Προς το περιεχόμενο

Diamond electronic drums...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τις ευλογίες του κυρίου Hampis, και ύστερα απο προσωπική εμπειρία απο τα εν λόγω ηλεκτρονικά τύμπανα θα ήθελα να το μοιραστω με τους νοιζαδες εδώ, που από ότι φαίνεται κανείς δεν τα έχει πάρει πρέφα...

 

Ύστερα απο ενδελεχη έρευνα αγορας αποτελεί "ίσως" την πιο οικονομικη και ενδιαφερουσα λύση για πραγματικές διαστασεις σε ηλεκτρονικά τυμπανα..

 

Η Diamond drums είναι βασικά ένας τυπάς (Diamond Dave), που εδώ και ένα χρονο και κατι φτιάχνει custom ηλεκτρονικά τυμπανα με πραγματικο κελυφος, χρησιμοποιώντας birch ξυλο, λόγω του ότι είναι πιο resonant ξυλο και βοηθαει στο triggering...

Οι τιμές είναι γελοία προσιτές (πιο φτηνα απο jobeky), χρησιμοποιεί εσωτερικα triggers και μπορώ να πω πως στην συνδεσμολογία έχει κανει πολυ καλή δουλειά λόγω του ότι δεν εχω παρατηρησει καποιο πρόβλημα...

Για ευνόητους λόγους το μόνο που μπορώ να αποκαλυψω ως προς την κατασκευη των triggers είναι ότι χρησιμοποιει κωνικού σχηματος piezos..(αυτά ως προς την ποιότητα των triggers)...

 

Όλα τα τυμπανα του ειναι διζωνικα (dual zone)...

Όσο αφορά τα χρώματα, υπάρχει μια μεγαλη γκάμα για όλα τα γουστα...

Υποστηρίζει ακόμα και vintage χρωματακια...

Μαζι με μια καλη κεφαλη μπορω να πώ πως στο θέμα δυναμικών ειδικά στην δικιά μου περιπτωση, ακόμα και σε πιο χαλαρό παιξιμο, τα ghost notes ακουγονται όπως θα έπρεπε...

Υποστηρίζει όλες τι κεφαλες που υπάρχουν στην αγορά...

 

Χρησιμοποιεί 2φυλλες σήτες (mesh heads), αν και αυτό ειναι θέμα του καθενός, προσωπικα καποια φαση θα αναβαθμίσω σε mylar heads, επειδή τοση επαναφορα δεν την αντεχει το παιξιμό μου...(αμα έχεις συνη8ισει να μην βασιζεσαι στην επαναφορά...)

 

Προκειται για ηλεκτρονικά τύμπανα με πραγματικη εμφάνιση, πού μπορούν χρησιμοποιηθουν άνετα και σε LIVE καταστασεις που ευτυχώς δεν έχουν να ζηλεψουν τίποτα απο τα roland, 2box, ktl ktl..

Σιγουρα ο Diamond Dave έχει μερακι και αυτο φαίνεται στο τελικο αποτέλεσμα...

 

Για όποιον θελει να τσεκάρει τιμές η ακόμα να επικοινωνήσει με τον εν λόγω Κύριο,

για περισσοτερες πληροφορίες...

 

http://www.diamondelectronicdrums.com/

 

Και δυο videakia από έναν κατοχο DIAMOND DRUMS με TD9 της Roland..

 

1)

 

2)

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χε χε θα μπορουσα να μιλαω με τις ωρες για τον Dave που ειναι φιλος μου και μιλαμε σχεδον καθημερινα.Το μονο που μπορω να εγγυηθω για οποιον ενδιαφερεται ειναι πως ειναι τρομερα μερακλης και ψειρας και δεν παραδιδει κατι εαν δεν δουλευει αψογα.

 

Προσωπικα ημουν τυχερος που τον γνωρισα απο τα πρωτα του βηματα οταν ηταν αγνωστος ακομα και ξερω ΟΛΑ τα μυστικα :D

 

Εν πασει περιπτωσει οποιος θελει να ρωτησει κατι εδω ειμαστε

εχει και εμενα με ενα βιντεακι στο site του  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις ευλογίες του κυρίου Hampis, και ύστερα απο προσωπική εμπειρία απο τα εν λόγω ηλεκτρονικά τύμπανα θα ήθελα να το μοιραστω με τους νοιζαδες εδώ, που από ότι φαίνεται κανείς δεν τα έχει πάρει πρέφα...

 

Ύστερα απο ενδελεχη έρευνα αγορας αποτελεί "ίσως" την πιο οικονομικη και ενδιαφερουσα λύση για πραγματικές διαστασεις σε ηλεκτρονικά τυμπανα..

 

Η Diamond drums είναι βασικά ένας τυπάς (Diamond Dave), που εδώ και ένα χρονο και κατι φτιάχνει custom ηλεκτρονικά τυμπανα με πραγματικο κελυφος, χρησιμοποιώντας birch ξυλο, λόγω του ότι είναι πιο resonant ξυλο και βοηθαει στο triggering...

Οι τιμές είναι γελοία προσιτές (πιο φτηνα απο jobeky), χρησιμοποιεί εσωτερικα triggers και μπορώ να πω πως στην συνδεσμολογία έχει κανει πολυ καλή δουλειά λόγω του ότι δεν εχω παρατηρησει καποιο πρόβλημα...

Για ευνόητους λόγους το μόνο που μπορώ να αποκαλυψω ως προς την κατασκευη των triggers είναι ότι χρησιμοποιει κωνικού σχηματος piezos..(αυτά ως προς την ποιότητα των triggers)...

 

Όλα τα τυμπανα του ειναι διζωνικα (dual zone)...

Όσο αφορά τα χρώματα, υπάρχει μια μεγαλη γκάμα για όλα τα γουστα...

Υποστηρίζει ακόμα και vintage χρωματακια...

Μαζι με μια καλη κεφαλη μπορω να πώ πως στο θέμα δυναμικών ειδικά στην δικιά μου περιπτωση, ακόμα και σε πιο χαλαρό παιξιμο, τα ghost notes ακουγονται όπως θα έπρεπε...

Υποστηρίζει όλες τι κεφαλες που υπάρχουν στην αγορά...

 

Χρησιμοποιεί 2φυλλες σήτες (mesh heads), αν και αυτό ειναι θέμα του καθενός, προσωπικα καποια φαση θα αναβαθμίσω σε mylar heads, επειδή τοση επαναφορα δεν την αντεχει το παιξιμό μου...(αμα έχεις συνη8ισει να μην βασιζεσαι στην επαναφορά...)

 

Προκειται για ηλεκτρονικά τύμπανα με πραγματικη εμφάνιση, πού μπορούν χρησιμοποιηθουν άνετα και σε LIVE καταστασεις που ευτυχώς δεν έχουν να ζηλεψουν τίποτα απο τα roland, 2box, ktl ktl..

Σιγουρα ο Diamond Dave έχει μερακι και αυτο φαίνεται στο τελικο αποτέλεσμα...

 

Για όποιον θελει να τσεκάρει τιμές η ακόμα να επικοινωνήσει με τον εν λόγω Κύριο,

για περισσοτερες πληροφορίες...

 

http://www.diamondelectronicdrums.com/

 

Και δυο videakia από έναν κατοχο DIAMOND DRUMS με TD9 της Roland..

 

1)

 

2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Καλησπέρα,

μπορείς να μας πεις το σετ που παρήγγειλες και τη τελική τιμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hampiz... Απ΄ὀτι δοαβάζω είσαι σειρά και ψαγμένο παληκάρι με τα ντραμάτα πράγματα της αγοράς...

Θέλω να φτιάξω κι εγώ ένα hybrid σετάκι για τους γνψστούς λόγους...

Ο Dave έχει να δώσει σημεία ζωής εδώ και πολύ καιρό μιας και το site είναι ανενημέρωτο εδώ και πολύ καιρό to.

Οι τιμές στα παρτς αναλυτικά εξαφανίστηκαν και ρωτώ αν σε σχέση με τα αντίστοιχα pads της roland το ολικό budget με σνεράκι 2 τομ και 1 βαθυ,  η αν θές με κοπμπλέ στἠσιμο με πιάτα και rack θα βγει πιο φθηνά στο σύνολο σε ευρόππουλα.

Πες μου αν θέλεις πῶς τριγκάρει τα pads που φτιάχνει ο μάστορας και αν υπάρχουν διαφορές σε ήχο και δυναμικές σε συνάρτηση πάντα με το ξύλο και τα δέρματα που βάζει με το αντίστοιχο  td12 της roland πχ...

Ποια η διαδικασία για να παραγείλεις αν το πάρεις απόφαση,και τποιος ο τρόπος πληρωμής;Πληρώνεται σε λίρες αγγλίας ο μάστορας η σε γιούργια;

Σε ρωτάω γιατί είδα τα κλιπόνια σου στo utube και θέλω να στήσω κι εγώ κάτι ανάλογο,με td12 μοδουλάκι και δεν θέλω να μπλέξω με καταλίνες και να το παίξω μαστρομήτσος με τριγκαρίσματα μιας και είμαι της παλιάς old fashion σχολής αλλά παράλληλα έχω πάθει κάτι με τον ήχο των e- drumz...

Keep on .......  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hampiz... Απ΄ὀτι δοαβάζω είσαι σειρά και ψαγμένο παληκάρι με τα ντραμάτα πράγματα της αγοράς...

Θέλω να φτιάξω κι εγώ ένα hybrid σετάκι για τους γνψστούς λόγους...

Ο Dave έχει να δώσει σημεία ζωής εδώ και πολύ καιρό μιας και το site είναι ανενημέρωτο εδώ και πολύ καιρό to.

Οι τιμές στα παρτς αναλυτικά εξαφανίστηκαν και ρωτώ αν σε σχέση με τα αντίστοιχα pads της roland το ολικό budget με σνεράκι 2 τομ και 1 βαθυ,  η αν θές με κοπμπλέ στἠσιμο με πιάτα και rack θα βγει πιο φθηνά στο σύνολο σε ευρόππουλα.

Πες μου αν θέλεις πῶς τριγκάρει τα pads που φτιάχνει ο μάστορας και αν υπάρχουν διαφορές σε ήχο και δυναμικές σε συνάρτηση πάντα με το ξύλο και τα δέρματα που βάζει με το αντίστοιχο  td12 της roland πχ...

Ποια η διαδικασία για να παραγείλεις αν το πάρεις απόφαση,και τποιος ο τρόπος πληρωμής;Πληρώνεται σε λίρες αγγλίας ο μάστορας η σε γιούργια;

Σε ρωτάω γιατί είδα τα κλιπόνια σου στo utube και θέλω να στήσω κι εγώ κάτι ανάλογο,με td12 μοδουλάκι και δεν θέλω να μπλέξω με καταλίνες και να το παίξω μαστρομήτσος με τριγκαρίσματα μιας και είμαι της παλιάς old fashion σχολής αλλά παράλληλα έχω πάθει κάτι με τον ήχο των e- drumz...

Keep on .......  :'(

Ρεσιτάλ νεοελληνικής ονλαιν αργκός.Θεοςςςςςςςςςςςς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hampiz... Απ΄ὀτι δοαβάζω είσαι σειρά και ψαγμένο παληκάρι με τα ντραμάτα πράγματα της αγοράς...

Θέλω να φτιάξω κι εγώ ένα hybrid σετάκι για τους γνψστούς λόγους...

Ο Dave έχει να δώσει σημεία ζωής εδώ και πολύ καιρό μιας και το site είναι ανενημέρωτο εδώ και πολύ καιρό to.

Οι τιμές στα παρτς αναλυτικά εξαφανίστηκαν και ρωτώ αν σε σχέση με τα αντίστοιχα pads της roland το ολικό budget με σνεράκι 2 τομ και 1 βαθυ,  η αν θές με κοπμπλέ στἠσιμο με πιάτα και rack θα βγει πιο φθηνά στο σύνολο σε ευρόππουλα.

Πες μου αν θέλεις πῶς τριγκάρει τα pads που φτιάχνει ο μάστορας και αν υπάρχουν διαφορές σε ήχο και δυναμικές σε συνάρτηση πάντα με το ξύλο και τα δέρματα που βάζει με το αντίστοιχο  td12 της roland πχ...

Ποια η διαδικασία για να παραγείλεις αν το πάρεις απόφαση,και τποιος ο τρόπος πληρωμής;Πληρώνεται σε λίρες αγγλίας ο μάστορας η σε γιούργια;

Σε ρωτάω γιατί είδα τα κλιπόνια σου στo utube και θέλω να στήσω κι εγώ κάτι ανάλογο,με td12 μοδουλάκι και δεν θέλω να μπλέξω με καταλίνες και να το παίξω μαστρομήτσος με τριγκαρίσματα μιας και είμαι της παλιάς old fashion σχολής αλλά παράλληλα έχω πάθει κάτι με τον ήχο των e- drumz...

Keep on .......  :'(

 

Λοιπόν...

Δινεις την δικία σου custom παραγγελία χρωματακι και διαστάσεις...Μολις ολοκληρωσει την κατασκευη, σου στέλνει τις φωτογραφίες...

Η συναλλαγή γίνεται μεσω PAYPAL σε αγγλική λίρα..

Γενικά να ξέρεις ότι τα εσωτερικά trigger δουλεύουν καλύτερα, και ειδικά τα κωνικα

τριγκερς..

Για να δεις τι ενοοώ...

Δές πόσο εχει ένα τριγκερ για ακουστικό σετ...

 

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Drums/Triggers/DDT-Tom-Trigger-14-Truss-System-inkl.-Kabel/art-DRU0015709-000

 

Και συγρινε μόνος σου...

Ο dave αυτη την στιγμη έχει πνιγει στην δουλειά...

Αλλά σύντομα ευελπιστώ ότι θα μπορέσει να δρομολογήσει νέες παραγγελίες...

Για στησιμο 1 σναρε 14χ5, 1 βαθυ13χ10 , 2 τομ(10χ5,12χ5) υπολόγισε περίπου στα 650 ευρώ κάπου στις 500 λιρες το είχα υπολογισει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

μπορείς να μας πεις το σετ που παρήγγειλες και τη τελική τιμή?

 

Για στησιμο 1 σναρε 14χ5, 1 βαθυ13χ10 , 2 τομ(10χ5,12χ5) υπολόγισε περίπου στα 650 ευρώ κάπου στις 500 λιρες το είχα υπολογισει...

Η κάσσα βέβαια κάπου στα 270 λίρες..οπότε ενα 300+σε ευρώ...

Βέβαια προσφέρει ευελεξία στις διαστάσεις και πρακτικα μπορείς να του ζητήσεις ότι διαστασεις θέλεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όποτε εσυ παρρειγγειλες μονο βαθυ,ταμπουρο,και  2 τομ(650ευρω).Το ρακ και τα πιατινια ειναι δικα σου?Και η μποτα millenium απο οτι βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπίσης αμα μου τη βιδώσει αργότερα μπορώ να λύσω το κέλυφος να βγαλω τα τριγκερς και τα μεσ χεντσ και να βάλω κανονικά δέρματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου