Προς το περιεχόμενο

Επιλογή κιθάρας 750-800Ε Για BLUES(help)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θέλω να γράφει fender πάνω  :D :D

2 χρόνια παίζω κιθάρα έχω εναν marshall 15 ενισχυτη αλλα θα παρω αλλον λογικα το καλοκαίρι.

1)Την baja telecaster την έχει δοκιμασει κανεις?

2?Θέλω να μου πείτε την γνωμη σας για την fender strat 70 δεν είναι κ αυτι κοντά σ αυτόν τον ήχο

3)τα cs 69 custom pick ups θεωρούνται καλά

4)τα τεχ-μεχ pickups θεωρούνται καλά?

ΣΟΡΡΥ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣΣΣ :-\ :-\ :-\ :-\

 

Α κ ευχαριστω όσους μου εχουν απαντησει μεχρι στιγμής κ βοηθανε!!

                         

 

 

Η baja είναι εξαιρετική!

 

τα tex-mex είναι πολύ καλά pickups! Δεν είμαι σίγουρος αν κάνουν για αυτό που θές! Για blues πάντως είναι πάρα πολύ καλοί μαγνήτες!

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

1) πάρα πολλοι.....ξεκινα αναζητηση στο forum ;D

2) δεν ξερω :(

3) ναι ΤΑ ειχα και ηταν πολυ καλΑ. (τΑ λένε και hendrixopickups ;)

4) δεν τΑ εχω δοκιμασει

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρινηση: Ο BB και ο Gary παιζουν ως επι τω πλειστον με Gibson κιθαρες (Lucille και Les Paul αντιστοιχα), οποτε αν εχεις τον ηχο τους ας προτυπο ξεφευγεις απο Fender Strat.

 

Αν παρ' ολα αυτα επιμενεις για Strat (και καλα θα κανεις, οσον αφορα καθαρο blues ηχο) η εμπειρια μου εχει δειξει πως αν και πολλες Made in Mexico (MIM) ειναι καταπληκτικες κιθαρες (π.χ. η Classic Player 60s) πασχουν καπως σε μαγνητες συγκριτικα με τις Αμερικανες (ειδικα στον bridge μαγνητη). Μπορεις ανετα να βρεις μια μεταχειρισμενη Αμερικανα στις αγγελιες του Noiz και κοντα στην τιμη που θελεις. Ακουσε κανα δυο να δεις αν σου κανουν. Παρε και κανενα tube screamer μαζι σου για να δεις το full potential τους.

 

Απο εκει και περα, οπως προανεφερε καποιος, τον ηχο θα τον βγαλεις απο τα χερια σου μετα απο πολυ δουλεια. Αυτο σημαινει πως δεν πρεπει να περιμενεις να ακουσεις αυτο που θες με το που θα πιασεις την κιθαρα (ειδικα με τον ενισχυτη που εχεις τωρα). Αλλα μην σε παρει απο κατω... παλεψε το, λιωσε καμποσα CDs με τα τραγουδια που σου αρεσουν, ακου πως τα παιζουν, μαθε τις τεχνικες τους και σιγα σιγα ανακαλυψε τον δικο σου τροπο παιξιματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να γράφει fender πάνω  :D :D

2 χρόνια παίζω κιθάρα έχω εναν marshall 15 ενισχυτη αλλα θα παρω αλλον λογικα το καλοκαίρι.

Άρα υποθέτω πως η κιθάρα που ήδη έχεις δεν είναι fender.

Αν αυτό που θέλεις είναι να κάνεις μια μετάβαση στον fender ήχο, αυτό μπορεί να συμβεί και με πολύ λιγότερα χρήματα. Αν διάβασες τους οδηγούς που σου πρότεινα θα το έχεις διαπιστώσει.

 

Βέβαια, δεν ξέρω αν ο ενισχυτής σου ενδείκνυται για τα καθαρά που ζητάς.

Στη θέση σου, θα χτύπαγα μια classic vibe(εντάξει δεν γράφει ακριβώς fender αλλά ακούγεται σαν fender..) ώστε να μείνουν χρήματα για έναν λαμπάτο.

Η μελέτη είναι, φυσικά, εκ των ων ουκ άνευ και για τα blues και για κάθε είδος.

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να γράφει fender.

Δεν θέλω ποιο φθηνη αλλά να βρω την καλυτέρη που μου ταιρίαζει στην τιμή που είπα.

Δεν θα πάρω μεταχειρισμένη γιατί δν έχω βρει καμία καλη προσφορά σε αμερικάνικη μέταχειρισμένη τωρα για 200-300 ευρώ δν λεει τιποτα.

 

μπορει να μου πει καποιος τι διαφορά εχουν οι strat mex 70- strat mex 60 k strat mex 50

γιατι σε μια απο αυτές θα καταλήξω μάλλον.

Υπαρχει και μια που λεγετε jimmy vaughan sign αν την ξέρετε θα ήθελα την γνώμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχα τόσα λεφτά μπορεί να το σκεφτόμουν για gibson.

μπορει καποιος να με βοηθήση σε αυτο που ρώτησα την διαφορα δηλ μεταξή fender strat mexico 70- strat mexico 60 kai strat mex 50 κ αν υπαρχει κάποιος που έχει γνώμη για την jimmy vaughan sign.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζουν πολλες και οντως ειναι μπερδεμα.

 

Classic Series 60s (aged hardware)

 

Classic Series 70s (ash body, "U" Shape neck, fat headstock, bullet truss rod, vintage single-coil pickups)

 

Classic Player 50s (maple ταστιερα, Custom Shop designed, American Vintage pickups, locking tuning machines, Soft “V” Shape neck, 9.5 inch radius)

 

Classic Player 60s (rosewood ταστιερα, Custom Shop designed, 69 pickups, “C” Shape Neck, 12 inch radius)

 

Road Worn 60s (1960s specs, rosewood neck nitrocellulose-lacquer finish, Tex-Mex pickups, 6105 frets, 7.25 inch radius, "C" Shape)

 

Road Worn 50s (1950s specs, maple neck, Tex-Mex pickups, 6105 frets, Soft “V” Shape neck, 7.25 radius)

 

 

Και για να σε μπερδεψω περισσοτερο, δες τη φωτογραφια απο το site της Fender οπου μπορεις να κανεις μια συγκριση στα μοντελλα:

 

strats_comparison.thumb.jpg.328a34f6e48d9492b369a20980c9d0e0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να γράφει fender πάνω  :D :D                    

 

εγώ πάλι θα έπαιρνα κιθάρα με πολύ sustain...και μία οικονομική και δοκιμασμένη επιλογή είναι η

http://www.thomann.de/gr/gibson_flying_v_faded.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζουν πολλες και οντως ειναι μπερδεμα.

 

Classic Series 60s (aged hardware)

Classic Series 70s (ash body, "U" Shape neck, fat headstock, bullet truss rod, vintage single-coil pickups)

Classic Player 50s (maple ταστιερα, Custom Shop designed, American Vintage pickups, locking tuning machines, Soft “V” Shape neck, 9.5 inch radius)

Classic Player 60s (rosewood ταστιερα, Custom Shop designed, 69 pickups, “C” Shape Neck, 12 inch radius)

Road Worn 60s (1960s specs, nitrocellulose-lacquer finish, Tex-Mex pickups, 6105 frets)

 

 

 

σε αυτα τα χρήματα + την roadhouse

 

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0139312332

 

 

Neck Shape: Modern "C" Shape

Fingerboard Radius: 9.5" Radius (241 mm)

Electronics Texas Special™ Single-Coil Pickup

 

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου