οργάνωση αδιανόητη (ειδικά για μας από το Ελλάντα) και η συναυλία κορυφαία.

 

Λοιπόν: Το σχήμα είναι κιθάρα-μπάσο-πλήκτρα-ντραμς και φωνή και συμμετέχουν γνωστοί μουσικοί της σκηνής της Νέας Ορλεάνης. Το ρεπερτόριο αποτελείται σχεδόν αποκλειστικά από κομμάτια gospel, τα οποία όμως περισσότερο χρησιμεύουν σαν "όχημα" για να κάνει ο Scofield τα δικά του. Απ΄ ότι φαίνεται, αυτά τα κομμάτια των 3-4 ακόρντων τον απελευθερώνουν εντελώς, και το αποτέλεσμα είναι απολαυστικό. Για παράδειγμα, στο ίδιο κομμάτι μπορείς να ακούσεις bluesy solo αλά BB King, "outside" περάσματα, φράσεις bebop και "ντουμπλάρισμα" της μελωδίας με διάφωνα διαστήματα. Όλα αυτά φυσικά με το γνωστό groove του Scofield, και χωρίς ποτέ να κουράζουν.

 

Ο ήχος - η κλασική Ibanez, ο εξίσου κλασικός πλέον VOX, και ενίοτε πολύ delay - απλά μου υπενθύμισε ακριβώς γιατί μου άρεσαν πάντα οι semihollow κιθάρες.

 

Μία γεύση μπορείτε να πάρετε εδώ:

 

http://www.youtube.com/watch?v=ncgQYFtqKiI

 

 

Αν περάσουν από τα μέρη μας, μην τους χάσετε. Check them out anyway.

 

 

Ακολούθησε ο McCoy Tyner με μία επίσης εκπληκτική μπάντα (μεταξύ άλλων Gary Bartz στο σαξόφωνο και Bill Frisell στην ...Τελεκάστερ), αλλά αναγκάστηκα να φύγω λίγο μετά τη μέση γιατί έπρεπε να προλάβω το τρένο.

 

 

Θα επανέλθω την Παρασκευή με ανταπόκριση από τον Jeff Beck. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταιο καιρο το χειροτερο που εχει να κανει κανεις ειναι να μπαινει στο νοιζ και να διαβαζει για συναυλιες που θα ηθελες να πας και πηγαν αλλοι  :D :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

John Scofield και Jeff Beck την ίδια εβδομάδα?

Αυτό και εαν είναι επικίνδυνο overdose!!!!!. Kάποιοι αδύνατοι χαρακτήρες μετά από κάτι τέτοια έκοψαν τη κιθάρα ;D ;D.

Περιμένουμε ανταποκρίσεις...και όταν γυρίσεις ταξιδιωτικές λεπτομέρειες. Το Montreux είναι ο στόχος μου για του χρόνου (νάμαστε καλά)...

 

Μην λέτε μετά ότι δεν σας το είπα...είδοποίησα ένα χρόνο πρίν!! Εγγραφές ξεκίνησαν!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toν είχα δει πέρσι τον Scofield, απλά απίστευτος... ανατριχίλα. Ήμουν καθήμενος και τον είχα στα 15 μέτρα, όπως και τον Metheny & τους Shorter-Hancock... (λυσσάξτε!! ;D ;D)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταιο καιρο το χειροτερο που εχει να κανει κανεις ειναι να μπαινει στο νοιζ και να διαβαζει για συναυλιες που θα ηθελες να πας και πηγαν αλλοι  :D :D :D :D

 

+100

 

Απαπα η καρδία μου μ έπιασε για το Scofield, έψαχνα να δω ημερομηνίες μήπως απλά αναβίωε κανείς κανένα ψόφιο θέμα...  :(

 

 

Αν περάσουν από τα μέρη μας, μην τους χάσετε. Check them out anyway.

 

 

Κάνουμε κ αστειάκια;; Εννοείται!

Πολύ τυχερός! Ευχαριστώ για το review!

Με τον Scofield έχω ένα κολλημα  :o

 

 

Θα επανέλθω την Παρασκευή με ανταπόκριση από τον Jeff Beck. ;D

 

Δεν το διάβασα αυτό.  :P

Περιμένουμε...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου