Προς το περιεχόμενο

Επιλογη αναμεσα σε τρεις modeling amp


Celf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://tinyurl.com/38cmeez

 

Η λάιν6 είναι η καλύτερη μάλλον εταιρία αυτή τη στιγμή στο χώρο του κιθαρομόντελινγκ αλλά το θέμα σου δεν είναι αυτό αφού θες καινούργιο ενισχυτή για εφέ δες τι διαφορετικά εφέ έχει ο καθένας και διάλεξε αυτόν που έχει τα πιο χρήσιμα προς εσένα δεν είναι δύσκολο

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα οτί είναι δύσκολο, απόψεις ζήτησα γιατί σε συνδυασμό με κάποιους που έχουν απόλυτες απόψεις χωρίς κάποια ιδιαίτερη γνώση, στο φόρουμ υπάρχουν και πολλοί με εμπειρία που μπορεί να ξέρουν κάτι περισσότερο.

Επίσης αν προσέξεις που μάλλον δεν έκανες, ζητάω απόψεις και από ιδιοκτήτες των τριών που προανέφερα, αν υπάρχουν.

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά το πρόσεξα και είμαι και κάτοχος της αράχνης (σε 15 βαττ). Και αυτή είταν η άποψη μου ότι με τα 300 που θα δώσεις για καινούργιο ενισχυτή που από όσο μας είπες θέλεις για τα εφέ (στο θέμα τις εντάσεως δεν ξέρω προσωπικά πόση διαφορά έχει ένας 15άρης λαμπάτος απο έναν ψηφιακό 75-65 δεν νομίζω μεγάλη)

 

Εκτός απο το ότι δεν θα σου μείνει ο υπάρχον ενισχυτής μια πεταλιέρα είναι πιο εύχρηστη από τα μπλιμπλίκια των ενισχυτών ;) Αν δεν θέλεις να το ψάξεις έτσι και να μείνεις στην επιλογή ενός των τριών σου είπα στο προηγούμενο ποστ μου τι να κάνεις

 

Δεν κατάλαβα όμως [move]γιατί αρπάζεσαι [/move] μήπως άλλη φορά να βάζω φατσούλες μετά από κάθε λέξη για αποφυγή παρεξηγήσεων; :) ;) :D ;D :o 8) ::) :P

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα οτί είναι δύσκολο, απόψεις ζήτησα γιατί σε συνδυασμό με κάποιους που έχουν απόλυτες απόψεις χωρίς κάποια ιδιαίτερη γνώση, στο φόρουμ υπάρχουν και πολλοί με εμπειρία που μπορεί να ξέρουν κάτι περισσότερο.

Επίσης αν προσέξεις που μάλλον δεν έκανες, ζητάω απόψεις και από ιδιοκτήτες των τριών που προανέφερα, αν υπάρχουν.

 

Εχω τον line6 75 και μπορώ να πω ότι είναι tone factory! Μπορείς να φτιάξεις πολλά ηχοχρώματα με όλα τα κανάλια του(ακόμη και το crunch γίνεται πολύ hard rocking αν επιθυμείς). Μπορείς επίσης να διαμορφώσεις το Eq και τα καναλια από μουντό jazzy έως ultra πρίμο marshall-style ήχο.

Κάποιος μου είχε πει ότι ακουγεται πολύ πρίμος, αλλά δεν ήξερε ότι αλλάζει ο ενισχυτής τις παραμέτρους του eq κάθε φορά που άλλαζε κανάλι...

Γενικά θέλει λίγο ψάξιμο και πειραματισμό, δεν είναι για όσους θέλουν epiphone valve jr με ένα volume!... Τα κανάλια που έχουν αποθηκεύσει εξ'αρχής προσωπικά δε μου έκαναν ιδιαίτερα και έφτιαξα νέα bank στα μέτρα μου.

  Ακόμη, έχει πολύ lead κι ευαισθησία στον ήχο γενικώς, δηλαδή ακούγονται καθαρότατα και τα πιο ελαφρά χτυπήματα νότας στην ταστιέρα σε όλα τα κανάλια του(με τις κατάλληλες ρυθμίσεις). 

Μέσα στα πολλά καλά, έχει και κάποια "κρυφά" features όπως το ρυθμιζόμενο noise gate και booster. Εχει δε άπειρα presets...

Το μόνο που λείπει είναι μια usb έξοδος για ηχογράφηση(όπως έχει ο peavey), αλλά προσωπικά έχω μια καρτούλα της behringer και από το di-out του spider ηχογραφω μια χαρά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω νομιζω πως ο spider ειναι η καλυτερη επιλογη.Ειχα παλιοτερα τον version 2 και ημουν σχετικα ικανοποιημενος απο τον ηχο του.Αυτο που δεν μου αρεσε καθολου ηταν τα εφφε αλλα φανταζομαι απο τοτε ολο και κατι θα εχουν αλλαξει.Παντως αν πας στο νακα νομιζω θα βρεις και τον laney και τον Line 6 για τεστ ντραιβ.Α!Νομιζω και τον vypyr τον πηρε το ματι μου στο guitar store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαρά τώρα. Αν θες να επικεντρωθείς στα εφέ δεν θα βρεις εύκολα ενισχυτή που να σε ικανοποιήσει. Η λύση των πεταλιών - πεταλιέρας είναι πολύ πιο αποτελεσματική.

 

Αφού επιμένεις όπως απ ότι φαίνεται θα σου πω ότι καλοί είναι και οι τρεις και τους εχω δουλέψει στα διάφορα στούντιο που προβάρω αλλά υπάρχει και καλύτερος στην κατηγορία αυτή. Κατά την γνώμη μου αυτός

www.thomann.de/gb/roland_cube80x.htm

είναι κλάσεις ανώτερος και από θέμα ποιότητας προσομοιώσεων και από θέμα ποιότητας και χρησιμότητας των εφέ του. Συν το ότι έχει τα απίστευτα καθαρά του fender twin τα οποία δέχονται πολύ όμορφα ότι πετάλια τους πετάξεις!

 

Οι τρεις που προανέφερες έχουν κάποια βασικά ελαττώματα όπως: υπερβολικά εφέ κτλ που φτιάχτηκαν για να τραβάνε αυτί των άσχετων,

Μεγάλη δυσκολία στο ταίριασμα τους με πετάλια μια που τα καθαρά τους είναι κάπως επιπόλαια φτιαγμένα. Κτλ κτλ.

 

Ξέρω ότι δεν θέλει άλλες επιλογές εκτός απ τους 3, αλλά δεν γίνεται να μην αναφερθεί ο συγκεκριμένος όταν συζητάμε για μόντελινγκ καταστάσεις. Θα ήταν μεγάλη παράλειψη! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και αναφέρθηκε ο cube, έχω παίξει με τον μικρό (15) και είναι φοβερός, οπότε ο μεγάλος λογικά θα είναι αεροπλάνο

 

από περιέργεια, τι ενισχυτή και τι κιθάρα έχεις τώρα celf;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαρά τώρα. Αν θες να επικεντρωθείς στα εφέ δεν θα βρεις εύκολα ενισχυτή που να σε ικανοποιήσει. Η λύση των πεταλιών - πεταλιέρας είναι πολύ πιο αποτελεσματική.

Εγώ τα λέω αλλά ποιος μ ακούει  ;)

 

Αφού επιμένεις όπως απ ότι φαίνεται θα σου πω ότι καλοί είναι και οι τρεις και τους εχω δουλέψει στα διάφορα στούντιο που προβάρω αλλά υπάρχει και καλύτερος στην κατηγορία αυτή. Κατά την γνώμη μου αυτός

www.thomann.de/gb/roland_cube80x.htm

είναι κλάσεις ανώτερος και από θέμα ποιότητας προσομοιώσεων και από θέμα ποιότητας και χρησιμότητας των εφέ του. Συν το ότι έχει τα απίστευτα καθαρά του fender twin τα οποία δέχονται πολύ όμορφα ότι πετάλια τους πετάξεις!

 

Οι τρεις που προανέφερες έχουν κάποια βασικά ελαττώματα όπως: υπερβολικά εφέ κτλ που φτιάχτηκαν για να τραβάνε αυτί των άσχετων,

Μεγάλη δυσκολία στο ταίριασμα τους με πετάλια μια που τα καθαρά τους είναι κάπως επιπόλαια φτιαγμένα. Κτλ κτλ.

 

Ξέρω ότι δεν θέλει άλλες επιλογές εκτός απ τους 3, αλλά δεν γίνεται να μην αναφερθεί ο συγκεκριμένος όταν συζητάμε για μόντελινγκ καταστάσεις. Θα ήταν μεγάλη παράλειψη! ;)

 

Είπε όμως ο φίλος μας ότι θέλει μόντελινγκ ενισχυτή για να μην πάρει πετάλια οπότε τα υπερβολικά εφέ είναι θετικό και το ταίριασμα με πετάλια κάπως αδιάφορο. ;) Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ καλύτερα να δεί ακριβός τα εφέ που έχει ο καθένας και να πάρει αυτόν που έχει αυτά που χρειάζεται. Ο κύβος είναι όντος και αυτός πολύ καλός ενισχυτής τον έχει ένας φίλος μου.

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου