Προς το περιεχόμενο

DEMO της προκοπής...Πώς???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello,

Χρησιμοποιώ το nuendo και γραφω κομματια σε διαφορα ηδη οπως pop, κινηματογραφικα, μεχρι και εντεχνολα'ι'κα.

Στοχος μου ειναι να φτανω τα projects μου ως το επιπεδο ενος αξιοπρεπους demo.Δεν ειμαι ηχοληπτης ουτε εχω μεγαλη εμπειρια απο ηχογραφησεις.Προσπαθω να λειτουργω οσο γινεται καλυτερα συνθετικα και ενορχηστρωτικα, πραγμα που απο την λιγη εμπειρια μου φαινεται να ειναι καθοριστικοτατο για ολη την πορεια της παραγωγης.Παιζω επαγγελματικα πληκτρα και πιανο και ετσι γραφω ολα τα μερη σχεδον μονος μου απο διαφορα vst (εκτος τα μπουζουκοειδη, και μερικες κιθαρες).

Απο εδω και κατω αρχιζω με τα συμπερασματα που εχω βγαλει μονος μου προσπαθωντας να φτιαξω demo(μεχρι πριν απο λιγο καιρο οτι demo χρειαζομουν το εκανα σε στουντιο, γιαυτο και ειμαι στραβαδι :))και περιμενω τις διορθωσεις σας..

1)Oι ηχοι που παραγονται απο τα synths(hard/soft) ειναι τελειοι για performance αλλα οταν μπλεκονται μεσα στο συνολο μιας μιξης χρειαζονται τροποποιησεις...

2)Oι ηχοι που παραγονται απο τα synths(hard/soft) εχουν ηδη υποστει compression και eq

 

Aυτα τα δυο συμπερασματα για αρχη, μου γεννανε μερικες βασικες αποριες...

π.χ. Τι παει στραβα και εκει που ακους μια κιθαρα ακουστικη γεματη-γεματη, οσο προχωραει η ενορχηστρωση αρχιζει να αλλοιωνεται το ηχοχρωμα της?(τονιζω οτι ενορχηστρωτικα ατοπηματα δεν νομιζω οτι κανω...)

Επισης αλλη απορια που εχω ειναι κατα ποσο χρειαζεται να χρησιμοποιω compression στα τυμπανα που προγραμματιζω. Xρησιμοποιω πολυ το ezdrummer..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Aυτα τα δυο συμπερασματα για αρχη, μου γεννανε μερικες βασικες αποριες...

π.χ. Τι παει στραβα και εκει που ακους μια κιθαρα ακουστικη γεματη-γεματη, οσο προχωραει η ενορχηστρωση αρχιζει να αλλοιωνεται το ηχοχρωμα της?(τονιζω οτι ενορχηστρωτικα ατοπηματα δεν νομιζω οτι κανω...)

Επισης αλλη απορια που εχω ειναι κατα ποσο χρειαζεται να χρησιμοποιω compression στα τυμπανα που προγραμματιζω. Xρησιμοποιω πολυ το ezdrummer..

 

 

 

Δε νομιζω οτι "πασχεις" τοσο ενορχηστρωτικα οσο σε επιπεδο μιξης. Οσο πιο "γεματος" ακουγεται ενας ηχος απο μονος του τοσο πιο δυσκολο ειναι να τον κανεις να "κατσει" στη μιξη. Οταν δηλαδη εχεις μια ακουστικη "γεματη" οπως λες μπορει οντως απο μονη της να ακουγεται πολυ ωραια με ολους τους αρμονικους της ωστοσο οταν μπουν και τα υπολοιπα οργανα αρχιζει το πραγμα να χαλαει. Γιατι οι χαμηλες συχνοτητες της κιθαρας σου θα "μπαινουν" στη συχνοτικη περιοχη του μπασου, οι χαμηλομεσαιες-μεσαιες θα μπλεκουν με τη φωνη κλπ. Να γνωριζεις γενικα οτι πρεπει να τοποθετησεις ενα οργανο στη συχνοτικη περιοχη που το χρειαζεσαι σε μια ενορχηστρωση. Αυτο σημαινει οτι ισως απο μονο του να ακουγεται αδυναμο και thin αλλα στη μιξη θα δουλεψει σιγουρα καλυτερα.

 

Δοκιμασε να δουλεψεις αρκετα με eq και κυριως φιλτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλος ηρ8ες στον χωρο της ψυχοακουστικης... εεδω θα βρεις γιατι λιγο πολυ συμβαινει αυτο στην κιθαρα σου.. αλλα ειναι μονο η θεωρια.. στην πραξη τα πραγματα ειναι πιο εμπειρικα...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Auditory_masking

 

Οσο για το compression στα drums και οχι μονο, μπορεις να το χρησημοποιεισεις με δυο τροπους.. ο ενας ειναι λειτουργικα... πχ να μην ανεβοκατεβαζεις τον τραγουδιστη με το fader καθε φορα που ουρλιαζει και ο αλλος ειναι αισθητικα... πχ το snare που ακουγεται σαν "παφ" (ακου pull me under απο dream theater και τα περισοτερα disco της τοτε εποχης κομματια)... με αλλα λογια δεν ειναι αναγκαιο.. εκτος και αν χρειαζεται... υποκειμενικοτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου