Προς το περιεχόμενο

Πολυφωνικό aftertouch για όλους!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχετε synth keyboard ή midi keyboard-controller που δεν υποστηρίζει πολυφωνικό aftertouch, υποστηρίζει μόνο channel aftertouch ή δεν υποστηρίζει aftertouch καθόλου και θέλετε να στέλνετε από αυτό  πολυφωνικά aftertouch midi messages στα soft synth ή και στα hardware synths που υποστηρίζουν polyphonic aftertouch χρησιμοποιώντας το ως master controller?

 

 Καααααανένα πρόβλημα😀

 

 Η Sound Mangling δίνει τη λύση στην εξευτελιστική τιμή των $19

 

Λεπτομέρειες παρακάτω!!!

 

 https://www.soundmangling.com/2022/02/28/ppg-polyphonic-pressure-generator/

 

 

Επεξεργασμένο από cos_dr
  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή ενδθουσιάστηκα αλλά μάλλον για τέκνασμα πρόκειται. Καταρχάς απο το γρήγορο πέρασμα που έκανα στο video, ο κύριος θεωρεί πως το aftertouch αποσκοπεί μόνο στο vibrato, καθώς τα παραδείγματα που παραθέτει αφορούν αυτό . Απο το 16.20 του video όμως, με αυτό που κάνει δηλαδή να αναθέτει σε κάποιο πλήκτρο ή κάποιο πεταλ την ενεργοποίηση του modulation ωστε να παίζει το vibrato, διαπιστώνω πως δεν μεταφράζει τα μηνύματα του velocity σε aftertouch , ή του channel σε poly aftertouch , κάτι που θα ήταν και η ουσία του εγχειρήματος εαν αυτό ήταν τεχνικά εφικτό. Αντίθετα, ενεργοποιεί το modulation στην τελευταία νότα ωστε να θυμίζει ένα κλασσικό παίξιμο polyaftertouch. Το ίδιο μου φαίνεται πως κάνει με το "velocity threshold" καθώς αξιοποιεί το υπάρχον channel aftertouch στην νότα που θέλει , όταν οι υπόλοιπες έχουν χαμηλό velocity και άρα οχι ενεργοποίηση του vibrato, σε αντίθεση με τη νότα που την πιέζει περισσότερο και ξαφνικά αποκτά vibrato. Ίσως το τελευταίο να είναι καλό σαν τέκνασμα, δεν είναι όμως polyaftertouch. Στο aftertouch θελεις η παράμετρος να αυξάνεται συναρτήσει της πίεσης, ενώ εδώ φαίνεται απλά να ενεργοποιείται. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Στάθης Π. είπε

Στην αρχή ενδθουσιάστηκα αλλά μάλλον για τέκνασμα πρόκειται. Καταρχάς απο το γρήγορο πέρασμα που έκανα στο video, ο κύριος θεωρεί πως το aftertouch αποσκοπεί μόνο στο vibrato, καθώς τα παραδείγματα που παραθέτει αφορούν αυτό . Απο το 16.20 του video όμως, με αυτό που κάνει δηλαδή να αναθέτει σε κάποιο πλήκτρο ή κάποιο πεταλ την ενεργοποίηση του modulation ωστε να παίζει το vibrato, διαπιστώνω πως δεν μεταφράζει τα μηνύματα του velocity σε aftertouch , ή του channel σε poly aftertouch , κάτι που θα ήταν και η ουσία του εγχειρήματος εαν αυτό ήταν τεχνικά εφικτό. Αντίθετα, ενεργοποιεί το modulation στην τελευταία νότα ωστε να θυμίζει ένα κλασσικό παίξιμο polyaftertouch. Το ίδιο μου φαίνεται πως κάνει με το "velocity threshold" καθώς αξιοποιεί το υπάρχον channel aftertouch στην νότα που θέλει , όταν οι υπόλοιπες έχουν χαμηλό velocity και άρα οχι ενεργοποίηση του vibrato, σε αντίθεση με τη νότα που την πιέζει περισσότερο και ξαφνικά αποκτά vibrato. Ίσως το τελευταίο να είναι καλό σαν τέκνασμα, δεν είναι όμως polyaftertouch. Στο aftertouch θελεις η παράμετρος να αυξάνεται συναρτήσει της πίεσης, ενώ εδώ φαίνεται απλά να ενεργοποιείται. 

Δεν πρόλαβα να δω όλο το βίντεο, πάντως το ότι δίνει trigger μέσω του προγράμματος σημαίνει πως η αντίστοιχη παράμετρος θα πειραχτεί. Δηλαδή δεν  έπεται πως θα είναι το vibrato. Θα είναι ότι ρυθμιστεί να παίρνει από το modulation source. Για να  έχει ευαισθησία ανάλογη με την πίεση, προφανώς θα χρειάζεται ένα ανάλογο keyboard.

 

 Ας το πούμε έστω και έτσι, ένα συν στην εκφραστικότητα μέσω πλήκτρων που μοιάζει με το πραγματικό poly aftertouch

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ας το δοκιμάσει κάποιος που έχει παίξει σε κλαβιέ με πολυφωνικό aftertouch κι ας μας πει αν αυτό μπορεί να ανταποκριθεί - παίξει το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Ας το δοκιμάσει κάποιος που έχει παίξει σε κλαβιέ με πολυφωνικό aftertouch κι ας μας πει αν αυτό μπορεί να ανταποκριθεί - παίξει το ίδιο.

δώστε μου $19 και θα σας απαντήσω εγώ χωρίς εξτρά χρέωση. 😀

 Έχω και πρόσφατο το παίξιμο μου σε clavier με πολυφωνικό aftertouch από τα σύνθια του @Πάνος Χελιδόνης

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Μόλις τώρα, cos_dr είπε

δώστε μου $19 και θα σας απαντήσω εγώ χωρίς εξτρά χρέωση. 😀

Χωρίς εξτρα χρέωση, δεν μπορεί να είναι το ίδιο.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Εγώ αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ είναι για ποιό λόγο οι εταιρίες δεν βάζουν πολυφωνικό aftertouch σε όλα τα keyboards. Αλλά σε όλα όμως. Αφού ιδιαίτερα κοστοβόρο δεν είναι, ένας πιεζοηλεκτρικός μηχανισμός που παίρνει σήμα απο μια μικρή κορδελίτσα είναι. Αν το δεις δηλαδή απο απόψεως Φυσικής και χαρντγουερικής, δεν είναι τίποτα το extravagant.. Το ΒΑΦΤΙΖΟΥΝΕ οτι έχει υψηλό κόστος κατασκευής για να χτυπάνε τς τιμές των πλήκτρων στα ύψη. Να αναγκάζονται δηλαδή άνθρωποι σαν του βιντέου να σκαρφίζονται πατέντες και κόλπα για κάτι που αλλιώς θα ήταν τόσο μα τόσο απλό.. ΔΙΔΑΞΕ η asm όταν έβγαλε το Hydrasynth με πολυφωνικό aftertouch. Ύστερα απο την παταγώδη επιτυχία της την ακολούθησαν και άλλες εταιρίες, αλλά την παραμύθα περι κόστους δεν τη παράτησαν.. Αισχοσέρφουλ οφ σίκρετς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

για ποιό λόγο οι εταιρίες δεν βάζουν πολυφωνικό aftertouch σε όλα τα keyboards

 

Διότι λίγοι είναι αυτοί που ενδιαφέρονται. Οι περισσότεροι πληκτράδες ξεκινούν να μαθαίνουν σε κάτι πιανοειδές ή αρμονοειδές. Δηλαδή, δεν έχουν καν aftertouch, πόσο μάλλον polyphonic. Σιγά-σιγά, θα γίνει πιο δημοφιλές.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Εγώ αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ είναι για ποιό λόγο οι εταιρίες δεν βάζουν πολυφωνικό aftertouch σε όλα τα keyboards.

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ πολύ aftertouch στο παίξιμο.

 Πολύ σπάνια. Τα synth που είχα  είχαν channel  aftertouch.

 Τώρα που το έπαιξα στο Hydrasynth σου και έτσι όπως αποδίδει, θέλω να το έχω. 😀

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχατε και στο χωριό σας ρε βλάχοι πολυφωνικό aftertouch?🤨 Μάθαμε τώρα, "polyphonic aftertouch" και ξαναμανά "polyphonic aftertouch".😁 Εδώ σε λίγο οι εταιρίες θα καταργήσουν και το initial touch, μπας και βγάλουν καμιά δραχμή παραπάνω. Ήδη κάποιες εταιρείες μειώνουν την πολυφωνία και το multitimbrality σε επίπεδα '80s με την γνωστή αστεία δικαιολογία ότι οι sound engines τους είναι CPU-hungry.🤢

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου