Προς το περιεχόμενο

ωράρια των live (η μεγάλη κατρακύλα?)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία. Επομένως' date=' αφού αυτό είναι το κοινό, γιατί θέλεις να παίξεις μπροστά τους; Τι ικανοποιείς έτσι; Γι'αυτό είπα "γιατί παίζουμε μουσική (σε live πρόγραμμα)".[/quote']

 

Ας μην το εξειδικεύουμε στα δικά μου γούστα. Εγώ μπορεί να είμαι το πιο ιδιόρρυθμο άτομο στον κόσμο. Αυτό δεν αλλάζει την πραγματικότητα, η οποία είναι αυτή που είναι και τη ζούμε όλοι μας.

 

Για το που οδηγά τον επαγγελματία μουσικό αυτός ο τρόπος ζωής είπα και πιο πάνω. Και για τις επαγγελματικές λύσεις στις οποίες τελικά καταφεύγει, αλλά και για την οργάνωση της προσωπικής του ζωής. Υπάρχουν όμως κι άλλες προεκτάσεις του θέματος, κατά τη γνώμη μου. Πόσο μπορεί να αναπτυχθεί μια αξιόλογη μουσική σκηνή στην Ελλάδα σήμερα, όταν εκ των πραγμάτων απευθύνεται σε περιορισμένο και ειδικής προέλευσης ακροατήριο; Γιατί οι αξιόλογοι μουσικοί μας,για να μπορέσουν να κάνουν γνωστή τη δουλειά τους, πρέπει ή να βάλουν μπουζούκι μέσα, ή να τη δώσουν σε διαφήμιση της cosmote,ή τέλος να τα παρατήσουν και να πάνε να δουλέψουν στα μπουζούκια για να ζήσουν; Πιστεύω ότι το θέμα μας έχει άμεση σχέση με το ότι όλα τα γκρούπ των νέων μουσικών που βγαίνουν, εξαφανίζονται μετά από λίγο καιρό. Διότι δε μπορούν να δείξουν τη δουλειά τους σε ευρύτερο κοινό, το μέσο ακροατή, ο οποίος φυσικά δεν έχει την ευχέρεια να ξενυχτάει μεσοβδόμαδα. Έτσι αντί να δημιουργηθεί μια νέα κουλτούρα διασκέδασης η οποία να ευνοεί τα νέα σχήματα, αυτά (στη μεγάλη τους πλειοψηφία) περιθωριοποιούνται και μαραζώνουν.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγεις μία άλλη μεγάλη κουβέντα σχετικά με το γιατί δεν μπορεί να αναπτυχθεί η Ελληνική μουσική σκηνή. Να το μεταφέρουμε σε ένα άλλο post ώστε να μιλήσουν όλοι;

 

Σχετικά με τα ωράρια, όχι μόνο η ζωή του μουσικού αλλά του οποιουδήποτε ασχολείται με τη νύχτα αλλοιώνεται με τέτοιες συνθήκες εργασίας. Και πίστεψε με, δεν είσαι εσύ ο μόνος "περίεργος" που θέλεις ένα πιο ντελικάτο και συνειδητοποιημένο κοινό. Όλοι θέλουμε.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου