Προς το περιεχόμενο

μπορώ να φτιάξω τον δικό μου λαμπάτο ενισχυτή?


music man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ακουω διαφορα οτι μπορεις να "αντιγράψεις" το μοντελο του ενισχητη που σου αρεσει και να κατασκευασεις ενα δικο σου.. μου δημιουργηθηκαν οι εξις απορίες¨

1. ειναι οντως εφικτο κατι τέτοιο?

2. αν ναι, ο ήχος θα ειναι αρκετα ίδιος με το αυθεντικο μοντελο που (παραδειγμα ενας marshall jmp) με το αντιγραφο?

3. ποσο θα μου κοστιζαν τα υλικα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι εφικτο,αρκει να εχεις τις απαραιτητες γνωσεις.εγω προσωπικα δεν τις διαθετω,αλλα ο αδερφος μου που ασχολειται απο πολυ μικρος με ηλεκτρονικα μπορει να μου αντιγραψει εναν framus cobra.παρ'ολα αυτα,χρειαζεται αρκετα δουλεια και γνωσεις,αλλα το κοστος ειναι σχετικα μικρο(πχ,στην περιπτωση μου ο κομπρα κοστιζει 2000 ευρω,ενω ιδιοκατασκευη δεν ξεπερναει νομιζω τα 500).ο ηχος του ενισχυτη θα εξαρτηθει απο τα εξαρτηματα που θα χρησιμοποιησεις.για να σε βοηθησω,το πρωτο πραγμα που θα χρειαστεις ειναι το σχεδιο της πλακετας του ενισχυτης(στο google βαλε το ονομα/μοντελο ενισχυτη και διπλα schematic)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οο ευχαριστω,αυτο ειναι μια καλη αρχή.. κατι που ξεχασα να ρωτησω στην αρχη, μπορει το αντιγραφο να ειναι πολύ λίγα watt? αν το αρχικο δηλαδη ειναι 100 ή 50 μπορει να βγει στα 5?  αν ναι ειναι δυσκολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ceriatone.com/index.htm

 

Μια απο τις εταιριες που σου δινει τα υλικα για να συναρμολογησεις το δικο σου αντιγραφο αλλα...

 

αν  δεν κατεχεις παρα παρα παρα πολυ καλα το σπορ καλυτερα αστο, γιατι το λαθος σκοτωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οο ευχαριστω,αυτο ειναι μια καλη αρχή.. κατι που ξεχασα να ρωτησω στην αρχη, μπορει το αντιγραφο να ειναι πολύ λίγα watt? αν το αρχικο δηλαδη ειναι 100 ή 50 μπορει να βγει στα 5?  αν ναι ειναι δυσκολο?

τα watt ενος λαμπατου ενισχυτη καθοριζονται απο την λαμπα ενισχυσης.οσους βλεπεις να εχουν 100-120 εχουν 4 λαμπες.τωρα εσυ μπορεις να χρησιμοποιησεις μια πχ EL34 και να σου βγει περιπου 15-20 watts.Οπως ειπε και το παλικαρι απο πανω,αμα δεν το κατεχεις το σπορ,κινδυνευεις να σκοτωθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μπορείς.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=157666.0

 

Με πολύ μελέτη, ακόμα περισσότερη προσοχή και little help from your friends.

Καλή επιτυχία.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα σου κοστίσει περισσότερο από ότι να τον αγοράσεις.

Ένα σετ λάμπες-βάσεις κλπ πάει στα 200 περίπου, 100+ στο μεγάφωνο, κουμπιά, κουτί, μετασχηματιστές κλπ.

Αστο να πάει και ειδικα αν δε γνωρίζεις και δεν έχεις εργαλεία.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o adeρφος μου εχει κολλητηρι και γενικα πιανει το χερι του,σ'αυτον βασίζομαι. κεφαλή οχι combo..

 

( http://www.ceriatone.com/productSubPages/BSJCM800_2204/BSJCM800_2204.htm δηλαδή $450(χωρίς το ξύλο) ειναι όλα τα υλικά που χρειάζονται?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου