Προς το περιεχόμενο

Κιθαρα και γειωση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον παιδια εκανα σημερα με το συγκροτημα μου προβα και παρατηρησα κατι...αφου καταφερα να εξαλειψω καθε θορυβο που εκανε η κιθαρα μ αλλαζοντας τη σειρα των εφφε στην boss gt 10 υπηρχε ενας θορυβος που επεμενε. Οταν ομως ακουμπαω το χερι μου στις χορδες ο θορυβος σταματαει. Εγω σκεφτομαι οττι ειναι θεμα γειωσης..της κιθαρας? του ενισχυτη? και τι κανω  αυτη την περιπτωση?(κιθαρα μια φεντερ σκουαιερ με 3 μονους και ενισχυτης ρανταλλ λαμπατος 50 βαττ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

προφανως ρε παιδια αλλα εγω ελεγα για καποια ποιο μονιμη λυση. αυτο με το χερι κανω τωρα..αυτο που λεει στο αρθρο ισχυει οντως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει μονιμη λυση,εξαλλου γιατι να μην ακουμπας τα χερια σου στις χορδες?

τα ροκ παλαμακια τυπου "we will rock you" ειναι εντελως πασε..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το ίδιο πρόβλημα με γιαπωνέζικη Jaguar σε σημείο τόσο έντονο που τη χρησιμοποιούσα ως percussion ακουμπώντας τις χορδές! Με λίγο reversed delay βγάζεις σούπερ ήχους!!  ;D

Πέρα από την πλάκα, το πρόβλημα διορθώθηκε 100% όταν πέρασα με χαλκοταινία όλες τις κοιλότητες στο σώμα όπου υπάρχουν ηλεκτρικά. Και το βασικότερα, κάθε μεταλλικό καπάκι γειωνόταν με μια απο τις βίδες του σε κομμάτι χαλκού από την θωράκιση.

Μπορείς απλά να το δοκιμάσειις... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι shielding και να κανεις..ΑΥΤΟΣ ο θορυβος (δηλ.ο θορυβος που μειωνεται πολυ οταν ακουμπας τις χορδες) ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να φυγει απο τη στιγμη που παιζεις με μονους μαγνητες,ειδικα αν παιζεις με το GAIN στο FULL (που ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι παιζεις... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου