Προς το περιεχόμενο

Πολυφωνικό aftertouch για όλους!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Είχατε και στο χωριό σας ρε βλάχοι πολυφωνικό aftertouch?🤨

Πως δεν είχαμε, είχε μέχρι και  ο  παππούς μου στην κατοχή.😀

Οι εταιρείες πάντως ενδιαφέροντος δικού μου λόγω των δικών μου γούστων το βάζουν, υποστηρίζοντας παράλληλα το midi 2.0 και είναι σημαντικό που υποστηρίζεται ακόμα και από τα presets των hardware και των software synths.

 

 Σε σημείο που ήθελα να πάρω  το mk2 το KONTROL της ΝΙ για πιο φθηνά και λόγω του ΜΚ3 που το διαθέτει, να περιμένω 3 χρόνια να πάρω το ΜΚ3 σε καλύτερη τιμή.

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Εγώ αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ είναι για ποιό λόγο οι εταιρίες δεν βάζουν πολυφωνικό aftertouch σε όλα τα keyboards. Αλλά σε όλα όμως.

Θεωρώ ότι το χρησιμοποιούν ως marketing tool για να διαφοροποιήσουν τα προϊόντα τους από τα υπόλοιπα. Βλέπε σειρά modx της Yamaha , ακόμα και το channel after touch που είναι απλά μια καλωδιοταινια(after touch strip) το έχουν αφαιρεσει , για να υπάρχει ως feature στην ναυαρχιδα τους.

Πράγματι εάν τα χαρακτηριστικά ενός synth ακολουθούν κατά κύριο λόγο την τεχνολογική εξελιξη,θα έπρεπε να υπάρχει κατά κόρον ίσως κάνα δυο δεκαετίες τώρα.

17 λεπτά πριν, trolley είπε

Διότι λίγοι είναι αυτοί που ενδιαφέρονται. Οι περισσότεροι πληκτράδες ξεκινούν να μαθαίνουν σε κάτι πιανοειδές ή αρμονοειδές

Οκ για όλα,αλλά σε synth με κοχονες όπως το modx θεωρώ αστείο να μην έχουν έστω Channel after touch. Αυτά τα synth απευθύνονται σε έμπειρους χρήστες και πιστεύω ακόμα και το poly θα έβρισκε χρήση .Παράδειγμα ο @cos_dr που ενθουσιάστηκε με το hydrasynth. 

 

13 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ πολύ aftertouch στο παίξιμο.

 Πολύ σπάνια.

Εμένα με βολεύει πολύ στο vibrato. Μάλιστα έβλεπα ένα video από nord grand που έχει ενα dedicated button για αυτή τη χρήση και λέω,μα καλά γιατι να σηκώνεις το κουλο σου για να κάνεις κάτι που θα μπορούσες με κίνηση που ήδη έχεις κάνει; Το βάζεις στο after touch και ξεμπερδευεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Σε σημείο που ήθελα να πάρω  το mk2 το KONTROL της ΝΙ για πιο φθηνά και λόγω του ΜΚ3 που το διαθέτει, να περιμένω 3 χρόνια να πάρω το ΜΚ3 σε καλύτερη τιμή.

Βρε συ cos αφού το θες τόσο πολύ πάρτο. Κρίμα να χάσεις 3 χρόνια δημιουργικής περιόδου για (ας πούμε) 200 ευρω. Σαφώς δε μου πέφτει λόγος,φιλικά σ το λέω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Στάθης Π. είπε

Βρε συ cos αφού το θες τόσο πολύ πάρτο. Κρίμα να χάσεις 3 χρόνια δημιουργικής περιόδου για (ας πούμε) 200 ευρω. Σαφώς δε μου πέφτει λόγος,φιλικά σ το λέω. 

Ε, δεν το έχω  και απόλυτη ανάγκη με την πληθώρα software και hardware που έχω.

 Γι αυτό ακριβώς και θα περιμένω για να αποκτήσω κάτι φθηνότερα με περισσότερες δυνατότητες.

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Σε σημείο που ήθελα να πάρω  το mk2 το KONTROL της ΝΙ για πιο φθηνά και λόγω του ΜΚ3 που το διαθέτει, να περιμένω 3 χρόνια να πάρω το ΜΚ3 σε καλύτερη τιμή.

Σε 3 χρόνια θα έχει βγει το mk4, και μετά θα πεις "ας περιμένω 3 χρόνια να το πάρω πιο φτηνά". Μετά από 3 χρόνια θα πας να το αγοράσεις, και ΤΣΟΥΠ!, το mk5 βγαίνει στην αγορά.😛 Και μετά θα ξαναπεριμένεις άλλα 3 χρόνια και άλλα 3 και άλλα 3....

Άντε πάρ'το λοιπόν αύριο και μην περιμένεις άλλο.

  • Ευχαριστώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Σε 3 χρόνια θα έχει βγει το mk4, και μετά θα πεις "ας περιμένω 3 χρόνια να το πάρω πιο φτηνά". Μετά από 3 χρόνια θα πας να το αγοράσεις, και ΤΣΟΥΠ!, το mk5 βγαίνει στην αγορά.😛 Και μετά θα ξαναπεριμένεις άλλα 3 χρόνια και άλλα 3 και άλλα 3....

Άντε πάρ'το λοιπόν αύριο και μην περιμένεις άλλο.

Θα περιμένω γιατί τώρα ασχολούμαι με κάποια άλλα μουσικά και ασχολούμαι και πιο αραιά. Θα περιμένω το mk3 που έχει και software συνοδευτικό που δεν έχω. Ότι προσφέρει το mk2 το έχω από το KOMPLETE 10 που κέρδισα στην κλήρωση του noiz. Δεν βιάζομαι. Η υπομονή είναι αρετή και κάνει καλό στην τσέπη. Και poly aftertouch και καλύτερο integration με τα DAW και περισσότερο πανάκριβο και εξελιγμένο software στο mk3. Υπομονή είναι το κλειδί μιας και οι καιροί είναι και χαλεποί 🎧

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εν συντομία.

 

Ο λόγος που δεν διαθέτουν όλα τα πλήκτρα πολυφωνικό aftertouch είναι κυρίως το κόστος. Επίσης όπως πολύ σωστά είπε πιό πάνω ο @trolley λίγοι είναι αυτοί που ενδιαφέρονται. Άλλωστε για να ξέρεις την διαφορά στο παίξιμο θα πρέπει πρώτα να έχεις χρησιμοποιήσει channel aftertouch για να σου δημιουργηθεί η ανάγκη για polyphonic aftertouch.

 

Από τεχνικής πλευράς, για να διαθέτει κάποιο μηχάνημα channel aftertouch θα πρέπει το ίδιο του το κλαβιέ και όχι μόνο, σαν υλικό κατασκευής να έχει την κατάλληλη υποδομή για να δεχτεί κάτι τέτοιο. Πόσο μάλλον για polyphonic aftertouch. Αν τοποθετήσει ο κατασκευαστής aftertouch σε κάποιο κλαβιέ πλαστικού τύπου, πολύ σύντομα θα έχει σημαντικά προβλήματα. Κανένας από την γνωστή 3άδα ή 5άδα δεν θα ήθελε να μπεί σε τέτοιο πονοκέφαλο, αφού πολύ σύντομα θα παρουσίαζε προβλήματα λόγω των υλικών κατασκευής, βλέπε πλαστικά.

Επιπροσθέτως να σημειωθεί πως ενώ το channel aftertouch λειτουργεί με έναν μόνο αισθητήρα για όλο το κλαβιέ, το polyphonic aftertouch λειτουργεί με έναν αισθητήρα για κάθε πλήκτρο, με ό,τι συνεπάγεται αυτό από πλευράς υποδομής υλικών βάσης (πλαστικό vs μέταλλο) κλπ κλπ κλπ. Αυτό από μόνο του αυξάνει σημαντικά το κόστος. Κάτι για το οποίο οι περισσότεροι καταναλωτές όχι απλά δεν ξέρουν να το χρησιμοποιήσουν ή δεν ξέρουν τι είναι αλλά δεν τους ενδιαφέρει κιόλας. Παράδειγμα όπως πολύ σωστά είπε πιό πάνω ο @Στάθης Π. για την σειρά modx της Yamaha όπου δεν διαθέτει καν aftertouch.

 

Ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν. Δίνουν βάρος σε άλλα πράγματα που δεν θα παρουσιάσουν άλυτα προβλήματα και κατ'επέκταση δεν θα τους φέρουν πονοκέφαλο.

 

Γενικότερα, το aftertouch θα το συναντήσει κανείς σε ακριβότερα μοντέλα που εκ των πραγμάτων είναι διαφορετικές κατασκευές heavy duty και απευθύνονται καθαρά σε επαγγελματίες.

Για παράδειγμα:

Roland Fantom-6/7/8 vs Fantom-06/07/08, Yamaha Montage-6/7/8 vs MODX-6/7/8, αυτά ως παράδειγμα.

 

Αυτά τα ολίγα.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Ο λόγος που δεν διαθέτουν όλα τα πλήκτρα πολυφωνικό aftertouch είναι κυρίως το κόστος.

Από τη στιγμή που υπάρχουν synths των €600 με poly-aftertouch, η δικαιολογία του "κόστους" πάει περίπατο. Είναι καθαρά θέμα ποσοστού κέρδους για τις εταιρείες, οι οποίες προσπαθούν να βγάλουν περισσότερο κέρδος από ένα synth με όσο το λιγότερο δυνατόν κόστος. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου