Προς το περιεχόμενο

Ιστορία της Ελληνικής Δισκογραφίας


audiokostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή με το άλλο thread για "τον αγαπημένο σας δίσκο", είπα να επισυνάψω το πολύ καλό ένθετο της Καθημερινής (Μάιος 1998 ) που είχα βρει παλιά στο net (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα) σχετικά με την ιστορία της Ελληνικής δισκογραφίας, προκειμένου να το διαβάσουν και οι νεότεροι αλλά και αυτοί που το χάσαν τότε.

 

Συγγνώμη αν έχει ήδη γίνει αλλά με μια πρώτη αναζήτηση, δεν είδα κάτι τέτοιο.

 

Κάπου σπίτι πρέπει να έχω και το ένθετο (από το Δίφωνο αν δεν απατώμαι) για τους 100 σημαντικότερους Ελληνικούς δίσκους. Αν το βρώ θα το σκανάρω και θα το επισυνάψω και αυτό.

Η_Ελληνική_δισκογραφία.pdf

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος - ευχαριστούμε! Αν βρεις και το άλλο, θα ήταν ενδιαφέρον να γίνει upload εδώ.

 

Έριξα μια πολύ βιαστική ματιά στο pdf που ανέβασες... αν και παλιούτσικο (πχ. δεν μιλάει για το μπαμ του ελληνικού ροκ της εποχής 93-97 των Τρυπών που πήρε αμπάριζα μετά και τα άλλα ελληνόφωνα ροκ και χιπ χοπ), είναι διαμαντάκι και θησαυρός με little known facts. Πχ.:

 

1968: Eμφανίζονται στην ελληνική αγορά οι κασέτες. H πρώτη παρτίδα κατασκευάζεται στις HΠA από την Peters International του Xριστόφορου Πετροπουλέα.

 

1983: Aνοίγει το ελληνικό παράρτημα της Virgin. Δυο χρόνια μετά ξεκινά να κάνει και ελληνικές δισκογραφικές παραγωγές.

1984: O Γιώργος Tσακαλίδης ιδρύει στην Θεσσαλονίκη την Ano Kato Records.

1986: O Θοδωρής Kρίθαρης ιδρύει την Wipe Out Records και ο Aιμίλιος Kατσούρης την Hitch Hyke.

 

Αυτές τις έχω ζήσει κι εγώ στα πολύ πάνω τους, αλλά δεν θυμόμουν πως είναι τόσο παλιές...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου