Προς το περιεχόμενο

Eπιλογη κιθαρας στιλ gibson μεχρι 1000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω στο μυαλο μου τον τελειο ηχο(τον ηχο της 1959 gibson les paul!!!!)

 

Καλα.....φεξε μου και γλυστρισα...  :P

Εδω εχουμε 100 χρονια που ψαχνουμε να τον βρουμε και εχουμε χαλασει τα μαλλια της κεφαλης μας και δεν τον βρηκαμε (γιατι απλα δεν υπαρχει φιλαρακο, ολα αυταπατες ειναι) και θα τον βρεις εσυ με 1000 ευρω

 

Παρε μια στραβοκαστερ.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Υπαρχει ρε φιλε πως δεν υπαρχει. Αφου τον ακους!!

Δεν ειναι ο τελειος ομως. Αν υπηρχε φιλαρακο τελειος ηχος οπως το θετεις το θεμα εσυ, θα ειχαμε ολοι gibson. Γιατι δεν εχουμε, επειδη δεν εχουμε 1000 ευρω για να παρουμε??

 

Υπαρχουν και αλλοι τελειοι ηχοι.

Ακου εδω

 

 

 

δισεκατομμυρια τελειοι ηχοι.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την αρχη του θεματος αυτου ειπα οτι θελω να πλησιασω οσο περισσοτερο γινετε τον ηχο της gibson les paul 1959 αυτο ειπα κ οτι για μενα ειναι ο τελειος ηχος για blues.Δεν ειπα οτι κ οι strat-tele δεν ειναι πολυ καλες απλα ο προτιμω  gibson και θα ηθελα να μ πειτε ιδεες πως μπορει να γινει αυτο με αυτα τα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι νοημα εχει να προβαλλουμε το προσωπικο μας γουστο και να προσπαθουμε να σωσουμε τον φιλο μας απο μια ''και καλα'' κακη αγορα. Ο ανθρωπος τρελενεται για αυτο το πραγμα οπως ειπε. Και εφοσον το θελει τοσο πολυ ειναι σχεδον απιθανο οτι δεν θα καταφερει να εχει και μια χαρα ηχο με την νεα του κιθαρα! :)

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικες ερωτησεις που θα μπορουσαν να τεθουν:

Ποσες κιθαρες εχουν περασει απ τα χερια σου?

Σε τι μηχανηματα τις δοκιμασες?

......

......

Πως κατεληξες στην '59?

Απ το γιουτιουμπ?

 

Πολλα ειναι τα θεματα στα οποια καποιος ψαχνει κατι συγκεκριμενο επειδη ετυχε ν ακουσει

κατι που γι αυτον ειναι ο ηχος που θα θελε να παραγει μια κιθαρα στα χερια του.

Φυσικα ειναι πολυ δυσκολο να πεισεις καποιον με ενθουσιασμο και υποψηφιο αγοραστη,για τους παραγοντες που παιζουν καθοριστικο ρολο στο ΤΙ ηχο τελικα θα παραγει μια ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ κιθαρα.

Μια '59 μπορει να βγαλει τοσους ηχους οσοι ειναι και οι κιθαριστες στον κοσμο..

Οπως και μια στρατ...και μια τελε...και μια KUMICA... 8)

 

Φιλε μου,πολυ ταπεινα σε συμβουλευω αφου ασχολεισαι λιγο σχετικα διαστημα,να μην μπλεξεις με το ΤΙ ηχο θες αλλά με το ΤΙ ηχο πρεπει να παραγουν τα δαχτυλα σου.

Αφου εχεις και 1000 ευρουλακια στις δυσκολες αυτες εποχες,μπορεις να παρεις μια οποιαδηποτε κιθαρα που με τον ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ενισχυτη θα σε βοηθησει να παιζεις και να βελτιωνεσαι.

Τον ηχο δεν τον βγαζουν τα οργανα αλλα τα δαχτυλα.

Μην εμπλακεις σε ηχητικες εμμονες απο τις σειρηνες του γιουτιουμπ.

ΠΑΙΖΕ-ΠΑΙΖΕ-ΠΑΙΖΕ! ;)

 

Για να σου απαντησω ομως στο τραγικα δυσκολο να απαντηθει ερωτημα σου ;D

αν βρεις με 1000 ευρω,παρε μια oποιαδηποτε μεταχειρισμενη Gibson LP να σου φυγει λιγο και το φετιχιστικο συνδρομο...

(εγω εχω καμια 30αρια τετοια ;D)

Πολυ φιλικα!

Γκουντ Λακ!

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενοειτε οτι τον ηχο τον βγαζουν τα δαχτυλα αλλα οχι μονο.πχ μια μια gibson μπορει μεσα σε 10 λεπτα με πεταλια κτλπ να εχω το αποτελεσμα που θελω για αυτο τον ηχο και με μια αλλη να παλευω 3 ωρες.

Το ιδιο ευκολα πχ θα πετυχεις τον ηχο του gilmour με μια gibson?(δεν λεω οτι αποκλειεται απλα πολυ πιο δυσκολα αποτι με μια strat που εισαι απο την αρχη κοντα.)

Θελω gibson γιατι μ αρεσουν οι φρασεις κ τα bends ετσι οπως βγαινουν.

Την gibson les paul 1959 μονο απο το youtube την ξερω αλλα τοσο καιρο με τα απειρα videos Που εχω δει ξερω ακριβως τι ηχο θελω για blues και με ποια κιθαρα θα τον πετυχω πιο ευκολα.Tα χερια που σ δινουν τον ηχο κ ο ενισχυτης πολυ σημαντικα επισης.

Αυτη ειναι η γνωμη μ απο αυτον τον καιρο που ασχολουμε με την κιθαρα κ καθε αποψη δεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Reverend Manta Ray που σου παρέθεσε ο φίλος παραπάνω είναι πολύ καλή λύση...

Θα σε αποζημιώσει πλήρως. Υπάρχει κ σε έκδοση με δύο διπλούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Πρωτα ειναι τα δαχτυλα

2)Μετα ο ενισχυτης

3)Μετα η κιθαρα

4)Τελος,οι ιδιαζουζες συνθηκες(γυναικες,λεφτα,πεινα,γειτονες κτλ...)

 

Αυτο που σου προτεινα ηταν να τα παρεις με τη σειρα...

Ακομα ομως και να κανεις το τρια ένα ή το τρια δυο... ;D

μην ξεχνας οτι το ενα,η αρχη,ειναι το ημισυ του παντος. ;)

 

Εντελως προσωπικες αποψεις εννοειται.

 

Ασχετα αν γερασαμε για να καταλαβουμε τα απλα...

 

Παρε μια οποιαδηποτε γκιμπσον,αυτο σου προτεινα,οχι να παρεις την καλυτερη κιθαρα στον κοσμο που ειναι η στρατοκαστερ.. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H γνώμη μου είναι να χτυπήσεις μια τέτοια που και Les Paul είναι και έχει τα πάντα όλα επάνω , και τους στανταρ Seymour Duncan μαγνήτες και gotoh tuners και bridge και εβενο ταστιέρα και τα πάντα όλα και θα σου βγεί κανα 850αρι.

 

http://www.richtonemusic.co.uk/products/esp_edwards_e-lp-92cd_electric_guitar_white_finish.asp

 

Αν πάλι νομίζεις πως θα έχεις πάντα το απωθημένο με το όνομα στο headstock και θα σε τρώει τοτε ψάξε για μια Gibson standard μεταχειρισμένη με προσοχή όμως όπως αναφέρθηκε πιο πριν και με κάποιον που ξέρει για να μη σε ποιάσουν κότσο.

Να γνωρίζεις επίσης ότι για Gibson Les Paul Standard (studio δε λεει να πάρεις) δύσκολα δεν θα ξεπεράσεις το 1000άρικο και ότι θα φας πολύ καιρο στο ψάξιμο.

 

(Για τις Reverend τι να πω, το παιδί ζήτησε Les paul , όχι ένα έκτρωμα με μαγνήτες. ;D ;D)

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου