Προς το περιεχόμενο

Gretsch Billy-Bo


mike_rhd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηρθε λοιπον ο καιρος και για μενα , να παρω μια σοβαρη κιθαρα ;D ;D

μου κατσε λοιπον η περιφημη gretsch του Billy Gibbons των ZZ.

Θελω να ρωτησω αν γινεται καπως, να την παρω σ αυτο το χρωμα σαν αυτη που κραταει εδω ο μαστερ

.

Και αν σας ειναι ευκολο, πειτε μου κ τη γνωμη σας για την κιθαρα ;D ;D

 

Ευχαριστω, Mike

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν 8α την βρεις ιδια...

ο Μπιλις εχει την ιδια σε απειρες εκδοσεις αναλογα με τα κοστουμια του  :P

Σε μια συνεντευξη του ειχα διαβασει οτι εχει δικους του guitar builders που κανουν τα οργανα του οπως αυτος θελει ασχετα με το τι λεει το λογοτυπο..

Η βασικη του ιδεα ειναι να φτιαχνει σουπερ ελαφριες κιθαρες που να τον βολευουν και οσο πιο κοντα στον ηχο της '59 Gibson LP γνωστη ως "Pearly Gates".

Ασχετα με αυτο σαν φαν του Μπιλι αλλα και του Μπο (Ντιντλε'ι') πιστευω οτι το οργανο ειναι απλα cult! Ειναι ενα απτα ονειρα μου...μην το σκεφτεσε αν εχεις τα λεφτα και αν δε σαρεσει το πολυ-πολυ μου το δινεις εμενα  ;D :P

 

Πολυ μπροστα για την τοτε εποχη του...

http://www.youtube.com/watch?v=HICsPNm2ARY

 

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο επίσημο site της Gretsch δεν υπάρχει σ' αυτό το χρώμα (λευκό), που σημαίνει ότι η κιθάρα που είδες στο video μάλλον φτιάχτηκε αποκλειστικά για τον Billy Gibbons. Ένα πρόχειρο ψάξιμο στο net δεν έδειξε κάποια πληροφορία για το αν έχει βγει ποτέ σε λευκό.

Και αν σας ειναι ευκολο, πειτε μου κ τη γνωμη σας για την κιθαρα

Δεν έχω παίξει με αυτή την κιθάρα αλλά αν κρίνω από τα χαρακτηριστικά της (ο.κ. μ' αρέσει και το σχήμα της) θα ήθελα μία αύριο το πρωί! Και σε κόκκινο. Δεν με χαλάει.

Αν θυμάμαι καλά κάπου είχα διαβάσει πως ένας από τους λόγους που την προτιμά στα live ο θείος Billy είναι ότι είναι ελαφριά (λόγω σκαμένου σώματος ή αλλιώς "chambered").

 

Και λίγη ιστορία από Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Gretsch_Jupiter_Thunderbird

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις περισσοτερες κιθαρες του τις φτιαχνει η τις μετατρεπει αυτος ο τυπος (ασε τι...μαρκα γραφουν πανω.....)

 

http://www.bolinguitars.com/

 

παντως η συγκεκριμενη Gretsch ειναι απλα ΥΠΕΡΟΧΗ & αν εχεις τα χρηματα go for it!

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

Ήθελα κι εγώ να προσφέρω κάποια στοιχεία βάσει ενός παλαιού άρθρου για την συγκεκριμένη κιθάρα:

Η ιδέα της εν λόγω κιθάρας όντως ήρθε στον Bo Diddley το 1959. Η ημερομηνία είναι ορόσημο καθώς μέχρι τότε η Gretsch κατασκεύαζε μαγνήτες μονού πηνίου (DeArmond). Εκείνη την περίοδο και λόγω των Les Paul με την χρήση πλέον μαγνητών διπλού πηνίου (απο το ’57 και έπειτα) η Gretsch δημιούργησε την δική της έκδοση μαγνητών διπλού πηνίου γνωστούς και ως Filter Tron.  Η συγκεκριμένη «φορά» τους Tv Jones Power’Tron .

Το συνολικό μήκος της κιθάρας φτάνει τα περίπου 110 εκατοστά όταν της Stratocaster είναι στα 95 περίπου. Αυτό σημαίνει πως παίζοντας όρθιος είναι όλα καλά, αλλά καθιστός ίσως σου φανεί λίγο μεγάλη η από σταση από το nut. Για να αποδώσω σωστά την πηγή (περιοδικό Guitarist, Dec. 2005) σχετικά με την περιγραφή των υλικών,  αναφέρω πως το σώμα είναι chambered mahogany ενώ από πάνω το ξύλο είναι μια πολύ λεπτή φέτα από laminated maple. Αυτό την κάνει μια ελαφριά κιθάρα στα περίπου 3,5 κιλά.  Την περίοδο που βγήκε το άρθρο, το μόνο χρώμα στο οποίο ήταν διαθέσιμη ήταν το Firebird Red (gloss urethane).

 

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα μαλλον εχει δικιο ο SF .Αυτη η κιθαρα, καθε αλλο παρα gretsch ειναι..

Οκ και το κοκκινο δεν με χαλαει :) Αν ολα πανε καλα, σε λιγο καιρο θα τη εχω την κουκλα ;D ;D

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικέ,...

ετσι οπως εγραψες τον τιτλο στο θεμα,νομιζα οτι  η Gretch αυτη,

ηταν σχεδιαστικη δημιουργια του γνωστου σχεδιαστη των '80ς...

(R.i.p. και Θεος' σχωρεσ' τηνε) Βilly Bo. ;D ;D ;D

 

Μετα καταλαβα οτι κανω λαθος,γιατι ουτε ο Gibbons ουτε ο Didley

πηγαν ποτε στη Μυκονο.... ;D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μετα απο λιγο ψαξιμο βρηκα μια κιθαρα περιπου ιδια. Λευκη αλλα χωρις τις χρυσες γραμμες. Η κιθαρα ειναι κουκλα και λεγεται Gretsch Billy-Bo white penguin.

Βεβαια δν εχω βρει καποιο καταστημα που να την εχει :'(

Αν μπορει καποιος να βοηθησει... :)

http://media.photobucket.com/image/gretsch%20billy-bo%20white%20penguin/JERMDADDY/Gretsch/billybowhiteblk069.jpg

 

Ευχαριστω,Μike

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου