Προς το περιεχόμενο

Eπιλογη κιθαρας στιλ gibson μεχρι 1000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

βρε συ μανουτσαο...γιατι δε μπαινεις στο site του ντουκα; ή να του κανεις ενα τηλ καλυτερα;

 

Γενικοτερα γιατι δεν κινητοποιησαι και με λιγο διαφορετικο τροπο για να λυσεις τις αποριες σου περι κιθαρων;

 

 

Γιατί ανήκει στη γενιά "της μασημένης -και χωνεμένης- τροφής"... ;)Μακάρι στην ηλικία του να είχα την πηγή (έγκυρων) πληροφοριών και γνώσεων που προσφέρει το Internet.

 

Οk,"γκρίνια off". ;D

 

 

Τελος παιδια το θεμα ευχαριστω πολυ.Θα το ψαξω κ αλλο.

 

Τώρα είπες την καλύτερη κουβέντα... ;)

 

Σου προτείνω τα εξής βιβλία:

 

1. The Beauty of the Burst από τον Yasuhiko Iwanade.

 

2. The Burst 1958-60 από τον Vic Da Pra.

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Matsumocu 80s

TOKAI, IBANEZ, BURNY, ELECTRA, GRECO, ARIA PRO II, EPIPHONE etc

 

Orville

Nα βρεις κάτι τέτοιο:

http://cgi.ebay.com/Orville-Gibson-Les-Paul-LPS-59R-QUILT-Japan-304-/180590034928?pt=Guitar&hash=item2a0c013ff0

 

Ή καλύτερα:

http://cgi.ebay.com/Bacchus-guitar-BLS59-Nitro-RARE-Burst-/170560540374?pt=Guitar&hash=item27b6334ed6

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ αυτα που διαβασα εδω καταλαβα πως με αυτα τα λεφτα δεν προκειτε να βρω gibson και να παρω japan-tokai-ktlp δεν τις ξερω δεν εχω που να τις δοκιμασω οποτε τελος.

 

Γι αυτο αναγκαστηκα θα παω στην λυση fender και αν καποια στιγμη γινω πολυ καλος κ εχω και τα φραγκα ισως τα σκασω προς gibson μερια.

 

Η μονη εναλακτικη ειναι να δω και την epiphone lucille του bb οταν ανεβω αθηνα μπας κ μ αρεσει.αυτα παιδια!!!

Ακριβo το sport

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που σκέφτεσαι και Epiphone δες και την Epi του Μποναμάσα. Καλό εργαλείο φαίνεται. Πάντως δεν είσαι και πολύ κατασταλαγμένος ε;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ρε παιδια αφου σας ειπα γουσταρω gibson Ηχο τρελα.

Η Fender-strat-tele εχουν πολυ καλο ηχο αλλα  προτιμω gibson.Δεν εχουμε τα φραγκα.

 

Ακομη για απομιμηση gibson δεν μπορουμε να δοκιμασουμε πουθενα τα μοντερα πχ Japan-οτιδηποτε αλλο.

 

Αρα K λεω αναγκαστικη λυση fender.Και δεν ειπα κατι κακο για fender Η strat η τελε αμεσως.

**εχω δοκιμασει πολλα μοντελα fender οπως classic 60s-70s road worn κτλπ.Δεν το λεω ετσι οτι προτιμω gibson.

Μην πει καποιος οτι προτιμαει gibson απο fender να τον φατε!!γουστα ρ μαγκες ειναι.

Aλλα κ παλι ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

**K το να ψαχνετε κανεις δεν ειναι κακο ειτε απο forum ειτε οπουδηποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου αρεσει ο ηχος Gibson (humbuckers) και επειδη ειναι ακριβή θα πάρεις fender (single coils) ??? Ουδεμια σχεση ::)

 

αρα εχεις κολλημα με τις μαρκες.....μην μας λες μπαρουφες και σου αραδιαζουμε 100 οργανα για να πάρεις.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την αρχη του θεματος αυτου ειπα οτι θελω να πλησιασω οσο περισσοτερο γινετε τον ηχο της gibson les paul 1959 αυτο ειπα κ οτι για μενα ειναι ο τελειος ηχος για blues.Δεν ειπα οτι κ οι strat-tele δεν ειναι πολυ καλες απλα ο προτιμω  gibson

 

 

Γι αυτο αναγκαστηκα θα παω στην λυση fender και αν καποια στιγμη γινω πολυ καλος κ εχω και τα φραγκα ισως τα σκασω προς gibson μερια.

 

 

 

καλα βρε συ... τοσες σελιδες προτασεις σου κανανε εδω τα παιδια και εσυ τελικα θα πας σε φεντερ ?

 

τελος παντων !!! μεταξυ αυτων των 2 υπαρχει χαοδης διαφορα σε νοοτροπια και κατασκευη... και με τα 1000 σου παιρνεις λες πολ μια χαρα... ολες οσες σου προτεινανε παραπανω ειναι αξιολογες κιθαρες... δεν ειναι αναγκη ντε και καλα να ειναι γκιμπσον... δικιμασε αυτην

 

http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_standard_1959_fit.htm

 

εχει πολυ καλους μαγνητες... εχει και long tenon neck... τι αλλο ζητας απο την λες πολ σου σου... ασε που και με τα χρηματα που θα σου περισεψουν μπορεις με λιγο σφιξιμο να παρεις και μια τετοια

 

http://www.thomann.de/gr/fender_50s_classic_player_strat_mn_sg.htm

 

οποτε με τιμη κοντα στο 1000ρικο και κατι παραπανω θα εχεις και απο τα 2... και μην κοιτας τιμες τομαν καθως αν πας στο musicstore θα σου κανουν πολυ καλυτερη τιμη για 2 κιθαρες... το ιδιο ισχυει βεβαια αν πας και σε οποιανδηποτε ελληνα μαγαζατορα . 2 κιθαρες τετοιες εποχες ολοι θα σου τις δωσουν σε πολυ καλη τιμη...αυτα  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ρε παιδια αφου σας ειπα γουσταρω gibson Ηχο τρελα.

Η Fender-strat-tele εχουν πολυ καλο ηχο αλλα  προτιμω gibson.Δεν εχουμε τα φραγκα.

 

Ακομη για απομιμηση gibson δεν μπορουμε να δοκιμασουμε πουθενα τα μοντερα πχ Japan-οτιδηποτε αλλο.

 

Αρα K λεω αναγκαστικη λυση fender.Και δεν ειπα κατι κακο για fender Η strat η τελε αμεσως.

**εχω δοκιμασει πολλα μοντελα fender οπως classic 60s-70s road worn κτλπ.Δεν το λεω ετσι οτι προτιμω gibson.

Μην πει καποιος οτι προτιμαει gibson απο fender να τον φατε!!γουστα ρ μαγκες ειναι.

Aλλα κ παλι ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

**K το να ψαχνετε κανεις δεν ειναι κακο ειτε απο forum ειτε οπουδηποτε.

 

Εντάξει παιδιά, θα πάρει τελε το παιδί, τον πετύχαμε τον σκοπό μας. ::)

Φίλε μου παίζουν μεταχειρισμένα όργανα πολύ κοντά στα λεφτά που διαθέτεις, καθώς επίσης και ορισμένα αξιοπρεπή καινούργια. Άσε τα forum, πιάσε έναν γνώστη φίλο σου από το χέρι - κέρνα τον και καμια μπύρα  ;D- και πήγαινε να ακούσεις κιθάρες από κοντά και να καταλάβεις τι ακριβώς θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου