Προς το περιεχόμενο

e-drum module ΠΩΣ ΣΥΝΔΕΩ ΣΕ ΚΟΝΣΟΛΑ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το module από το ηλεκτρονικό μου σετ, έχει 2 έξοδους output, Left, η οποία είναι και η μονοφωνική έξοδος όταν π.χ., συνδέω σε ένα combo ενισχυτή και Right, όπου χρησιμοποιείται μαζί με τη Left, όταν για παράδειγμα συνδέσω το set, στο hi-fi ενισχυτή μου στερεοφωνικά. Οι έξοδοι αυτοί είναι με βύσματα καρφί, όπως ακριβώς αυτά που χρησιμοποιούνται στη σύνδεση κιθάρας/μπάσου κ.λ.π., σε ένα ενισχυτή αντίστοιχο. Ως εδώ καλά.

Τι γίνεται όμως όταν θα θελήσω να συνδέσω τη drums:

1) Σε studio για πρόβα; Θα δώσω στην κονσόλα αυτά τα 2 καρφιά L/R για να με βγάλει stereo από τα ηχεία του studio;

2) Παρομοίως σε μια ηχογράφηση. Θα γίνει το ίδιο;

3) Και το σημαντικότερο. Σε μια live εμφάνιση, θα δώσω αυτά τα βύσματα στην κονσόλα, ή θα χρειαστεί να αγοράσω ένα DIRECT INJECTION (DI), ώστε να δωθεί από εκεί το σήμα στην κονσόλα του μαγαζιού; Αν ναι, πιο DI;

Πάντα μιλάμε για στερεοφωνικό σήμα, και προσωρινά ξεχνάω το θέμα monitor για να ακούω εγώ. Τη λύση την έχω χρησιμοποιώντας την έξοδο του module για τα ακουστικά (μια που τα καρφιά είναι απασχολημένα αλλού), που με το κατάλληλο ανταπτοράκι, τσάτρα-πάτρα μου δίνει ένα σηματάκι για να το συνδέσω στον combo ενισχυτάκο πίσω μου, για να ακούω τι παίζω.

Το θέμα είναι να μπορώ να συνδεθώ με την κονσόλα, για να καλύπτω το χώρο του μαγαζιού και κυριότερα, να μην πάρει ο ηχολήπτης τον ήχο μου βάζοντας μικρόφωνο μπροστά από τον combo ενισχυτάκο μου, γιατί έτσι άλλο παράγει η drums και φυσικά άλλο βγαίνει από το ηχείο. Δηλαδή θέλω να παράγεται ο "φυσικός" ήχος της.

Σας ζάλισα λίγο μου φαίνεται.

Ευχαριστώ...

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μην πάρει ο ηχολήπτης τον ήχο μου βάζοντας μικρόφωνο μπροστά από τον combo ενισχυτάκο μου, γιατί έτσι άλλο παράγει η drums και φυσικά άλλο βγαίνει από το ηχείο

 

8O

πες μου οτι σου εχει κανει καποιος ηχοληπτης κατι τετοιο?

αν ναι πες μου ονομα και διευθυνση. Θα το κανω να φανει ατυχημα.....! :lol:

 

κατα τα αλλα για κονσολα μπορεις να μπεις και line in αλλα οπως ανεφερες κι εσυ σου προτεινω ειδικα για μαγαζι την χρηση di καθως τα καλωδια θα ειναι συνηθως μεγαλα και θα επιβαλλεται η χρηση ballanced συνδεσεων , κατι που το di θα σου δωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν έχει τύχει ακόμα κάτι τέτοιο. Αν είναι τόσο σοβαρό, έχω την άδειά σου να το κάνω εγώ να φανεί ατύχημα; :D

Δηλαδή καταλήγουμε στο DI. Ξέρεις μήπως για το BEHRINGER DI-20; Μάλλον είναι stereo. Ξέρεις για κάτι άλλο παρόμοιο;

Τι σημαίνει η επιλογή ground-lift; Πρόκειται για κάποιο φίλτρο θορύβου;

Προκαταβολικά, χίλια ευχαριστώ...

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το di 20 το εχω δοκιμασει αλλα δε ξερω αν ειναι καλο ( ειναι φτηνο και behringer παντως και δεν ειμαι σιγουρος για το τι συνεπαγεται αυτο) γιατι δεν το εβγαλα και μετα να βαλω ενα αλλο ακριβο di να δω την διαφορα . για τους ιδιους λογους ενω εχω χρησιμοποιησει διαφορες μαρκες δεν μπορω να κανω ασφαλεις εκτιμησεις .

να σου αναφερω ομως οτι σουπερ αξιοπιστη λυση (με το αζημιωτο) ειναι αυτο

 

http://www.bosscorp.co.jp/products/en/DI-1/

 

το οποιο εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες.

 

να μη σου πω αλλα και σε μπερδεψω ομως , καλυτερα να πει καποιος που ειναι σιγουρος για αυτο που λεει.

 

το ground lift Κουμπακι χρησιμευει στο να εξαφανισει προβληματα θορυβων που δημιουργουνται λογω ground-loops (βρογχοι γειωσεων , πολλες φορες εξαιτιας κακων γειωσεων συνδεσεων καλωδιων κλπ τα σημεια που συνδεουμε τα μηχανηματα μας συνδεονται σε γειωσεις με διαφορετικο δυναμικο απο την σωστη γειωση οποτε λογω της μικρης διαφορας δυναμικου υπαρχει ενα μικρο σημα που μεταφερει στα ηχητικα μας τους θορυβους του εναλλασσομενου ηλεκτρικου ρευματος της παροχης μας- ετσι χοντρικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι , εχω χρησιμοποιησει αυτο και ειναι πολυ καλo . (επαναλαμβανω ποτε δεν εκανα A/B test)

 

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=3_31_3108&products_id=614

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρύνηση: Οι έξοδοι L&R από το module είναι απλές output και όχι line out. Δεν νομίζω να παίζει ιδιαίτερο ρόλο αυτό. Πάντως χίλια ευχαριστώ σε όλους. Αν αντιμετωπίσω κάτι που δεν καταλαβαίνω θα σας ενοχλήσω πάλι.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστα , δεν ειναι line , αλλα Mic level , και παιζει φυσικα ρολο , στο οτι στην κονσολα θα μπει σε mic εισοδο οπου θα ρυθμισεις με το αντιστοιχο Knob το gain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γειά σας γειά σας, ο άσχετος γύρισε πάλι.

Ερώτηση:Συγνώμη λάθος...ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

Τι κάνει το passive DI; Απλά αλλάζει την ωμική αντίσταση στην έξοδο για την κονσόλα; Παραμένουν τα προβλήματα χασίματος σήματος λόγω πολλών μέτρων ή βάζει κι αυτό το χεράκι του;

Το active, παίρνοντας τάση από την μπαταρία του ή phantom από κονσόλα ενισχύει το σήμα; Λειτουργεί χωρίς τάση;

Τι κάνουν οι επιλογές 0, -20db, -40db κ.λ.π.;

 

Ποιος ξερει;.....................

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου