Προς το περιεχόμενο

Τα συν και πλην των partcaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ίδια περίπου θα έχεις, γιατί χρησιμοποιείς χαμηλού κόστους υλικά. Εκτός από τους Tonerider που πραγματικά είναι value for money...το μπράτσο των 80 ευρώ, (λογικά) θα θέλει ένα καλό τσεκάρισμα-κόλλημα τάστων, θα έχει περισσότερα dead spots από ένα καλύτερο μπράτσο...και ώς γνωστόν ;) το μπράτσο παίζει μεγαλύτερο ρόλο στο παίξιμο από το οποιoδήποτε σώμα. Με λίγα λόγια, με 80 ευρώ θα πάρεις ένα μέτριο πρός κακό μπράτσο. Aλλιώς δε θα το πούλαγε και ο προηγούμενος ;)

Το ίδιο με το σώμα. Με 80-100 ευρώ, κατά πάσα πιθανότητα θα αγοράσεις ένα κινέζικο σώμα (άντε μεξικάνικο). Κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα έχεις την τέλεια εφαρμογή με το μπράτσο που θα πάρεις (κανένα από αυτά δεν είναι licenced by Fender). Το αυτό και για τα υπόλοιπα που θα βάλεις επάνω (τρέμολο κλπ)...Άρα, μάλλον, θα πληρώσεις και ένα μάστορα να τα ματσάρει.

Τώρα...έχεις αποτέλεσμα με φτηνά parts? Εγώ θα πώ ναί...και για παράδειγμα έχω ετούτη

http://www.customshop.gr/stratosphere.html

Δεν κόστισε 200 ευρώ (το σώμα μου το χαρίσανε σε αισχρή κατάσταση) και έβαλα Tonerider.

Το μπράτσο το είχα πάρει από ένα ξεπούλημα από ένα μικρό Αμερικάνικο customshop...έχει τις ατέλειές του.

Τώρα φοράει noiseless και τη δοκιμάζει ο Marillion ;D

  Οπότε,έτσι όπως το καταλαβαίνω,αν θελήσω να μπω στο σπορ των αναβαθμίσεων και των partcaster και να έχω κάποιο ικανοποιητικό αποτέλεσμα,θα πρέπει ή να αλλάζω μόνο μαγνήτες και ηλεκτρικά

(όπως έχω κάνει με τη Epiphone μου(LP Special II),όπου άλλαξα τους stock μαγνήτες με έναν από Schecter Omen Extreme για τη θέση bridge και στη θέση neck έβαλα έναν Tonerider alnico IV bridge-ισοσταθμίζοντας,έτσι,τη διαφορά στο output των μαγνητών και τους σπλιτάρω με push/pull ποτενσιόμετρο)

  ή να χρησιμοποιώ υλικά(σώμα,μπράτσο κτλ) σχετικά εγνωσμένης αξίας,ανεβάζοντας,όμως,το κόστος μου από αρκετά ως σημαντικά.

Ωστόσο,αυτό που δε γνωρίζω είναι,αν για το ίδιο σετ μαγνητών(πχ Tonerider) θα έχω τόσο καλύτερο ήχο σε μια partcaster με υλικά των 500(ας πούμε)€ από μια Affinity των 160€.  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ή να χρησιμοποιώ υλικά(σώμα,μπράτσο κτλ) σχετικά εγνωσμένης αξίας,ανεβάζοντας,όμως,το κόστος μου από αρκετά ως σημαντικά.

Είπαμε ότι οι καλές partcasters, δεν είναι φτηνές. Έτσι κι αλλιώς όταν ξεκινάς να κάνεις μία partcaster, θεωρητικά έχεις ένα σενάριο στο μυαλό σου, άρα πάς να κάνεις μία κιθάρα που δεν βρίσκεις στο εμπόριο.

 

Ωστόσο,αυτό που δε γνωρίζω είναι,αν για το ίδιο σετ μαγνητών(πχ Tonerider) θα έχω τόσο καλύτερο ήχο σε μια partcaster με υλικά των 500(ας πούμε)€ από μια Affinity των 160€.  ???

Προφανώς και θα έχεις διαφορές, ανάλογα το όργανο που θέλεις να φτιάξεις. Ίδιο τρέμολο (ας πούμε...) έχει μία Affinity και ίδιο η part? Εάν είναι να βάλεις το ίδιο, ποιός ο λόγος να τη φτιάξεις από την αρχή...

Θα επαναλάβω ότι αρκετοί, δεν έχουν καταλάβει το γιατί κάποιοι φτιάχνουν partcasters.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και θα έχεις διαφορές, ανάλογα το όργανο που θέλεις να φτιάξεις. Ίδιο τρέμολο (ας πούμε...) έχει μία Affinity και ίδιο η part? Εάν είναι να βάλεις το ίδιο, ποιός ο λόγος να τη φτιάξεις από την αρχή...

Θα επαναλάβω ότι αρκετοί, δεν έχουν καταλάβει το γιατί κάποιοι φτιάχνουν partcasters.

Οπότε εγώ που δεν είμαι "μαστροχαλαστής"( ;D ;D)και τα χέρια μου δεν πιάνουν και τόσο( :P),θα ήταν σοφότερο να ασχολούμαι μόνο με αλλαγές στο hardware(μαγνήτες,ηλεκτρικά),αν θα θέλω να αναβαθμίσω μια κιθάρα μου  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον σε δουλεύει...ΔΕΝ γίνεται με τις προδιαγραφές που αναφέρει (Μεξικάνικο σώμα, GFS μαγνήτες...) να κόστισε 900 ευρώ...

εκτός εάν το μπράτσο, μόνο του, κάνει 700 ευρώ ;)

 

Εκτός πάλι, εάν την έκανε τότε που το $ έριχνε στο ευρώ 2 κεφάλια ;D και πλήρωσε τους GFS χρυσούς ;D ;D

 

ΔΕΝ τον δουλευω κυριε Μαραθωνα ...

Το μπρατσο κοστισε λουστραρισμενο και με ταστα φυσικα απο την μανα του 400(αγορασμενο απο "ντοπιο"μαγαζι)+250 το σωμα ελαφρα μεταχειρισμενο(επισης απο "ντοπιο")=650 +220 το τρεμολο και τα κλειδια =870 + 40 το pickquard(αγορασμενο απο ενα λιγομιλητο μελος του νοιζ-που σαι ρε Κωστα?)=910+100 περιπου οι μαγνητες 1010 + κανα περιπου πενηνταρικο για διακοπτες βιδες ,εργασια κ.λ.π.Ειδες που γινεται τελικα?

Η αληθεια ειναι οτι αν εξαιρεσουμε τους μαγνητες δεν ειναι και κανενα "φτηνο" οργανο.Απλως το αναφερω γιατι την εφερα επιτηδες μαζι μου στην συναντηση για να ακουσω γνωμες,και οι γνωμες ηταν καλες αρα μπορεις και με τα λιγα καμια φορα να πετυχεις περισσοτερα...Παραθετω φωτο

2010_strat_project_5.thumb.JPG.2eb426d0546fdde872e2523c66720a28.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θα θέλω να αναβαθμίσω μια κιθάρα μου  8)

Καλύτερα να τη πουλήσεις και να πάρεις μία άλλη...εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αναβαθμίσω μία κιθάρα που δεν με ικανοποιεί.

 

ΔΕΝ τον δουλευω κυριε Μαραθωνα ...

Πλάκα του κάνω... ;)

 

(αγορασμενο απο "ντοπιο"μαγαζι)

Πές μας ντέ, ότι δεν αγοράζεις με δολλάρια να το καταλάβουμε :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπρατσο κοστισε λουστραρισμενο και με ταστα φυσικα απο την μανα του 400(αγορασμενο απο "ντοπιο"μαγαζι)

Πάντως, επειδή έχω αγοράσει 2 γνήσια Αμερικάνικα μπράτσα (καινούργια) από το Stratosphere...ΚΑΝΕΝΑ δεν μου πήγε 400 ευρώ (και με τα μεταφορικά) ::)

dscn1797cc8a.jpeg

texas1a.jpeg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να τη πουλήσεις και να πάρεις μία άλλη...εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αναβαθμίσω μία κιθάρα που δεν με ικανοποιεί.

Γιατί με 50€ που έδωσα για τους μαγνήτες έχω μια κιθάρα που με ικανοποιεί αρκετά!

Από την άλλη,αν την πουλούσα ως είχε,θα "έπιανε" το πολύ 120€ και θα έπρεπε να βάλω το λιγότερο κάνα 200άρι€,για να αγοράσω κάτι αξιοπρεπές,που δε θα ήθελε μετατροπές και αναβαθμίσεις σε πρώτη φάση,τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το moisture content ειναι μια "παραμετρος" που πιστευω οτι ειναι διαρκως μεταβαλλομενη καθολη τη διαρκεια της ζωης του εκαστοτε οργανου ...

 

Ακόμα κι αν είναι περασμένο με sealers/polyesters/paint?

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, επειδή έχω αγοράσει 2 γνήσια Αμερικάνικα μπράτσα (καινούργια) από το Stratosphere...ΚΑΝΕΝΑ δεν μου πήγε 400 ευρώ (και με τα μεταφορικά) ::)

dscn1797cc8a.jpeg

texas1a.jpeg

 

Ηταν απο τα πρωτα Αllparts χοντρομπρατσα που ειχε φερει ο αντιπροσωπος στην Ελλαδα και λογω μη πολυ συνηθισμενων διαστασεων ειχε μεινει στο μαγαζι μεχρι να το αγορασω πριν απο 3 χρονια.

Οσο για το τελωνειο χρεωνει δυστυχως 140 ευρα για μπρατσο απο το stratosphere που προανεφερες :(Αν το ξερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το τελωνειο χρεωνει δυστυχως 140 ευρα για μπρατσο απο το stratosphere που προανεφερες :(Αν το ξερα...

Από πότε? Δεν έχω πληρώσει παραπάνω από 3 ευρώ...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου