Προς το περιεχόμενο

Jackson DKMG ή LTD M-300FM


TFM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ'όσο ξέρω Japan είναι οι περισσότερες αλλά εμένα το serial αρχίζει με 010, που αν δεν κάνω λάθος είναι από Ινδία.

 

Για ενισχυτή πόσα θα πρέπει να δώσω για να δω διαφορά από τον VT15;

Μου είχαν προτείνει τον BlackStar HT-5 combo, κάνει γύρω στα 400 ευρώ.

Θα με βολέψει η θα θέλω και πετάλια μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσο ξέρω Japan είναι οι περισσότερες αλλά εμένα το serial αρχίζει με 010, που αν δεν κάνω λάθος είναι από Ινδία.

 

Για ενισχυτή πόσα θα πρέπει να δώσω για να δω διαφορά από τον VT15;

Μου είχαν προτείνει τον BlackStar HT-5 combo, κάνει γύρω στα 400 ευρώ.

Θα με βολέψει η θα θέλω και πετάλια μετά;

 

καλος εχω ακουσει οτι ειναι ο συγκεκριμενος πραγματι... κανε μια αναζητηση , εχω ανοιξει στο παρελθον εγω και πολλοι αλλοι το θεμα του ενυσχητη... και ο κομπο peavey 6505 ειναι πολυ καλος στα λεφτα που δινεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ δεν μπορώ να παίξω γρήγορα licks ..., γιατί δεν έχω μελετήσει αρκετα!  ;D

Επείδη η κιθάρα που ήδη έχεις δεν είναι καυσόξυλο αλλά μια χαρά κιθαρίτσα το πιο πιθανό είναι να φταίει το set up της. Με ένα καλό set up στα μέτρα σου (action εκεί που το θές με το gauge χορδών που σε βολέυει κτλ) θα δεις μεγάλη διαφορά. Απο εκεί και πέρα ο ενισχυτής θα σε βοηθήσει περισσότερο ψυχολογικά στο να ασχοληθείς με περισσότερη όρεξη για να βγάλεις τα κιθαριστικά μερη που γουστάρεις με έναν σιγουρα καλύτερο ήχο από τον μικρό ήχο του VT15 με το 8" μεγάφωνάκι.

Για μπολικο και καλό gain για κάθε έιδους Rock και Metal ήχους προτείνω.

Blackstar HT 20 - ακόμα καλύτερα αν μπορείς ΗΤ 40 και Peavey 6505+ Combo

αξίζει να τους δοκιμάσεις με την κιθάρα σου.

http://www.thomann.de/gr/peavey_6505_112_combo.htm

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_studio_20_combo.htm

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_club_40_venue_combo.htm

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αναφορά το σετάρισμα, την είχα πάει σε γνωστό κατάστημα και ήταν οκ. Αυτό που δεν με βόλεψε ήταν το action, είναι γύρω στα 3mm στο fret 17. Πιο χαμηλά μου είπε πως θα τρίζει, και όντως όταν το δοκίμασα είχα buzz στα τάστα. Να πω πως γύρω στο 1.5-2mm με βόλευε αρκετά στο να παίζω πιο γρήγορα ενώ τώρα όπως είπα δεν είναι εύκολο να παίξεις γρήγορα.

 

Όσο για τον ενισχυτή έχω ακούσει και εγώ πολύ καλά λόγια για τον 6505+ αλλά το θέμα είναι αν αξίζει η αγορά του για εμένα, που δεν ψάχνω παραπάνω watts αλλά αρκετά καλύτερο ήχο από τον VT15, μιας και δεν παίζω live.

Αξίζει δηλαδή να δώσω +130 ευρώ(σε σχέση με τον HT5) για τον Peavey;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους ενισχυτές που σου πρότεινα στους προτεινα κυρίως για τον ήχο τους.

Αν μπορείς να βρείς πχ τους blackstar μαζεμένους (HT5  - HT20 - HT40) δοκίμασε τους και θα καταλάβεις τη διαφορά στον ηχο και τις δυνατότητες του καθενος. και ο 6505 είναι ο 6505 με κανταρια gain και πολύ χαρακτηριστικό ήχο αλλά δυστυχώς δεν βγαίνει σε 5Watt.

(δε λες πάλι καλά που τον εβγαλέ σε φθηνή 60W 1x12 combo έκδοση η Peavey και πλεον μπορεί να τον χαίρεται και ο απλός κοσμάκης)

 

Γνώμη μου τελικά είναι ότι αξίζει. Αλλά πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσεις τους συγκεκριμένους ενισχυτές με την κιθάρα σου, μπορεί ας πουμε να μη σου αρέσει ο ήχος του 6505 και να προτιμάς τον Blackstar.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον αυτό που χρειάζεσαι είναι η μελέτη. Προφανώς και παίζουν ρόλο ενισχυτές και κιθάρες, αλλά για να αποκτήσεις μια στάνταρ τεχνική και ταχύτητα αυτό που χρειάζεται κατά βάση είναι η εξάσκηση. Η κιθάρα θα σε βοηθήσει να πιάσεις το 100% όταν είσαι στο 95%, αλλά δε θα σε βοηθήσει να πας από το 50% στο 70 ή 80%...

 

Σε δεύτερο βαθμό θα σου έλεγα ότι σου είπαν και τα παιδιά. Σετάρισε σωστά την κιθάρα σου σε έναν καλό μάστορα και στη συνέχεια τσίμπα έναν ενισχυτή. O Blackstar είναι σούπερ.

 

Βέβαια, γνωρίζω άτομα που παίζουν με guitar rig και v-amps, χωρίς να έχoυν ενισχυτή κτλ, και παίζουν άπειρα καλά! Οπότε, ξαναπάμε στην εξάσκηση.

www.myspace.com/utmostcontemptband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον αυτό που χρειάζεσαι είναι η μελέτη. Προφανώς και παίζουν ρόλο ενισχυτές και κιθάρες, αλλά για να αποκτήσεις μια στάνταρ τεχνική και ταχύτητα αυτό που χρειάζεται κατά βάση είναι η εξάσκηση. Η κιθάρα θα σε βοηθήσει να πιάσεις το 100% όταν είσαι στο 95%, αλλά δε θα σε βοηθήσει να πας από το 50% στο 70 ή 80%...

 

Σε δεύτερο βαθμό θα σου έλεγα ότι σου είπαν και τα παιδιά. Σετάρισε σωστά την κιθάρα σου σε έναν καλό μάστορα και στη συνέχεια τσίμπα έναν ενισχυτή. O Blackstar είναι σούπερ.

 

Βέβαια, γνωρίζω άτομα που παίζουν με guitar rig και v-amps, χωρίς να έχoυν ενισχυτή κτλ, και παίζουν άπειρα καλά! Οπότε, ξαναπάμε στην εξάσκηση.

 

Δεν αντιλέγω, παίζω 8 μήνες περίπου και απλά δεν είμαι ικανοποιημένος με την κιθάρα ή το σετάρισμά της αυτή τη στιγμή. Όμως πως να την σετάρω σωστά όταν δεν μπορεί να ανταποδώσει; Όταν χαμηλώνεις το action, τρίζουν τα τάστα όπως σε πολλές κιθάρες. Πιστεύω πως με 1mm χαμηλώτερο action η τεχνική μου θα βελτιωνόταν ακόμη περισσότερο, καθώς θα μπορούσα να παίζω πιο εύκολα και γρήγορα.

 

Και το δεύτερο που με ενοχλεί είναι το λίγο sustain και η δυσκολία στο να κάνεις τα hammer on - pull offs να ακουστούν. Σε αυτό ναι παίζει ρόλο η τεχνική αλλά με το gear που έχω απαιτείται αρκετή προσπάθεια για να το πετύχεις που και πάλι σε καθυστερεί στο παίξιμο. Και αυτό με full gain,delay effect στον VT15, full volume/tone στην κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω, παίζω 8 μήνες περίπου και απλά δεν είμαι ικανοποιημένος με την κιθάρα ή το σετάρισμά της αυτή τη στιγμή. Όμως πως να την σετάρω σωστά όταν δεν μπορεί να ανταποδώσει; Όταν χαμηλώνεις το action, τρίζουν τα τάστα όπως σε πολλές κιθάρες. Πιστεύω πως με 1mm χαμηλώτερο action η τεχνική μου θα βελτιωνόταν ακόμη περισσότερο, καθώς θα μπορούσα να παίζω πιο εύκολα και γρήγορα.

 

Και το δεύτερο που με ενοχλεί είναι το λίγο sustain και η δυσκολία στο να κάνεις τα hammer on - pull offs να ακουστούν. Σε αυτό ναι παίζει ρόλο η τεχνική αλλά με το gear που έχω απαιτείται αρκετή προσπάθεια για να το πετύχεις που και πάλι σε καθυστερεί στο παίξιμο. Και αυτό με full gain,delay effect στον VT15, full volume/tone στην κιθάρα.

 

 

για τα ταστα θες fret dress - 40 ευρω

 

για τα υπολοιπα θες ενυσχητη... τι σαστειν περιμενεις οταν η ενταση που παιζεις δεν ξεπερνα τον ηχο των χορδων σου, παιζωντας σκετα χωρις ενυσχητη ? αφου παιζεις σπιτι απο οτι καταλαβα... παιξε σε μαγαλο ενυσχητη στο στουντιο με τα εφε σου και σ ενταση μεγαλη και θα δεις οτι η νοτα θα αργει να σβησει...

 

αν παλι εχεις βαρεθει την κιθαρα σου τοτε απλα πουλα την και παρε μια αλλη απο αυτες που σου προτειναμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου