Προς το περιεχόμενο

Ποιό πετάλι Chorus;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα φιλοι μ..εδω κ κατι εβδομαδες εχω ξεκινησει την ιδεα να φτιαξω τη δικη μ συλλογη απο πεταλακια κ αυτη την στιγμη ψαχνω για ενα πεταλι chorus.με βαση τα οικονομικα μ μεγεθη κ με αυτα π εχω ακουσει απο  ιντερνετ η κ live ειμαι αναμεσα σε 3.

στο mxr micro chorus,boss ch 1,carl martin classic chorus.τα ενα απο τα 3 ειχα την ευκαιρια να το ακουσω απο κοντα τα αλλα 2 δεν υπαρχουν στην ελλαδα οποτε οτι ακουσα απο το ιντερνετ.δεν με ενδιαφερει τοσο πολυ η καινοτομια παρα μονο ενα κλασικος κρυσταλινος μεταλικος ηχος για της καθαρες κιθαριστικες μ στιγμες.παιζω classic rock κ με την μπαντα οτι γραψουμε..θα παρακαλουσα για την συμβουλη σας κ γενικα καποιο σχολιο ωστε να παρω κ μια τριτη γνωμη απο καποιους οι οποιοι εχουν περισσοτερη εμπειρια στο θεμα.

ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο χρόνο χρησιμοποιώ το SuperLush Chorus της Tonerider και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος τόσο σε θέμα ήχου όσο και αξιοπιστίας. Στο συστήνω ανεπιφύλακτα μιας και η τιμή του είναι σε normal επίπεδα και επιπλέον το βρίσκεις στην Ελλάδα για να το ακούσεις/αγοράσεις. http://www.tonerider.com/effects/superlushchorus.html

 

Εναλλακτικά θα πρότεινα δύο καταργημένα μοντέλα της Boss που τα βρίσκεις όμως στο ebay σχετικά εύκολα και είναι τα εξής: Boss CE-2 ή το επόμενο και λίγο φθηνότερο Boss CE-3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μ ευχαριστω για την απαντηση σου.ακουσα το δειγμα απο το πεταλι που χρησιμοποιεις εσυ και μου ακουστηκε ωραιο.μπορεις να μ πεις που μπορω να το δοκιμασω απο κοντα.

εγω δοκιμασα της boss τα chorus καθως κ της hardwire κ μ αρεσε περισσοτερο της boss το ch1.αλλα νομιζω οτι με 30 40 ευρω παραπανω μπορω να βρω κατι ακομα καλυτερο...δεν ξερω..απλα εχω αυτο το συναισθημα..ακουω διαφορα για την boss αλλα τελικα βλεπω τους περισσοτερους συναδελφους να προτιμουν αλλα πραγματα...

πεφτους στο τραπεζι τοσες πολλες προτασεις π στο τελος χανεσαι κ δεν ξερεις τι να διαλεξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες πήγαινε να ακούσεις κάπου και το chorus factory της digitech.Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το πετάλι(7 διαφορετικά Modes).Μάλιστα στην αρχή ήθελα να πάρω το ch1 της boss και δοκίμασα δίπλα δίπλα το boss me to digitech είδα ότι σε ένα mode του digitech βγάζεις ΑΚΡΙΒΩΣ τον ίδιο ήχο με το ch!

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο πολλα πεταλια chorus που ειχα, ακουσα  και επαιξα, προσωπικα κατεληξα σε ενα παλιο Taiwan Boss CE-2. Αν μπορεσεις να βρεις να το δοκιμασεις γιατι πλεον ειναι λιγο σπανια. Απο E-bay μπορεις να τα βρεις αλλα τα πουλανε ακριβα. Μετα απ αυτο προτεινω το Waterfall απο τον Jam. Κι αυτα ειναι ομως ακριβουτσικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω το παλιό electro harmonix small clone . παχυς αναλογικος ηχος με ενα κουμπακι. δεν κανει πολλά αλλά κανει ενα πραμα τελεια! Η επιτομη των chorus

τον ιδιο ηχο καταφερα να παρω και απο το waterfall του jam το οποιο εχει και φοβερο vibrato απλα με πολλά κουμπια θελει λιγο ψαξιμο για να βρεις αυτο που ζητας... κι επειτα CE-2 επισης πολυ καλο ...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα κ από μενα.

εγω παλι θα σου προτεινα να ακουσεις τα εξης 2:

http://www.thomann.de/gr/digitech_hardwire_hw_cr_7_stereo_chorus.htm

το εχω κ ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.

κ αμα σε περνει οικονομικά το:

http://www.thomann.de/gr/maxon_cs9pro_stereochorus.htm

επισης προκειται για ενα πολυ ωραιο πεταλακι chorus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλοι μ τα πεταλακια π εχω ακουσει απο κοντα ειναι της boss ce5, ch1, hardwire cr7.αυτο π με συγκινησε ηταν το ch1.αλλα σημειωνω κ παλι οτι με ενα 50αρικο το πολυ νομιζω οτι μπορω να βρω κατι ακομα πιο καλο.θα παω να ακουσω κ αυτο π μ προτεινε ενας φιλος απ εδω το Tonerider superlush μιας κ δουλευω κοντα στην πατησιων αλλα οικονομικα δεν μπορω να ξεπερασω τα 120 γιουρα...οποτε δεν νομιζω να εχω πολλες επιλογες...μ εχει κολλησει απο αυτα π ακουω στο ιντερνετ της mxr το micro chorus κ αν μ κατσει κατι στο μυαλο δεν μ βγαινει..παντως οι προτασεις σας ειναι πολυ αξιολογες κ τις τσεκαρω ολες μια μια κ προσπαθω να βγαλω μια ακρη.αν εχετε κατι αλλο υποψη στειλτε να το συζητησουμε το θεμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου