Προς το περιεχόμενο

Κιθαρα και γειωση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπογιές; Είσαι σίγουρος;

Πήρα πρίν 2-3 εβδομάδες (μιλάω για το συγκεκριμένο), μαζί με τα εξαρτήματα της fiber.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φυσικα και κανουν......αλλα ευτυχως υπαρχουν χιλιαδες κιθαριστες που προτιμουν να..παιζουν αντι να..μετρανε αυτον τον θορυβο.... ;D

 

παρολα αυτα οπως λεει και ο φιλος παραπανω υπαρχουν τροποι να μετριαστει αυτος ο θορυβος ΑΝ σε ενοχλει.

 

Νομίζω είναι μεγάλο το τίμημα να βάλεις διπλούς (και να χάσεις τους μονούς) για λίγο βζζζ...

(+1 κάρμα!!!)

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι μεγάλο το τίμημα να βάλεις διπλούς (και να χάσεις τους μονούς) για λίγο βζζζ...

(+1 κάρμα!!!)

 

δεν μιλαω για.... αηδιες (διπλους)... ;D ;D,για SHIELDING μιλαω... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπογιές; Είσαι σίγουρος;

 

Την συγκεκριμενη μπογια την στελνει ανετα εκτος Αμερικης διοτι δεν ειναι ευφλεκτη (διαλυεται με νερο ευκολα)

Μονο τα επικυνδυνα υλικα απαγορευουν να στελνουν αεροπορικος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια εκανα σημερα με το συγκροτημα μου προβα και παρατηρησα κατι...αφου καταφερα να εξαλειψω καθε θορυβο που εκανε η κιθαρα μ αλλαζοντας τη σειρα των εφφε στην boss gt 10 υπηρχε ενας θορυβος που επεμενε. Οταν ομως ακουμπαω το χερι μου στις χορδες ο θορυβος σταματαει. Εγω σκεφτομαι οττι ειναι θεμα γειωσης..της κιθαρας? του ενισχυτη? και τι κανω  αυτη την περιπτωση?(κιθαρα μια φεντερ σκουαιερ με 3 μονους και ενισχυτης ρανταλλ λαμπατος 50 βαττ

 

Αν χρησιμοποιήσεις ασύρματο,αυτό το θέμα λύνεται τις περισσότερες φορές 100%.

Πάρε καλό για να μην έχεις απώλεια σήματος.

Εκτός απ'την εξάλειψη του θορύβου,είσαι και 100% ασφαλής απο ηλεκτροπληξία,γιατί δεν έχεις καμμιά επαφή με την ηλεκτρική εγκατάσταση του χώρου, + την ελευθερία κινήσεων που σου προσφέρει,(για να κάνεις όποτε θέλεις τα  "κόλπα" σου ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα. ειμαι το παιδι που λεει ο warwickplayer που στο μαγαζι, αν δεν ακουμπαω χορδες, η οποιοδηποτε αλλο μεταλλικο μερος κιθαρας στο μαγαζι γινεται κολαση. μιλαμε για απιστευτο θορυβο. Και για να εξακριβωσω λιγο την κατασταση, να πω οτι παιζω με : american strat , καλωδια george l's, true bypass πεταλια και noiseless μαγνητες της fender (scn). και ομως δεν μπορειτε να φανταστειτε ομως τι θορυβο εχω...

Σε τι λοιπον μπορει να οφειλεται αυτο??? μαλλον στην γειωση του μαγαζιου πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα. ειμαι το παιδι που λεει ο warwickplayer που στο μαγαζι, αν δεν ακουμπαω χορδες, η οποιοδηποτε αλλο μεταλλικο μερος κιθαρας στο μαγαζι γινεται κολαση. μιλαμε για απιστευτο θορυβο. Και για να εξακριβωσω λιγο την κατασταση, να πω οτι παιζω με : american strat , καλωδια george l's, true bypass πεταλια και noiseless μαγνητες της fender (scn). και ομως δεν μπορειτε να φανταστειτε ομως τι θορυβο εχω...

Σε τι λοιπον μπορει να οφειλεται αυτο??? μαλλον στην γειωση του μαγαζιου πιστευω.

 

Aν έχεις όλα τα παραπάνω, τότε ναι, φταίει η γείωση του μαγαζιού. Πολλά (παλαιότερα κυρίως)κτίρια δεν έχουν εγκατεστημένη σε κατάλληλο βάθος γείωση με μεταλλικές ράβδους αλλά πολύ απλά βάζουν τη γείωση με ένα παχυ κίτρινο καλώδιο στους σωλήνες ύδρευσης ή στου καλοριφέρ... Αυτό δεν είναι ό,τι καλύτερο.

Η λύση σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει καλή γείωση στην εγκατάσταση είναι κάποιο ups inverter , μετασχηματιστής γαλβανικής απομόνωσης 1:1, ή σταθεροποιητής τάσης.

Επειδή αυτό είναι θέμα το μαγαζιού όμως, πρακτικά πρέπει να βοηθά κάποιο noise gate πετάλι (ή ενσωματωμένο στην πεταλιέρα/ενισχυτή) για την εξάλειψη του θορύβου.

Για το hum των μονών μαγνητών η λύση είναι shielding, νέα καλωδίωση τύπου "star ground" ή μονοί μαγνήτες noiseless ή διπλοί ή πετάλι de-hum κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Tsotir σκεφτηκες να περασεις με ειδικη αγωγιμη μπογια τα σημεια που λες? Κανει ακριβως την ιδια δουλεια και μπαινει και στα πιο δυσκολα σημεια!

 

Επισης με ταινια αλουμινιου μια τρυπα στο νερο κανεις! Το σωστο ειναι με αυτοκολλητη ταινια χαλκου στην οποια η κολλα που εχει ειναι και αυτη αγωγιμη! (για να μην βαζεις καλαΐ και τα κανεις χαλια)

 

Τελος δεν καταλαβα τι εννοεις μιλοντας για το neck pocket.??.

 

Φιλε μου την αλουμινενια ταινια βρηκα, αυτη εβαλα. Ηξερα και την υπαρξη της μαυρης αγωγημης μπογιας και την χαλκοταινια, αλλα αν μενεις σε επαρχιακη πολη δυσκολα βρισκεις τετοια πραγματα. Αν δεν εκανα δουλεια με την αλουμινοταινια θα εψαχνα παραπερα αλλα η δουλεια εγινε και με το παραπανω.

Δεν εχει σημασια τελικα τι υλικο θα βαλεις, οσο εχει σημασια η κατανοηση της διαδικασιας του φαινομενου της ηλεκτρικης θωρακισης του οργανου. Αν μπορεσι καποιος και κατανοησει την ολη διαδικασια τοτε μονο θα τα καταφερει. Για το λογο αυτο και χρησιμοποιησα και την ορολογια "κλωβος Φαρανταιυ" (καθως τυγχανω και ολιγον καθηγητης χημειας  ;D).

 

Φιλε SF, αυτη την κιθαρα την αγορασα τα Χριστουγεννα του 1982 οταν ημουνα 23 χρονων παιδακι απο το do re mi. Ετυχα πανω στην εισαγωγη, και ειχε δυο κομματια τετοια, ενα πηρα εγω και ενα ειχε παραγγελια για καποιον πολυ γνωστο μουσικο-τραγουδιστη. Εμενα μαλιστα μου την δωσανε με κρυα καρδια, την ειχαν λεει για το μαγαζι.

Τοτε μια αμερικανικια tele ειχε απο 40000-45000 χιλ δρχ, και μια strato απο 50000-55000. Οι κιθαρες δε της σειρας ξεκινουσανε απο το 2000 χιλ δρχ. Αυτη εγω την πληρωσα 120000 χιλ δραχμες.

Στην ουσια ο βλαχος (εγω δηλαδη  ;D) κατεβηκα Αθηνα για να παρω μια στραβοκαστερ, αλλα οταν επιασα αυτη στα χερια μου....μου εφυγε η βλαχια  ;)

Αν λοιπον το φερεις στα σημερινα δεδομενα, μια tele USA εχει περι τα 1500 ευρω, αναλογικα αυτη βγαινει περι τα 4000 ευρω.

Πουλιωτανε πριν λιγες μερες μια εδω στο φορο απο καποιον ιδια αλλα με maple ταστιερα 3000 ευρω.

Η χρηματικη της αξια δεν εγκειται στο οτι ειναι vintage η στο οτι "καποιος" επαιζε με αυτην, η στο οτι ειναι παλιο δυσευρετο και συλλεκτικο κομματι (και τετοιο θα γινει και συντομα μαλιστα), αλλα στο οτι ειναι ενα οργανο τελειως διαφορετικο φτιαγμενο απο αριστης ποιοτητας υλικα και απο ανθρωπους και μηχανηματα που ξερουν να φτιαχνουν τα μουσικα οργανα εργα τεχνης.

Αν ειναι να το δωσω στο e-bay 1500 ευρω, το καιω καλυτερα στο τζακι.  ;D

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλιωτανε πριν λιγες μερες μια εδω στο φορο απο καποιον ιδια αλλα με maple ταστιερα 3000 ευρω.

Η χρηματικη της αξια δεν εγκειται στο οτι ειναι vintage η στο οτι "καποιος" επαιζε με αυτην, η στο οτι ειναι παλιο δυσευρετο και συλλεκτικο κομματι (και τετοιο θα γινει και συντομα μαλιστα), αλλα στο οτι ειναι ενα οργανο τελειως διαφορετικο φτιαγμενο απο αριστης ποιοτητας υλικα και απο ανθρωπους και μηχανηματα που ξερουν να φτιαχνουν τα μουσικα οργανα εργα τεχνης.

 

I hate to break your bubble but it is just a late CBS tele... ;D και η CBS δεν φημιζονταν ακριβως για...τα υλικα και τους ανθρωπους της..... ;)

 

$1500-$1800 κανει, τα υπολοιπα ειναι απλα wishful thinking & pricing.... ;)

 

http://www.guitar-museum.com/guitar-20598-VINTAGE-1981-USA-FENDER-TELECASTER-BLACK-amp-GOLD

 

http://www.fendertelecasterguitars.net/1981-fender-telecaster-black-gold-collectors-series/

 

Παντως προσωπικα μου αρεσουν αυτες οι τελε,τις προτιμω απο τις late 70s,  αν και οι περισσοτερες ειναι θεοβαρες.... ;)

 

Παντως κρατα την μια και μπορει καποτε λογω σπανιοτητας να παρει και αλλη αξια.... ;) ή ακομα καλυτερα αφου σου αρεσει τοσο πολυ γιατι ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ? 1200-1500 euros ειναι αστεια λεφτα... ;)

 

Πουλιωτανε πριν λιγες μερες μια εδω στο φορο απο καποιον ιδια αλλα με maple ταστιερα 3000 ευρω.

 

καλα εδω μεσα πουλανε και am std 1987 (κανει 600 με 700 ευρω το πολυ)...2700 euros ... :o...μην τους παιρνεις και τοσο σοβαρα.... ;D

 

γενικα με ενα search στο net πολυ ευκολα καποιος διαπιστωνει την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αξια ενος οργανου οποτε καλο ειναι να τσεκαρουμε πριν αγορασουμε κατι απο την ελληνικη....Vintage  ::) αγορα,συνηθως οι εγχωριοι  ιδιοκτητες "vintage" και καλα κιθαρων τιμολογουν οπως οι...ιδιοκτητες...των ελληνικων...ακινητων...(η φουσκα,της φουσκας...ω φουσκα...η στην καλυτερη περιπτωση "επειδη ειναι ΔΙΚΟ μου εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ αξια"!... ;D ;D)

 

το καλυτερο site για να κανουμε μια πρωτη δειγματολειψια ειναι το www.gbase.com  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ? 1200-1500 euros ειναι αστεια λεφτα... Wink

 

Ψαχνω αλλα δεν μπορω να βρω (μια εχω, δεν εχω δυο).

Αυτες οι δυο..

http://www.guitar-museum.com/guitar-20598-VINTAGE-1981-USA-FENDER-TELECASTER-BLACK-amp-GOLD

http://www.fendertelecasterguitars.net/1981-fender-telecaster-black-gold-collectors-series/

...η μια επωληθη (μαλλον) το 2007....γραφει "δεν υπαρχει κιθαρα", στην αλλη μολις πατησα abb cart μου εβγαλε π@π@ριες.

 

Εδω δε.... www.gbase.com οσο κι αν εψαξα να δω ποσο κανει (σημερα και οχι πριν χρονια)...δεν την βρηκα.

 

Παντως αν και ειμαστε εκτος θεματος, αν μου βρεις μια εσυ στα λεφτα αυτα που γραφεις, πολυ ευχαριστως θα την επερνα.

Εκανα μια βλακεια οταν πηρα το οργανο, δεν πηρα την γνησια βαλιτζα της, αλλα την αλλαξα με μια πλαστικη (καλη και αυτη, αλλα οχι η αυθεντικη), θεωροντας την πιο γερη για χρηση στα πανηγυρια και φορτωμα στα φορτηγα. Τοσο μυαλο ειχα.... :(

Τουλαχιστον θα παρω τη βαλιτζα και οτι αλλο ανταλακτικο χρειαζομαι και δεν θα ψαχνω για γνησια που δεν υπαρχουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου