Προς το περιεχόμενο

Φωνές, Καλοί μουσικοί, κακοί μουσικοί και μουσικά πανεπιστήμια


asgartha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τζινα, σβησε αν μπορεις μερικα μηνυματα απο τη θυριδα σου γιατι ειναι γεματη και δε μπορω να απαντησω στο ΠΜ σου...

 

 

Y.Γ. Sorry για το ξεκαρφωτο μηνυμα :p 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα Τζίνα!

Είναι ωραίο να βλέπω ανθρώπους να το παλεύουν το θέμα και να κυνηγούν αυτό που πραγματικά θέλουν και γιαυτό θα σου έλεγα αν εκεί που είσαι δεν σου γεμίζει το μάτι (η το αυτί) καλύτερο θα ήταν να μην χάνεις το χρόνο σου.

Δεν ξέρω που θα ήταν καλο να πας αλλά μπορώ σίγουρα να σ δώσω μια εικόνα για το τι παίζει στο ιόνιο πανεπιστήμιο μια που είμαι εδώ τα τελευταία 3 χρόνια στην τζαζ κατεύθυνση.

 

Σίγουρα για τα ελληνικα δεδομένα (και όχι μόνο) το επίπεδο είναι αρκετά υψηλό και συνεχώς γίνονται προσπάθειες να ανεβεί κι άλλο. Όπως και να έχει η κατάσταση με καθηγητές και οργάνωση κτλ, σίγουρα θα μπεις στο κλίμα πολύ γρήγορα γιατί όλη μέρα θα ασχολείσαι με κάτι που σ αρέσει και αυτό θα το μοιράζεσαι με άτομα που σε νιώθουν.

 

Υπάρχουν όμως βασικές ελλείψεις τις οποίες θα πρέπει να γνωρίζεις. Ενώ εγώ πχ στην κατεύθυνση κιθάρας εχω 2 καθηγητές, στην τζαζ φωνή δεν υπάρχει κανείς και γιαυτό κάθε φορά σε αναλαμβάνει κάποιος καθηγητής οργάνου της τζαζ για να σου περάσει το φρασάρισμα, τη φιλοσοφία και το ύφος. Κάτι που βοηθάει πολύ και συμπληρώνει το κενό είναι τα σύνολα, στα οποία βγαίνει η περισσότερη δουλειά. Τα θεωρητικά τζαζ μαθήματα είναι πολύ καλά και βοηθούν κι αυτά στο να σε μπάσουν στο κλίμα.

 

Παρ όλα τα κενά που ομολογουμένως υπάρχουν αυτό που με έχει κάνει να κολλήσω με τη σχολή και να πω το πολυπόθητο 'hell yeah, αυτό είναι που ήθελα' είναι η πώρωση που υπάρχει στην ατμόσφαιρα απ όλα τα παιδιά, η διάθεση να παίζουμε όλη μέρα και εκτός προγράμματος σχολής και η όλη 'πλύση εγκεφάλου' με την καλή έννοια, που σε κάνει να βελτιώνεσαι απλά και μόνο επειδή ότι θα έκανες έτσι κι αλλιώς για την πάρτη σου, τώρα το κάνεις και για την σχολή απλά σε πιο οργανωμένη μορφή!

 

Σίγουρα στην Αγγλία υπάρχουν όλα όσα σου περιγράφω και ακόμα καλύτερα. Απλά σου λέω ότι ενώ στην αρχή πριν ζήσω όλο αυτό εδώ, ήμουν κι εγώ δαγκωτό για εξω, τώρα σκέφτομαι να κάνω και μεταπτυχιακό στο ιόνιο!

 

Ελπίζω να βοήθησα!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου