Προς το περιεχόμενο

Επιλογη jazz κιθαρας.


notlrac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αντιθεση με τις roundwound χορδες που ειναι σχεδον ολες ιδιες (τι σχεδον δηλ...ολες τον ιδιο ηχο βγαζουν πανω κατω.. ;D) υπαρχουν μεγαλες διαφορες στις FW χορδες και δεν ταιριαζουν ολες το ιδιο καλα σε ολους τους τυπους των κιθαρων...ή μαλλον καποιες ταιριαζουν περισσοτερο απο αλλες σε καποιες κιθαρες..

 

Αν και εμενα δεν μου αρεσουν οι βαριες  FW χορδες,χρησιμοποιω 10αρια σετ,οποτε οι παρατηρησεις μου μπορουν να μην ισχυουν για βαρυτερα σετ, εχω διαπιστωσει τα εξης:

 

PYRAMID : γενικα ειναι πολυ all around χορδες ταιριαζουν το ιδιο καλα απο Rickenbacker & ES335 μεχρι tele ,κρατανε πολυ και ειναι σχετικα μαλακες χορδες με ωραιο feel.

 

D'Addario: ειναι οι καλυτερες για Gretsch style σκαφη (αλλα και για την Eatswood tuxedo μου) μια και εχουν σαφως περισσοτερο twang,μου αρεσει πολυ το feel τους,ειναι οι πιο smooth χορδες που υπαρχουν και ειναι σκληρες χορδες.Καταπληκτικες και για surf sound σε  jazzmaster & jaguar.Κρατανε παρα πολυ και αυτες.

 

TI: Πολυ καλες για τζαζ ηχο,πολυ μαλακες χορδες,παιζουν ωραια σε μεγαλα σκαφη,δεν με ενθουσιασαν στον τομεα twang αλλα γενικα ειναι ισοροπημενες χορδες.

 

Dogal: κανουν ολα τα πανω ...μαζι και συμφερουν....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Mister Nickofunk το σκασιμο κ το twang της dogal δεν υπαρχει σε συγκριση με daddario ρε συ.....Τις τεσταρες κ τις δυο μαζι να δεις διαφορά?

 

Μακράν η καλυτερη χορδη για τετοιο ηχο κ αφου παλιωσει κ χασει τι γυαλαδοπριμιλα παραμενει πολυ "μεσαια" και σκαστη σε αντιθεση με τις αλλες που πεθαινουν τελειως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dogal: κανουν ολα τα πανω ...μαζι και συμφερουν....

 

εμ,για αυτο και λεω

 

Dogal: κανουν ολα τα πανω ...μαζι και συμφερουν....

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα μιλας σαν κυριος.Σε καταλαβαινω δικέ μου και τα ρεστα ναουμε.......Φσσσσστ γκαρτσόνιε πιασε χέιγκ να τζαζαρω τις δογκάλες ναουμε......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου