Προς το περιεχόμενο

Επιλογη jazz κιθαρας.


notlrac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα πηρα την Cort!!!!

 

Η κιθαρα απο το πρωτο πιασιμο με κερδισε καθως η ποιοτητα της ξεπερνα για πλακα αντοιστοιχες που δοκιμασα, χαρακτηριστικο- τα tones δεν κανουν λουνα παρκ οταν τα γυριζεις! και το σωμα ειναι απλα απιστευτο σε αισθηση. Ωραιο φινιρισμα, στιβαρο οργανο με ΥΠΕΡΟΧΟ μπρατσο!! Και επιτελους ενα σκαφακι με φλατ χορδες απο τη ''μαμα'' του!!

 

 

Να ρωτησω κατι, πως θα καταλαβω τι νουμερο χορδες φοραει? Στο επισημο site δεν αναφερει κατι. Ισως ειναι 12αρες αλλα δεν ειμαι σιγουρος

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με γεια!

Αλλος ενας Cort fan  ;D

 

Μεγεθος χορδων δεν γνωριζω (και η δικια μου ειχε απο "τη μανα της") - αλλα μαλλον 11αρες πρεπει να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν fan απο την αγορα της ακουστικης!!

 

Μου φαινονται πολυ σκληρες η Μι και η Σι για 11αρες μιας και εχω 11αρες στην ακουστικη

 

 

Να πω ακομα οτι ημουν μεταξυ της Source (335 style) και της yorktown και τις δοκιμαζα και η Source  ηταν επισης εκπληκτικη!

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα οι Cort εχουν αποδειχτει πολυ καλα value for money οργανα.

Εχω και μια ηλεκτρικη (M520) που πραγματικα βαζει κατω πολλα οργανα μεγαλυτερης αξιας.

 

Αντε, καλοπαιχτη!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλοφόρετη notlrac!

 

Πολύ καλή επιλογή! Όντως πολύ καλοφτιαγμένη αν και το μπράτσο της μου φέρνει αρκετά ibanez (καλο είναι αυτό!)! Σίγουρα σ αυτα τα λεφτά είναι απ τα λίγα όργανα που δεν θα χρειαστεί να ψαχτείς για αντικατάσταση για πολύ καιρό!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ if it is!

 

Ειναι ευκολο μπρατσο αλλα πιο παχυ απο των ibanez. Νομιζω της Cort ειναι ''C shape'' ενω των ibanez ''D shape''. (αν λεω καμια κοτσανα διορθωστε!) . Τουλαχιστον εμενα μου φαινονται διαφορετικα.

 

Τους μαγνητες ρυθμισα καπως γιατι ηταν τοσο ψηλα που αρπαζαν τα πριμα ασχημα ειδικα σε μεγαλη ενταση και τα μπασα μπουκωναν.

 

Θα ηθελα να ρωτησω κατι για τις χορδες που θα βαλω,

 

Θα βαλω  τις George benson ή καποιες swing (κατι τετοιο). Παρατηρω οτι στις Benson υπαρχουν δυο σετ 12αρες ενα με 012-016-020-028-039-053 και ενα με 012-016-020-030-038-053

 

Επειδη δεν εχω εμπειρια πανω σε φλατ χορδες προτεινετε κατι? Ή να δοκιμασω ενα απο τα δυο σετ και βλεπουμε?

Επισης επειδη με τους ιδρωτες δεν τα παω καλα αυτες γενικα κρατανε, γιατι ειναι και ακριβες!? Υπαρχουν φλατ τυπου  Elixir?

 

 

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βαλω  τις George benson ή καποιες swing (κατι τετοιο). Παρατηρω οτι στις Benson υπαρχουν δυο σετ 12αρες ενα με 012-016-020-028-039-053 και ενα με 012-016-020-030-038-053

 

Επειδη δεν εχω εμπειρια πανω σε φλατ χορδες προτεινετε κατι? Ή να δοκιμασω ενα απο τα δυο σετ και βλεπουμε?

Οι Benson είναι πανάκριβες και δεν ξέρω αν είναι σκόπιμο να τις δοκιμάσεις στην παρούσα φάση. Καλύτερα να δεις πρώτα τις κλασικές επιλογές από Pyramid και Thomastik-Infeld:

 

http://www.thomann.de/gr/pyramid_gold_medium_heavy_flatwound.htm

 

http://www.thomann.de/gr/thomastik_js112_jazz_strings.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως δεν υπάρχει λόγος να πάρεις τις benson. Είναι διπλή τιμή απ τις απλές thomastik και η μόνη διαφορά είναι στο πάχος μερικών χορδών του σετ. Φοράω τις απλές πολύ καιρό και είναι πολύ καλές. Τις άλλες μάρκες (εκτός d'addario που θα σου πρότεινα ούτε να τις δοκιμάσεις) δεν τις βρίσκεις πάντα εύκολα στην Ελλάδα.

 

@trigga

Ποια είναι η διαφορά των dogal απ τις άλλες; ακούγονται πολλά γιαυτές αλλά πότε δεν τις πέτυχα μπροστά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ισως ειναι υπερβολη ειδικα μεχρι να κατασταλλαξω.

 

Να ρωτησω κατι αυτες οι μαρκες που λετε κυκλοφορουν γενικα υπαρχει καποιο συγκεκριμενο μαγαζι? Γιατι σε οσα ψωνιζω μεχρι τωρα χροδες δεν εχω δει τετοιες μαρκες

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου