Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνητών σε Ibanez RG350EX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω στην rg 350dx που εχω εβαλα εδω και καιρο ενα σετακι sd TB6(distortion) και SH2(jazz) και ειμαι κατι παραπανω απο ευχαριστημενος οσον αφορα τον ηχο  :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω παιδια προσπαθω να αναβαθμισω ηχητικα ενα μετριο οργανο, κ θελω με την μια να πετυχω την καλυτερη αποδοση συμφωνα με αυτα που θελω, κ ετσι απευθυνομαι σε ολους εσας που εχετε δοκιμασει παμπολα σετ ωστε να μου πειτε τις γνωμες σας κ να βγαλω εστω κ μια θολη εικονα απο την ολη ιστορια..

 

Το γεγονος πως πολλοι απο σας εκατσαν κ αλλαξαν πολλα σετ δεν θα επρεπε να σημαινει πως πρεπει να το κανω κ εγω ωστε να μαθω με τον ιδιο τροπο με εσας...

 

Απο την στιγμη που δοκιμες εχουν γινει απειρες, θα επρεπε να υπαρχει μια συνολικη εικονα για τους μαγνητες κ τα σετ που αποδιδουν καλα σε μια RG η σε καποια αλλη κιθαρα γενικοτερα..

Αυτην την εικονα ψαχνω κ γω ωστε να μην αλλαζω μαγνητες κ να πληρωνω τα κερατα μου καθε 3 μηνες..

 

Ισως καποιος πει..

Οπως πληρωσαμε κ μαθαμε με τον δυσκολο τροπο, ετσι να μαθεις κ εσυ..

 

Ελπιζω να μην υπαρχουν τετοιες σκεψεις..

 

Ας ανακεφαλαιωσουμε...

Η προταση που ψαχνω απο μια συνολικη εικονα για σετ μαγνητων σε Rg ειναι πχ:

 

Η καλυτερη επιλογη για την κιθαρα σου ever συμφωνα με τον ηχο που θες ειναι jb Πισω κ paf joe μπροστα για παραδειγμα..

 

Δυσκολο να βγαλω ενα τετοιο συμπερασμα βεβαια μονο απο απαντησεις σε ενα φορουμ, αλλα ειναι μια αρχη.. Ουτως η αλλος δεν βιαζομαι ιδιαιτερα..

 

Εχει δοκιμασει κανεις τους evo2?? γνωμες κ διαφορες απο τους evolution?

 

Y.Γ

Μα γιατι ολα τα συγκριτικα βιντεακια στο net να ειναι τοσο χαλια δημιουργημενα??

 

Ας βγει ενας που κανει το βιντεο κ να κανει συγκριση dimarzio με SD κ να πει, ο ενισχυτης μου ειναι αυτος.

Το eq ειναι flat

εφε δεν εβαλα

κ η δοκιμη που κανω ειναι με καθαρο ηχο.

βαζω distortion χωρις reverb η  delay κ ο ταδε μαγνητης ακουγεται ετσι, κ ο αλλος ετσι...

 

Ολοι ομως σχεδον που ειδα να κανουν συγκριτικα βιντεο στο νετ εχουν σχεδον παντα delay στα σολαρισματα!!! ΕΛΕΟΣ! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδια προσπαθω να αναβαθμισω ηχητικα ενα μετριο οργανο, κ θελω με την μια να πετυχω την καλυτερη αποδοση συμφωνα με αυτα που θελω, κ ετσι απευθυνομαι σε ολους εσας που εχετε δοκιμασει παμπολα σετ ωστε να μου πειτε τις γνωμες σας κ να βγαλω εστω κ μια θολη εικονα απο την ολη ιστορια..

 

Το γεγονος πως πολλοι απο σας εκατσαν κ αλλαξαν πολλα σετ δεν θα επρεπε να σημαινει πως πρεπει να το κανω κ εγω ωστε να μαθω με τον ιδιο τροπο με εσας...

 

Απο την στιγμη που δοκιμες εχουν γινει απειρες, θα επρεπε να υπαρχει μια συνολικη εικονα για τους μαγνητες κ τα σετ που αποδιδουν καλα σε μια RG η σε καποια αλλη κιθαρα γενικοτερα..

Αυτην την εικονα ψαχνω κ γω ωστε να μην αλλαζω μαγνητες κ να πληρωνω τα κερατα μου καθε 3 μηνες..

 

Ισως καποιος πει..

Οπως πληρωσαμε κ μαθαμε με τον δυσκολο τροπο, ετσι να μαθεις κ εσυ..

 

Ελπιζω να μην υπαρχουν τετοιες σκεψεις..

 

Ας ανακεφαλαιωσουμε...

Η προταση που ψαχνω απο μια συνολικη εικονα για σετ μαγνητων σε Rg ειναι πχ:

 

Η καλυτερη επιλογη για την κιθαρα σου ever συμφωνα με τον ηχο που θες ειναι jb Πισω κ paf joe μπροστα για παραδειγμα..

 

Δυσκολο να βγαλω ενα τετοιο συμπερασμα βεβαια μονο απο απαντησεις σε ενα φορουμ, αλλα ειναι μια αρχη.. Ουτως η αλλος δεν βιαζομαι ιδιαιτερα..

 

Εχει δοκιμασει κανεις τους evo2?? γνωμες κ διαφορες απο τους evolution?

 

Y.Γ

Μα γιατι ολα τα συγκριτικα βιντεακια στο net να ειναι τοσο χαλια δημιουργημενα??

 

Ας βγει ενας που κανει το βιντεο κ να κανει συγκριση dimarzio με SD κ να πει, ο ενισχυτης μου ειναι αυτος.

Το eq ειναι flat

εφε δεν εβαλα

κ η δοκιμη που κανω ειναι με καθαρο ηχο.

βαζω distortion χωρις reverb η  delay κ ο ταδε μαγνητης ακουγεται ετσι, κ ο αλλος ετσι...

 

Ολοι ομως σχεδον που ειδα να κανουν συγκριτικα βιντεο στο νετ εχουν σχεδον παντα delay στα σολαρισματα!!! ΕΛΕΟΣ! ;D

 

Μπορεις να δεις τι σετακια χρησιμοποιουν οι αγαπημενοι σου μουσικοι. Ειναι ο πιο ευκολος τροπος να αρχιζεις να πλησιαζεις ηχους που θελεις... Τωρα μη ζητας να σου πει καποιος ποιος μαγνητης θα αρεσει σε σενα περισσοτερο. Το μονο που θα σου πουν οι περισσοτεροι ειναι: ο ταδε ειναι αρκετα πριμος, ο αλλος εχει αρκετα χαμηλομεσαια, ο αλλος εχει μεγαλη εξοδο, ο αλλος πιο γλυκα καθαρα... πραγμα που δεν θα σε οδηγησει και πολυ μακρια...

 

Πχ εγω λατρευω τον ηχο των μεταλικα (οπως και η μιση Γη δλδ ) Ξεκινησα να φτιαξω εναν ηχο με βαση καποια κομματια του εξοπλισμου τους και ετσι παιζω με emg. Ειναι ενας τροπος και αυτος... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πχ εγω λατρευω τον ηχο των μεταλικα (οπως και η μιση Γη δλδ ) Ξεκινησα να φτιαξω εναν ηχο με βαση καποια κομματια του εξοπλισμου τους και ετσι παιζω με emg. Ειναι ενας τροπος και αυτος... ;)

 

Κοιτα κ γω κοντα ειμαι στα γουστα οσον αφορα τον ηχο μεταλλικα

 

Αλλα... Θελω ηχο μεταλλικα στον Bridge με καλούτσικα καθαρα κιολας, μην ειναι πεθαμενα! Γινεται? Λιγο δυσκολο φανταζομαι..

 

Στον neck θελω γλυκα σολαρισματα τυπου satriani/Vai κ πολυ καλα καθαρα/ακουστικα!

 

Πανω κατω αυτος ειναι ο συνδυασμος που θελω να βγαλω

 

Συμφωνα με αυτα ισως ενας συνδυασμος dimarzio evolution πισω κ SD jazz μπροστα να εκανε την δουλεια φανταζομαι???

Η καλυτερα μπρος πισω τους evolution??

Eιδα κ αλλα βιντεακια στο νετ με αυτους κ ακουγονται πολυ καλοι μαγνητες.. Αλλα κανεις δεν κανει μια δοκιμη σε ριφφοκαταστασεις ωστε να ολοκληρωσω την εικονα μου για αυτους τους μαγνητες...

 

Still looking though us we speak! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα κ γω κοντα ειμαι στα γουστα οσον αφορα τον ηχο μεταλλικα

 

Αλλα... Θελω ηχο μεταλλικα στον Bridge με καλούτσικα καθαρα κιολας, μην ειναι πεθαμενα! Γινεται? Λιγο δυσκολο φανταζομαι..

 

Στον neck θελω γλυκα σολαρισματα τυπου satriani/Vai κ πολυ καλα καθαρα/ακουστικα!

 

Πανω κατω αυτος ειναι ο συνδυασμος που θελω να βγαλω

 

Συμφωνα με αυτα ισως ενας συνδυασμος dimarzio evolution πισω κ SD jazz μπροστα να εκανε την δουλεια φανταζομαι???

Η καλυτερα μπρος πισω τους evolution??

Eιδα κ αλλα βιντεακια στο νετ με αυτους κ ακουγονται πολυ καλοι μαγνητες.. Αλλα κανεις δεν κανει μια δοκιμη σε ριφφοκαταστασεις ωστε να ολοκληρωσω την εικονα μου για αυτους τους μαγνητες...

 

Still looking though us we speak! ;D

 

Χρειαζεσαι εναν high output μαγνητη για bridge. Ο emg 81 κατα κοινη ομολογια δεν ειναι καλος στα καθαρα, ακουγεται πολυ ψευτικος (ειναι γνωστο οτι ειναι πολυ πριμος και ξυριζει)... Εχω βαλει τον 85αρη γεφυρα με αποτελεσμα να συνεχιζω να εχω εναν γκαζιαρη στη γεφυρα αλλα πλεον και καθαρα με χαρακτηρα...

 

Εαν δεν θελεις με τιποτα Passive δες την εκδοχη για το σετακι Seymour Duncan JB (Bridge) / ’59 (Neck).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στον neck θελω γλυκα σολαρισματα τυπου satriani/Vai κ πολυ καλα καθαρα/ακουστικα!

 

 

Νομιζω οτι ο satriani εχει στο λαιμο dimarzio paf joe ο οποιος ειναι εξαιρετικος και τον χρησιμοποιουν πολλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ.

 

Ρε συ RAYDTIOUTE αφού κατάλαβες από το ΤΒ5...τι να σου πω??

Ειλικρινά χάνω πάσα ιδέα για σένα...

Το ΤΒ5 το είδες και κατάλαβες 100%..τα υπόλοιπα είναι για σένα για να πουλάς εξυπνάδα στους πιτσιρικάδες...

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι ο satriani εχει στο λαιμο dimarzio paf joe ο οποιος ειναι εξαιρετικος και τον χρησιμοποιουν πολλοι.

Aσχετα με το τι λενε οι διασημοι και απο που τα τσακωνουν για να προωθούν τα προιόντα της μουσικής βιομηχανίας μην πιστέψεις ποτέ ότι ο μαγνήτης που σου πουλάνε στα μαγαζιά ή το πετάλι είναι ίδιο με αυτό που έχει στην κιθάρα του ή στο stage rig του ο Satriani ή ο Vai etc etc...

Άκου στο 1.30 τι μαγνήτες έχει ο εν λόγω κύριος στην αγαπημένη του κιθάρα και θυμήσου ότι έχει endorsement με την Dimarzio  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ RAYDTIOUTE αφού κατάλαβες από το ΤΒ5...τι να σου πω??

Ειλικρινά χάνω πάσα ιδέα για σένα...

Το ΤΒ5 το είδες και κατάλαβες 100%..τα υπόλοιπα είναι για σένα για να πουλάς εξυπνάδα στους πιτσιρικάδες...

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ

 

Αν δεν ξέρεις εσύ το όνομα του αγαπημένου σου μαγνήτη και μια τον λες Custom και την άλλη Distortion... εγώ είμαι απαράδεκτος;

 

Όσο για το βίντεο, και ο Σατριγιάννης Seymour Duncan σε Ibanez έχει... Σε αυτόν δεν έχεις πει τις σοφίες σου; Τις οποίες ακόμα βέβαια δεν μας εξήγησες. Δλδ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΙΒΑΝΕΖ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΜΕ SEYMOUR DUNCAN;;; ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΑΥΤΟ;

 

Ρε συ τώρα μάλλον σε κατάλαβα. Μήπως είσαι εκείνος "που είχε 30 Μάρσαλ" και δεν ήξερε πως γραφόταν η μάρκα;;;;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου