Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με το FX Loop του ενισχυτη! HELP!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!

 

Εδω και 1 χρονο ειμαι κατοχος ενος ENGL Fireball 100 αλλα ενω απο μερια ηχου ειμαι ΥΠΕΡ!ευχαριστημενος (πραγματικα ειναι οτι καλυτερο μπορουσα να αγορασω για τα γουστα μου) αντιμετωπιζω το εξης προβλημα με το FX Loop!

(π.σ. το FX Loop μου εχει εναν διακοπτη για balance! οσο τον δυναμωνω το σημα χανεται και δηναμωνει το Effe ενω οσο τον χαμηλωνω το Eff ακουγεται λιγοτερο και δυναμωνει το σημα..πολλοι ενισχυτες με FX Loop εχουν τετοιο διακοπτη!)

 

Εκει χρησιμοποιω ενα Electro Harmonix Memory Man w.Hazarai και ενα MXR 10 Band EQ! Το EQ ειναι συνεχως ανοιχτο ενω το delay το χρησιμοποιω μονο για solo!

 

Το θεμα μου ειναι πως οταν ενεργοποιω το delay, το EQ χανεται και ακουγεται μονο στις επαναληψεις και οχι στο κανονικο σημα! Το ιδιο γινοταν και οταν χρησιμοποιουσα και ενα harmonizer! οι τριτες ακουγονταν μονο στην επαναληψη!

 

Σε εναν ENGL E530 που εχω και εχω δοκιμασει να τρεξω τα ιδια πεταλια στο FX Loop του αυτο δεν συμβαινει!

(π.σ. στο FX Loop του δεν υπαρχει διακοπτης για balance!)

 

Τι λυσεις μου προτεινετε? ισως καποιο πεταλι που λειτουργει σαν loop? κανω μηπως τιποτα λαθος με τον διακοπτη balance?

 

ειμαι ανοιχτος στις προτασεις σας!

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα!

 

Βαγγελης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με ποια σειρά τα βάζεις ?

 

κάτι μου λέει ότι βάζεις το delay πρώτο .(μπορεί να λέω και βλακείες βέβαια)

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω πως εχει να κάνει με το mix (wet/dry) των εφε σου σε συνδυασμο με τη χρηση parallel fx loop που εχεις απο ό,τι φαινεται.

 

δοκίμασε να βάλεις στο τερμα το Mix του delay και να ρυθμισεις το ποσοστο του στο σημα απο το κουμπι του ενισχυτη

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε να βάλεις στο τερμα το Mix του delay και να ρυθμισεις το ποσοστο του στο σημα απο το κουμπι του ενισχυτη

 

Πάλι δε θα έχει το EQ που θέλει όμως ...... εκτός αν το βάλει στο input και τελειώσει το θέμα

 

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω δοκιμασει και ναι παλι δεν εχω EQ! οταν βαλω το delay απο μπροστα στο input ακουγεται χαλια στο βρωμικο και οταν βαλω το EQ δεν κανει καμια διαφορα..ειναι σαν να ειναι κλειστο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον δεν εχω καταλάβει ακριβώς το πρόβλημα...

 

το eq μόνο του στη λούπα κάνει καμια διαφορά?

 

αν ρυθμίσεις το fx loop να ειναι τερμα wet δεν κάνει καμία διαφορά?

 

αν παιξεις με το level του eq κάνει καμια διαφορά στην ενταση?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το EQ στην λουπα κανει δουλεια αλλα οταν ενεργοποιω και το delay το EQ εχει αποτελεσμα μονο στις επαναληψεις του delay και οχι στο κανονικο σημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου