Προς το περιεχόμενο

Ενα μελαγχολικό κομματάκι...ξαναδουλεμένο...


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξ αρχής ήταν μια ιδέα που έγινε κομμάτι. Εδώ: https://www.noiz.gr/index.php?topic=213740.0

 

Προστέθηκαν δυό τρια πράγματα...αλλά μου φαινόταν ότι μέχρι να αρχίσει τελείωνε...

 

Επεσε αρκετή σκέψη...και σηκωσα μανίκια...

 

ως συνήθως ...ένα σόλο...και κάποιες παραλλαγές του αρχικού θέματος, πλήκτρα...και ατελείωτο editing...mastering.... για να μαθαίνουμε και την τέχνη.

 

μπορεί και να ξαναλλάξει...δεν ξέρω...

Αλλά μέχρι εδώ νομίζω ότι μπορείτε να το ακούστε και να πείτε κατι τις... ;D

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το 1,43 μέχρι το 6,17 σόλο! :o  4,74 λεπτά σόλο.... :o ::)  Aπ'ότι είδα και άκουσα  η κόρη σου έχει φωνάρα....  βάλ'την σε κάποια (πολλά...) σημεία εκεί να λέει κάποια "ououou, aaa, oooo" (κάτι σαν το Great gig in the sky) στο background, μπας και το "μαλακώσεις" λίγο... Κατά τ'άλλα καλό! :laugh: 

  Edit: Μου άρεσε η "επιτηδευμένη" latency της lead σε ορισμένα σημεία μέσα στην μίξη.

 

  Edit No2..: Πολύ καλή παραγωγή-μίξη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το 1,43 μέχρι το 6,17 σόλο! :o  4,74 λεπτά σόλο.... :o ::)  Aπ'ότι είδα και άκουσα  η κόρη σου έχει φωνάρα....  βάλ'την σε κάποια (πολλά...) σημεία εκεί να λέει κάποια "ououou, aaa, oooo" (κάτι σαν το Great gig in the sky) στο background, μπας και το "μαλακώσεις" λίγο... Κατά τ'άλλα καλό! :laugh: 

  Edit: Μου άρεσε η "επιτηδευμένη" latency της lead σε ορισμένα σημεία μέσα στην μίξη.

 

  Edit No2..: Πολύ καλή παραγωγή-μίξη!

 

καλά ρε συ....με το ζύγι το μετράς το σόλο?

πω πω.... ;D

τόσο μου βγήκε... ήταν και one off....

 

Η κόρη θέλει τεμενάδες... :P

Αλλα όντως σου φάνηκε σκληρό το σόλο? εγώ προς το σιρόπι το έχω...

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά ρε συ....με το ζύγι το μετράς το σόλο?

πω πω.... ;D

τόσο μου βγήκε... ήταν και one off....  Αλλα όντως σου φάνηκε σκληρό το σόλο? εγώ προς το σιρόπι το έχω...

  Όχι δεν το μετράω με το ζύγι, αλλά όσο μεγαλώνω "θέλω" τα σόλο πιο μελωδικά, να μπορώ να τα τραγουδάω με το στόμα ένα πράγμα....και πιο μικρά!  Το δικό σου εδώ, όχι ότι δεν είναι καλό, αλλά με το συμπάθιο το ψιλοβαρέθηκα :-\ :-*  'Ίσως φταίει το one off, εάν το πρόσεχες-προβάριζες-το έγραφες στο χαρτί πρώτα νότα νότα να ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Και όχι το σόλο δεν ήταν σκληρό, απλώς δεν θα το ξαναάκουγα :angel:  Εννοείτε προσωπική γνώμη όλα αυτά! :) 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραμμένο σόλο? Πας καλά?

είμεθα σοβαροί είπαμε.... ;D

 

γραμμένο σόλο=θέμα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραμμένο σόλο? Πας καλά?

είμεθα σοβαροί είπαμε.... ;D

 

  Σε κατανοώ απόλυτα......μια από τα ίδια κι εγώ! 

γραμμένο σόλο=θέμα.

  Όχι πάντα...τουλάχιστον να έχει μια δομή, ένα μικρό επαναλαμβανόμενο θέμα κάπου κάπου, αρχή-μέση-τέλος....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα, πολλοί το λενε (και γω) σόλο...κανονικά αυτοσχεδιασμός είναι πάνω σε ένα ύφος και το συγκεκριμένο σε 3 κλίμακες (τουλάχιστον) με κάτι αναιρέσεις εδώ και εκεί.

 

α. δυό φορές το ίδιο πράγμα δεν μπορώ να παίξω. Δεν έπαιξα ποτέ.

β. να διαβάσω δεν μπορώ. Μπορώ να διαβάσω για να μάθω και μετά να αποστηθίσω, αλλά αισθάνομαι σε κλουβί.

γ. να στο ξαναπαίξω στο περίπου στο ίδιο ύφος, ναι. Απλά μετά δεν ξέρω ποιό να διαλέξω. Εδώ ήταν η δεύτερη προσπάθεια. Στην πρώτη πήρα ένα λάθος δρόμο στο φινάλε. Κοτσάρησα πάνω μια άλλη κατάληξη αλλά τελικά προτίμησα μια δεύτερη γύρα που την κράτησα τελικά μετά από κανα δυό αμφιταλαντευσεις. Κύρια επειδή ήξερα ότι το φινάλε ήταν τσόντα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι!! πολύ καλή η αρχική ιδέα σου, το σόλο δεν μπορώ να το κρίνω  όχι ότι δεν είναι καλό, φαίνεται ότι είναι ας πω πρόχειρο της στιγμής, έχεις όμως πολύ καλή βάση δούλεψε την και τα ξαναλέμε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ασχοληθω περισσοτερο με το αυτοσχεδιαστικο μερος. Άλλωστε μπορει να το καλυψει άλλο οργανο. Με ενδιεφερε περισσότερο η δομη και η επαναφορα του βασικου θεματος για το κλεισιμο. Εκει ισως αλλαξω ενδεχομενως κατι. Η παραλλαγη σε ενα τονο παραπανω μου φανηκε καλη ιδεα αλλά κατι ακόμα μου λειπει.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου