Προς το περιεχόμενο

Κιθαρα και γειωση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα με την κιθαρα μου. Αλλαξα τους μαγνητες απο active σε passive και οταν παιζω ακουγεται ενας ενοχητικος θορυβος. Οταν βαζω το χερι στις χορδες ή στο jack του καλωδιου στην εισοδο της κιθαρας σταματαει. Υπαρχει πηθανοτητα να μην εχει κολλησει καλα την γειωση ο τεχνικος που αλλαξε τους μαγνητες ή φταιει κατι αλλο?

 

μη τα ξαναλεμε...η κιθαρα σου δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ προβλημα,αυτο που συμβαινει ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ φυσικολογικο,ΠΑΝΤΑ θα συμβαινει,απλα μπορει να μειωθει,αν εισαι απο τους λιγους που τους ενοχλει,τον Χεντριξ ας πουμε δεν τον ενοχλουσε... ;D,με star ground & shielding.....προσωπικα ουτε καν θα ασχολουμουν..... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Oi active δεν έχουν συνήθως τον ίδιο θόρυβο με τα passive ηλεκτρικά αλλά πολύ λιγότερο. Με passive θα έχει κάποιο θόρυβο εκτός εάν κάνεις shielding(να περάσεις αλουμινοταινία στις εσοχές) ή star ground(σε αστέρα) γείωση κλπ κλπ κλπ.

Δες τις προηγούμενες απαντήσεις και τα video του θεματος για λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τοτε γιατι ακομη και το μπασο μου εχει θορυβο?Οεο....Μαλλον φταιει και η γειωση του μπασου μου...

 

Ρε παιδια...να βαλουμε τα πραγματα σε μια σειρα.

Βγηκε εδω ενα παιδι, και εξεφρασε ενα προβλημα του, και ζητησε καποια λυση.

Εγω απο τη μερια μου, που ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα βγηκα και του γραφω τι ακριβως εκανα και ελυσα αυτο το προβλημα.

Αυτο που εκανα εγω, δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου και ουτε ζητω επιβραβευση για τις ιδεες μου, αλλα το ειδα και γω σε ενα βιντεο στο you tube, δεν θυμαμε πιο ειναι, εψαξα να το βρω να το παραθεσω και δεν το βρηκα.

Απο τη μερια του τωρα το παιδι εκανε οτι του ειπα και ελυσε το προβλημα του.

Το προβλημα το δικο σου και του φιλου σου κιθαριστα αγαπητε warwickplayer, δεν μπορω εγω να το λυσω. Εσεις ειστε επαγγελματιες και μπορειτε μονοι σας να βρητε τι φταιει. Επρεπε ηδη να το εχετε βρει και να το λυσετε, αναλογα φυσικα και με το μεγεθος του προβληματος. Εχουμε απο απλα ενα μικρο βομβο.....και φτανουμε σε παθολογικες καταστασεις οι οποιες ειναι ανεπιτρεπτες για επαγγελματιες. Εχουμε δηλαδη ασπρο και μαυρο, και αναμεσα 12548569854 αποχρωσεις του γκρι.

Εχω δουλεψει και γω σε απειρα μαγαζια, μαγαζια καλα και μαγαζια της πλακας, παταρια απο κιβωτια απο μπυρες και σανιδες πανω, και οτι βαζει ο νους σας.

Οταν δεν ειχαμε καλη γειωση, βουηζαν οι μικροφωνικες και οι ενισχυτες, αλλα οταν επιανες τις χορδες η τα μικροφωνα, δεν σταματουσε ο βομβος, ηταν συνεχης.

Οταν ομως η κιθαρα σου η το μπασο σου εχει ενα μικρο και ανεπαισθητο βομβο στο σπιτι η στο καλο μαγαζι στον οποιο δεν δινεις σημασια, λογικο ειναι οτι εκει στο χαμουρικο το μαγαζι που δεν υπαρχει γειωση ο θορυβος αυτος φουσκωνει και σε περνει φαλαγγι.

Γειωστε τα οργανα σας γιατι και τα καλυτερα οργανα που δεν εχουν βομβους η μικροφωνισμους (αλλο χαλι αυτο) με την παροδο των χρονων και με το παλιωμα του οργανου οι "αντιστασεις¨του οργανου σε τετοια φαινομενα μειωνονται.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και είμαστε στο θέμα να κάνω κ εγώ 1 ερώτηση περι θορύβου:

Έχω 1 Gibson Explorer 76 CH με EMG active και παίζω με 1 Mesa Boogie Rectifier. Ακόμα και όταν μπλοκάρω τις χορδές ακούγεται 1 θόρυβος ο οποίος μειώνεται πάρα πολύ όταν με το άλλο χέρι ακουμπάω το είτε το βύσμα, είτε τον pickup switcher, είτε τους μαγνήτες. Ρώτησα σε 1 μαγαζί αν είναι πρόβλημα γείωσης αλλά μου είπε ότι οι EMG Active δεν έχουν γείωση  ??? . Αν όντως ισχύει αυτό να ψάξω τις γειώσεις στις πρίζες του δωματίου?? καμμιά άλλη ιδέα? Στην JEM (με Di Marzio) που είχα δεν υπήρχε αυτός ο θόρυβος  ???

Mesa BooBie: The Spirit of Sex in Bedroom :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@υπερφανκ

Ρε συ απ τα όργανα που έχουν περάσει απ τα χέρια μου εχω δει 2 ειδών θορύβους. Το κλασσικό είναι ο φυσιολογικός θόρυβος των μονών που δεν σταματάει όταν πιάσεις τις χορδές παρά μόνο αν κλείσεις το volume της κιθάρας.

 

Ο άλλος θόρυβος δεν καταλαβαίνει από μόνους η διπλούς και σταματάει όταν πιάνεις τις χορδές η κάποιο μεταλλικό σημείο της κιθάρας του καλωδίου των πεταλιών η του ενισχυτή. Πιστεύω ότι γιαυτόν τον θόρυβο μιλούν οι περισσότεροι εδώ μέσα. Αυτός ο θόρυβος συνήθως υπάρχει λόγω πολύμπριζου η κακής γείωσης της εγκατάστασης του κτιρίου.

 

Υπάρχει κάποιος λόγος που συσχετίζεις τους 2 αυτούς διαφορετικού είδους θορύβους;

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και είμαστε στο θέμα να κάνω κ εγώ 1 ερώτηση περι θορύβου:

Έχω 1 Gibson Explorer 76 CH με EMG active και παίζω με 1 Mesa Boogie Rectifier. Ακόμα και όταν μπλοκάρω τις χορδές ακούγεται 1 θόρυβος ο οποίος μειώνεται πάρα πολύ όταν με το άλλο χέρι ακουμπάω το είτε το βύσμα, είτε τον pickup switcher, είτε τους μαγνήτες. Ρώτησα σε 1 μαγαζί αν είναι πρόβλημα γείωσης αλλά μου είπε ότι οι EMG Active δεν έχουν γείωση  ??? . Αν όντως ισχύει αυτό να ψάξω τις γειώσεις στις πρίζες του δωματίου?? καμμιά άλλη ιδέα? Στην JEM (με Di Marzio) που είχα δεν υπήρχε αυτός ο θόρυβος  ???

 

Eιναι απλό σχετικά το θέμα σου. Μου είχε τύχει σε Les Paul με EMGs.

  Απλά έχει φύγει το καλώδιο της γείωσης που πηγαίνει τη γέφυρα (στη μια απο τις 2 βίδες της γέφυρας, οχι του tailpiece). Αυτό το καλωδιάκι μπορεί να είναι ακόμη πάνω στην γέφυρα και καταλήγει μέσα στην κοιλότητα (cavity) των ηλεκτρικών. Αν δεις κάποιο καλωδιάκι χάλκινο να μην είναι πουθενά συνδεδεμενο, μάλλον αυτό είναι.

  Αυτό πρέπει να κολληθεί με κολλητήρι & καλάι πάνω στο μεταλλικό περίβλημα του volume pot. Αν δεν έχεις κολλητήρι, τότε γύμνωσέ το στην άκρη και στρίψε το καλά σε κάποια απο τις γειώσεις(μαγνητών,pots) στο cavity.

 

Κάπως έτσι πρέπει να ειναι κολλημένες οι γειώσεις στο μεταλλο του volume pot:

http://www.ratcliffe.co.za/reviews/kinman/ground.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος λόγος που συσχετίζεις τους 2 αυτούς διαφορετικού είδους θορύβους;

 

ναι,στους μονους μαγνητες ειναι πιο εντονος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι απλό σχετικά το θέμα σου. Μου είχε τύχει σε Les Paul με EMGs.

  Απλά έχει φύγει το καλώδιο της γείωσης που πηγαίνει τη γέφυρα (στη μια απο τις 2 βίδες της γέφυρας, οχι του tailpiece). Αυτό το καλωδιάκι μπορεί να είναι ακόμη πάνω στην γέφυρα και καταλήγει μέσα στην κοιλότητα (cavity) των ηλεκτρικών. Αν δεις κάποιο καλωδιάκι χάλκινο να μην είναι πουθενά συνδεδεμενο, μάλλον αυτό είναι.

  Αυτό πρέπει να κολληθεί με κολλητήρι & καλάι πάνω στο μεταλλικό περίβλημα του volume pot. Αν δεν έχεις κολλητήρι, τότε γύμνωσέ το στην άκρη και στρίψε το καλά σε κάποια απο τις γειώσεις(μαγνητών,pots) στο cavity.

 

Κάπως έτσι πρέπει να ειναι κολλημένες οι γειώσεις στο μεταλλο του volume pot:

http://www.ratcliffe.co.za/reviews/kinman/ground.jpg

 

Αν και δεν κατάλαβα πολλά θενξ γιου φορ δε ινφορμέισον. θα την πάω για service σύντομα και θα το αναφέρω. Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι μειώνοντας το volume και το treble από την κιθάρα μειώνεται αυτός ο θόρυβος (αν βοηθάει αυτό σε κάτι).

Mesa BooBie: The Spirit of Sex in Bedroom :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου