Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνητών σε Ibanez RG350EX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρατηρησα μεγαλυτερο gain του x2n απο του Jb, και του paf pro απο του jazz στα 2 βιντεο..

παρολα αυτα ο συνδυασμος jb κ jazz μου ακουστηκε αρκετα καλος κ γλυκος στα αυτια μου.. ο X2N active ειναι? πολυ gain σαν emg εχει

 

passive ειναι, και ειναι ο πιο high output της dimarzio  ;)

Με αυτον επαιζε και ο chuck schuldiner των death, αν σου λεει κατι.Γενικα ειναι μαγνητης για heavy καταστασεις οπως και ο jb αλλωστε, χωρις να σημαινει οτι κανουν μονο για αυτο.

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ευχαριστω για την παραθεση!

Το οτι δεν παιζουν καλα οι duncan σε ibanez γιατι το λες? που το στηριζεις?

Στην εμπειρία μου σε αλλαγές μαγνητών σε Ibanez τουλάχιστον 15 χρ...

Προσοχή μιλάω για τις σειρές RG...

Oι άλλες σειρές όπως κάποιοι άλλοι παράθεσαν εδώ S για παράδειγμα είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο...Εκεί παίζουν και κάποια μοντέλα Duncan...

Για να σε προβληματίσω λίγο παραπάνω θα σου πώ ότι στη RG350M έχω bridge τον Dimarzio MO JOE και η κιθάρα γαζώνει...Πολύ καλά καθαρά και drive της αρκούδας και ελεγχόμενο  ;)

Ξαναλέω πρώτα πέταμα όλα τα ηλεκτρικά της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που ανεφερε ο φιλος για το να αφαιρεσω τα ηλεκτρικα, τι εννοει??

 

εχω σκοπο να κανω κ μια αισθητικη αναβαθμιση στο pickguard κ απ'οσο ξερω στο pickguard κουμπωνουν τα περισσοτερα ηλεκτρικα εαν δεν κανω λαθος..

 

Οποτε καλυτερα φανταζομαι να τα κανω με την μια ολα μια κ εξω.

Οι αναβαθμισεις που σκεφτομαι ειναι,

 

1carbon αναγλυφο αυτοκολλητο στο pickguard

 

2μαγνητες γεφυρα κ λαιμος

 

3σταθεροποιηση με δικη μου πατεντα το tremolo

 

4knobs

 

5Γραφιτενιο nut (αν βρω βεβαια κατι τετοιο ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εμπειρία μου σε αλλαγές μαγνητών σε Ibanez τουλάχιστον 15 χρ...

 

Περα απο αυτο, εννοω αν επηρεαζουν σε κατι τα ηλεκτρικα-ξυλα-τρεμολο των ibanez κ δεν παιζουν καλα οι duncans...

 

H εμπειρια σου ειναι υποκειμενικο θεμα.. Μπορει πολυ απλα να μην σου αρεσουν οι Duncans..

 

Tι σετ θα μου προτεινες εσυ για αυτα που ζηταω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αυτο που ανεφερε ο φιλος για το να αφαιρεσω τα ηλεκτρικα, τι εννοει??

 

 

 

Αυτο που θα εκανες ουτως η αλλως, αν αλλαζες τους μαγνητες.Δηλαδη μαζι με τους μαγνητες αλλαγη των pots, switch, καλωδια.

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ αυτοι οι evolution δεν ειναι ασχημοι

DiMarzio Evolution Test by Ale

αν κ ο τυπος παιζει κυριως lead δυστυχως..

 

Αλλα κ οι 2 ειναι evolution. εχουν καποια διαφορα ο bridge απο τον neck περα απο τις θεσεις?? γιατι βλεπω στο Thomann αλλος evolution για γεφυρα κ αλλος ξεχωριστος για λαιμο..

 

Υ.Γ Σορυ για το πρηξιμο παιδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο αυτο, εννοω αν επηρεαζουν σε κατι τα ηλεκτρικα-ξυλα-τρεμολο των ibanez κ δεν παιζουν καλα οι duncans...

 

H εμπειρια σου ειναι υποκειμενικο θεμα.. Μπορει πολυ απλα να μην σου αρεσουν οι Duncans..

 

Tι σετ θα μου προτεινες εσυ για αυτα που ζηταω??

Ο αγαπημένος μου μαγνήτης που έχω βάλει σε όλες σχεδόν τις υπόλοιπες κιθάρες μου(Bc Rich,Parker,Fender,Jackson) είναι ο Seymour Duncan TB5 κοινώς Duncan Custom.....

Ελπίζω να σε έκανα να καταλάβεις καλύτερα τώρα...περί εμπειρίας και υποκειμενικότητας για μένα και τις Ibanez μου...

Bάλε ένα σετάκι Evolution και καθάρισες..αν διαλέξεις κάτι άλλο, καλό ξεκίνημα στο ψάξιμο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αγαπημένος μου μαγνήτης που έχω βάλει σε όλες σχεδόν τις υπόλοιπες κιθάρες μου(Bc Rich,Parker,Fender,Jackson) είναι ο Seymour Duncan TB5 κοινώς Duncan Custom.....

Ελπίζω να σε έκανα να καταλάβεις καλύτερα τώρα...περί εμπειρίας και υποκειμενικότητας για μένα και τις Ibanez μου...

Bάλε ένα σετάκι Evolution και καθάρισες..αν διαλέξεις κάτι άλλο, καλό ξεκίνημα στο ψάξιμο σου...

 

 

Δεν ειχα σκοπο να σε προσβαλω φιλε μου! Απλα πολλες φορες γινονται παρεξηγησεις...

Ο καθενας μπορει να πει την γνωμη του ελευθερα εδω μεσα...

Εγω απλα ζητησα καποιο επιχειρημα για τον ισχυρισμο σου οτι δεν κανουν οι duncans σε ibanez..

 

Το οποιο ακομα δεν το εχεις αναφερει για να αιτιολογησεις τον ισχυρισμο σου..

 

Παρα πολλα ατομα μου προτεινουν την δοκιμασμενη λυση duncan jb & jazz κ εσυ ερχεσαι κ ισχυριζεσαι οτι δεν κανουν..

 

Εγω επειδη δεν γνωριζω τιποτα περι μαγνητων απλα θελω να μαθω το γιατι δεν κανουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε Duncan είτε DiMarzio βαλεις θα δείς αρκετά μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο, θα ζωντανέψει το όργανο. Και μην ξεχνάμε οτι είναι συνδιασμός, κιθάρα-μαγνήτες-ενισχυτής-χορδές-πένα-χέρια, ούτε και εγώ πιστεύω είναι τόσο απλό να πούμε αν μία μάρκα σαν σύνολο ταιριάζει ή δεν ταιρίαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι evolution είναι μια χαρά λύση. Σετάκι bridge/neck ή evo bridge/paf neck. Επίσης, θα σου πρότεινα και Dimarzio Steve's special αν είσαι σε E ή D κουρδισμένος, ή D-sonic αν είσαι πιο χαμηλά.

 

Γενικότερα ότι σου είπαν, ο ενισχυτής και τα πετάλια που χρησιμοποιείς παίζουν μεγαλύτερο ρόλο στη τελική διαμόρφωση του ήχου. Οι μαγνήτες απλά αποτελούν μια βάση πάνω στην οποία χτίζεις.

 

Ο X2N είναι πολύ χάλια όπου τον έχω ακούσει.

www.myspace.com/utmostcontemptband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου