Προς το περιεχόμενο

Diamond electronic drums...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανένα χιλιαρικάκι με ημικομπλέ στήσιμο δλδ....

Το point είναι πως κατεβάζεις το μπατζετόνιο κατά 500 περίπου γιουρόπουλα (σε σχέση αν αγοράσεις απο ρόλανδ μαγκαζάκι) και έχεις και μπερτς ξυλούρα που προσωπικά, τον ήχο του τοn συμπαθώ πολύ...

Τώρα... αν προσθέσεις και μοδουλάκι 12,ρακούρα (όχι γιβραλτάρ..άποψη) και πιάτα ρολόντ...μαζί με πεταλάκι και hihat πάμε στ 2,5 χιλιαρικόπουλα...

Μμμμ... καλό ακούγεται

Αντικαταβολή δεν δουλεύει ο μαστροdave;

Και οκ το στήσιμο με μοντουλάρισμα,αν θέλεις να τα παίξεις σε λαιβ ατριγκάριστα τι ήχο έχουμε στο στέιτζ;

Ρωτώ αυτούς που έχουν diamond εργαλείο και το έχουν τεστάρει αμοδουλάριστο..

Όπερ σημαίνει πως αγοράζουμε φυσικές διαστάσεις στα παρτς με δερματούρα και στεφάνια KAI απο κάτω...

Αν έχει κάποιος τον τιμοκατάλογο του μαστροdave σε pdf h txt ας μου στείλει pm..

Best redrums......  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπίσης αμα μου τη βιδώσει αργότερα μπορώ να λύσω το κέλυφος να βγαλω τα τριγκερς και τα μεσ χεντσ και να βάλω κανονικά δέρματα?

 

Tα συγκεκριμενα τυμπανα που φτιαχνει είναι ηλεκτρονικά..

Μπορεί να χρησιμοποιεί ξύλο αλλά τα τριγκερς σίγουρα μπορούν να αφαιρεθούν..

Βεβαια για να το κάνεις αυτό πρέπει να ξέρεις τι κάνεις, το πιο έυκολο είναι να να παρεις ένα κατσαβιδι και να αρχίσεις να αφαιρείς βίδες και τριγκερς...μετά όμως άμα θες να τα τοποθετήσεις πάλι??...8α το κάνεις σωστά?

 

Ο dave ήδη αρχίζει και δουλευει καποιο project για υβριδικι σετάκι με τρόπους να αφαιρούντια εύκολα τα τρίγκερς...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τιμοκαταλογος υπαρχει νεος στο site.Ειχε καποια προβληματακια με τον provider.

 

Τα τυμπανα που φτιαχνει ο Dave ειναι απο birch ξυλο ειτε απο Ταιβαν ειτε απο καποιον προμηθευτη του στην Αγγλια (ο οποιος δεν ξερω απο που τα προμηθευεται).Προσωπικα οσο καιρο ειχα το δικο μου κιτ (το πουλησα γιατι εχω στα σκαρια κατι αλλο) ποτε δεν ανοιξα να δω πως ηταν μεσα.Δε με ενοιαζε αφου επαιζε αψογα με τους roland εγκεφαλους που ειχα κατα καιρους (TD6V-TD12) και τελικα td-12.Επισης εχει δοκιμαστει με TD-3

Τα mesh heads που χρησιμοποιουσα ηταν διπλης στρωσης αλλα τωρα πλεον χρησιμοποιει την καλυτερη σειτα της drumtec http://www.drum-tec.de/meshheads-drumtec-design-c-57_110.html

To wrap εφοσων ειναι διαθεσιμο ειναι δωρεαν αλλιως παραγγελνεις απο οπου θες και στο βαζει εξτρα με χρεωση.Τα τυμπανα εμφανισιακα ειναι παρα πολυ ομορφα και φυσικα σου δινουν την αισθηση οτι εχεις ακουστικο κιτ μπροστα σου.Στο τριγγαρισμα τους ποτε δεν ειχα προβλημα με τους εγκεφαλους που ανεφερα ειτε βαραγα δυνατα ειτε σιγα.

Ανακεφαλαιωνοντας θα ελεγα οτι ειναι κατα πολυ καλυτεροι της roland, hart κλπ .Το παλικαρι το υποστηριξα και πιστεψα σε αυτον απο τα πρωτα του βηματα για λογους που δεν εχουν σχεση με τα τυμπανα και φαινεται οτι δικαιωθηκα αφου εχει γινει σχετικα διασημος και εχει παραγγελιες με αναμονη 3 μηνων και βαλε πλεον.Εχει πολλους ανταγωνιστες στην Αγγλια που τον πολεμουν με πολυ βρωμικο τροπο αλλα δε θελω να επεκταθω τωρα...

Νομιζω οτι δεν υπαρχει καλυτερο value for money στην αγορα των electronic drums σημερα.Εαν καποιος θελει να αγορασει και δε γουσταρει paypal εμβασματα και τετοιοα θα χαρω να μεσολαβησω να εξυπηρετησω

οταν φτασει και το νεο μου diamond kit ( 20-13-16) και 13' ταμπουρο θα δειξω και φωτογραφιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή φάση ακούγεται.. αν δεν είχα την TD20 Θα το σκεπτόμουν.

 

Αυτό που με έρχεται βέβαια στο μυαλό είναι πως με 2500 χιλίαρικα που έλεγε ο φίλος προηγουμένως, μπορείς να κάνεις τσιμπιτή το e-pro kit της Pearl. Που είναι ΚΑΙ hybrid. Βέβαια περι ορέξεως ουδής λόγος... Αν ο κ. Diamond καταφέρει να κάνει hybrid τα κιτ του τότε θα είναι μια πολύ καλή λύση στον ανταγωνισμό για τα εν λόγω κιτ. Προς το παρών πάντως τα σετάκια του δεν ακούγονται άσχημα..

Σε ποιό καμμάτι είμαστε ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή φάση ακούγεται.. αν δεν είχα την TD20 Θα το σκεπτόμουν.

 

Αυτό που με έρχεται βέβαια στο μυαλό είναι πως με 2500 χιλίαρικα που έλεγε ο φίλος προηγουμένως, μπορείς να κάνεις τσιμπιτή το e-pro kit της Pearl. Που είναι ΚΑΙ hybrid. Βέβαια περι ορέξεως ουδής λόγος... Αν ο κ. Diamond καταφέρει να κάνει hybrid τα κιτ του τότε θα είναι μια πολύ καλή λύση στον ανταγωνισμό για τα εν λόγω κιτ. Προς το παρών πάντως τα σετάκια του δεν ακούγονται άσχημα..

 

Θα πρεπει πιστευω να οριοθετησουμε τον ορο ''hybrid'' .Θα θελαμε φυσικα ολοι να παταγαμε ενα κουμπι και να γινοταν απο Ε σε Α και τουμπαλιν αλλα αυτο δε γινεται.Οπως και να εχει και στην καλυτερη των περιπτωσεων θα πρεπει να αλλαξεις τα mesh heads (η τελος παντων αυτα που εχει η Pearl) με πραγματικα δερματα, να σφιξεις να κουρδισεις κλπ.Αυτο που κανει ο Dave οσο αφορα τα triggers τουλαχιστον ειναι η ευκολη αφαιρεση και επαναθετηση της μεσα στο κελυφος.

Αυτο που μπορω να σκεφτω παντως ειναι εαν μπορουσαν να τοποθετηθουν mesh heads πανω απο αληθινα δερματα και να κλιπαρεις και ενα εξωτερικο trigger σαν τα redshots ή της roland .Αφαιρεις τα κλιπς αφαιρεις και τα mash heads με ενα απλο τροπο και εισαι πισω στο προ-κουρδισμενο σου κιτ.

Κατι τετοιο τελος παντων αλλα δεν ξερω εαν γινεται...Θα του ριξω την ιδεα παντως και θα σας πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τρεις είναι οι λύσεις ,,,,

Η αγοράζεις αμιγώς ηλεκτρονικά που μπορούν να σταθούν με αξιοπρέπεια εκτός σπιτιού (όπερ σημαίνει δυνατό μόδουλ)

Η αγοράζεις ένα μεσαίων κυβικών σετάκι και το τριγκάρεις (με τις όποιες αδυναμίες όταν και όποτε το μετατρέπεις σε ακουστικό)

Η περιμένεις το μικρόμέγαλο θαύμα της Pearl και ενδεχομένος και των άλλων εταιριών (που δεν θα κάτσουν σταυροπόδι με τσιγαράκι και καφέ )

Τώρα ο μαστροDave αν κάνει την έκπληξη και μπορέσει να χτυπήσει τα τέρατα με την σφεντόνα του τι να πω... μακάρι και κάλιστα για εμάς που εν μέσω οικονομικής κρίσεως μετράμε και την μεταλούρα στην τσέπη!

Φίλε hampiz,δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για το παλικάρι και την δουλειά του αλλά απο τα reviews και τις φιλοφρονήσεις σε φόρουμς κτλπ κατάλαβα πως είναι αξιαγάπητος και όλοι έχουν να πουν τα καλύτερα γι΄αυτόν ...

Μόνη μου ένσταση είναι τα vintage χρώματα των shells αν και αναφέρει πως απο τον Μάιο θα κάνει refresh σε όλα και θα ανανεώσει....

Εγώ θα περιμένω πάντως μέχρι το καλοκαίρι να δώ και το σετίνιο της e-pro που εύχομαι να ξεκουνηθούν η περλαίοι και να τροφοδοτήσουν την αγορά με σαλαμούρα.

Μπεστ ριδράμζ αδέρφια!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή φάση ακούγεται.. αν δεν είχα την TD20 Θα το σκεπτόμουν.

 

Αυτό που με έρχεται βέβαια στο μυαλό είναι πως με 2500 χιλίαρικα που έλεγε ο φίλος προηγουμένως, μπορείς να κάνεις τσιμπιτή το e-pro kit της Pearl. Που είναι ΚΑΙ hybrid. Βέβαια περι ορέξεως ουδής λόγος... Αν ο κ. Diamond καταφέρει να κάνει hybrid τα κιτ του τότε θα είναι μια πολύ καλή λύση στον ανταγωνισμό για τα εν λόγω κιτ. Προς το παρών πάντως τα σετάκια του δεν ακούγονται άσχημα..

 

Πόσο σου βγήκε το td-20??Κανένα 4-5χίλιαρο??

Hybrid kit μπορεί να κάνεις ο οποιοσδήποτε...

Βέβαια τιποτα δν συγκρινεται με το ακουστικο...

Σιγουρα κάποια στιγμη πολλά πράμματα θα βελτιωθούν στα ηλεκτρονικα...

Ήδη είχα ανοιξει και αλλα τοπικ με επιλογη ηλεκτρονικών...

Όχι μόνο άσχημα να λες, αλλά δεν έχουν να ζηλέψουν και τπτ απο την roland...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κάπου εκεί γιατί το τσίμπησα μεταχειρισμένο...

Πάντως ότι και να λέγεται με τα hybrids και λοιπά, προσωπικά, γουστάρω να τα έχω διαχωρισμένα πάρα να έχω ένα πράγμα που δεν είναι 100% και στα 2.

 

Το TD-20 είναι άψογο μηχάνημα (αν και δεν του έχω βάλει ακόμα την προέκταση του) το οποίο μπορεί επάξια να σταθεί στο ύψος των οποιοδήποτε περιστάσεων. Είτε είναι live, είτε ηχογράφηση, είτε practice. Ακουστικά τύμπανα/πιατίνια δεν είναι με την καμία, αλλά ώρες-ώρες δεν μπορείς να δεις την διαφορά. Για εμένα τα e-drums είναι πάνω από όλα ευκολία και ευχέρεια στο να μπορείς να παίζεις σπίτι σου με την δυνατότερη χαμηλή κατανάλωση χώρου και σε εντάσεις που να μην έχεις την αστυνομία συνεχώς στην πόρτα σου. Βέβαια για το ότι ακούω παράπονα ακόμα λόγω των πεταλιών μου ουδείς λόγος... :P

Σε ποιό καμμάτι είμαστε ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε hampiz,δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για το παλικάρι και την δουλειά του αλλά απο τα reviews και τις φιλοφρονήσεις σε φόρουμς κτλπ κατάλαβα πως είναι αξιαγάπητος και όλοι έχουν να πουν τα καλύτερα γι΄αυτόν ...

Μόνη μου ένσταση είναι τα vintage χρώματα των shells αν και αναφέρει πως απο τον Μάιο θα κάνει refresh σε όλα και θα ανανεώσει....

 

 

Φιλε drumluva δεν υπαρχουν μονο vintage χρωματα.Ξερω φιλους που εχουν παρει σε μπλε, σε κερασσι, σε μαυρα και διαφορα ''κλασσικα΄΄χρωματα.Ισως αναφερεσαι σε αυτα που εχει μονο stock τωρα ? Παντως μαθαινω οτι οι οι παραγγελιες αρχισαν να τρεχουν απο Ελλαδα οποτε δε θα αισθανομαι ''μοναξια'' ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου