Προς το περιεχόμενο

Cubase ή Sonar;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Cubase ή Sonar;

 

Από την εποχή του ATARI είμαι με Cubase.

40 ετών γάρ ...

 

Να το γυρίσω στο Sonar ή ντζάμπα ο κόπος;

 

Έχει το Sonar κάτι καλύτερο από το Cubase;

lt;P class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εξαρταται τι σε βολευει & το σημαντικοτερο με τι εχεις συνηθισει να δουλευεις ,προσωπικα χρησιμοποιω το SONAR γιατι με βολευει η λογικη του & το βρισκω εξαιρετικα ευκολο & λειτουργικο .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιο σε βολευει καλυτερα.Το μονο προγραμα που εχει να προσφερει κατι ουσιαστικα περισοτερο ειναι τα Pro tools και αυτο ειναι στις δυνατοτητες δρομολογησης του σηματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶λλη μια ψήφος από μένα για το SONAR! Πολύ βολικό πρόγραμμα!

 

Όμως, για να είμαι ειλικρινής, με το Cubase δεν έχω ασχοληθεί πάρα πολύ...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδια μολις χθές έβαλα το Sonar και οντως ειναι πιο λειτουργικό αλλα εχω βρεί δυο πραγματα που με μπερδέψανε.

 

1. To Cubase εχει διπλα σε καθε midi track επιλογες για in/out και πατωντας σου δειχνει ολες τις διαθέσιμες επιλογες ενω στο Sonar δε βρισκω κατι τετοιο.

 

2. Κανωντας import ενα midi track στο Cubase διπλα στο μετρονομο εχει μια επιλογη που λεει tempo:fixed ή :track. Πατωντας το track περνει το tempο απο το κομματι. Στο Sonar δε το βρήκα και μου ειχε κανει το κομματ στο default tempo.

 

ΥΓ. Αν καποιος μπορει ας μου πει τι να κανω (ειδικά για το τεμπο, διοτι εγω γραφω και στο finale και μετα τα κανω import)

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. To Cubase εχει διπλα σε καθε midi track επιλογες για in/out και πατωντας σου δειχνει ολες τις διαθέσιμες επιλογες ενω στο Sonar δε βρισκω κατι τετοιο.

 

Στο Track View (το αρχικό view του Sonar)' date=' στο Inspector Pane (τέρμα αριστερά, με τα στοιχεία του επιλεγμένου track - key shortcut "I"), στο πάνω μέρος υπάρχει ένα πεδίο από όπου επιλέγεις την είσοδο, και στο κάτω μέρος υπάρχει ένα για την έξοδο (με dropdown menu). Αυτό ισχύει τόσο για audio όσο και για MIDI tracks. Απλά, θα πρέπει να έχει προστεθεί κάποιο soft synth στο soft synth rack για να φανεί στην έξοδο ενός MIDI καναλιού. Κατά την εισαγωγή ενός softh synth στο rack, πάντως, προκύπτει pop-up που ρωτάει αν θέλουμε να φτιαχτούν αυτόματα τα απαραίτητα audio και MIDI tracks για να το ακούσουμε.

 

2. Κανωντας import ενα midi track στο Cubase διπλα στο μετρονομο εχει μια επιλογη που λεει tempo:fixed ή :track. Πατωντας το track περνει το tempο απο το κομματι. Στο Sonar δε το βρήκα και μου ειχε κανει το κομματ στο default tempo.

 

Επειδή δε δουλεύω με αυτόν τον τρόπο, δεν είμαι και πολύ σίγουρος για αυτό που θα σου πω. Νομίζω, όμως, πως αν ανοίξεις ένα MIDI αρχείο (όπως ανοίγεις ένα project του Sonar... δλδ να μην το κάνεις import σε ήδη υπάρχον project), χρησιμοποιείται το tempo του MIDI αρχείου (βέβαια, μετά πρέπει να κάνεις Save As cwp γιατί αν κάνεις απλό Save θα επηρεαστεί το MIDI αρχείο). Όταν κάνεις import, νομίζω πως δε λαμβάνεται υπ' όψιν το tempo του MIDI αρχείου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ψηφίζω δαγκωτό cubase γιατί έχει άπειρη συμβατότητα με πολλά άλλα προγράμματα και πολλά export αρχείων, έχει άπειρα φορουμς και υλικά να βρεις και αν το πας και πιο επαγγελματικά είναι μέσα σε όλα τα στούντιο οποτε θα έχεις μεγαλύτερη ευελιξία.

Επίσης εννοείται ότι το sonar είναι καλό αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι θεωρούν το cubase δύσκολο! Είναι πανεύκολο. Εχει άπειρες λειτουργίες και επαγγελματικά στοιχεία αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι πανεύκολο ,ιδίως αν αρκεστείς σε αυτά που σου χρειάζονται.

Το sonar μπορώ να πω ότι είναι μια πιο "αρχάρια" έκδοση του cubase, συγκριτικά έχει πιο απλά πράγματα, και λιγότερες απαιτήσεις νομίζω. Το cubase σου δίνει χώρο για περισσότερα πράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου