Προς το περιεχόμενο

SPL goldmike 9844 ή DBX 386 ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά !!

 

Θέλω να αγοράσω ένα προενισχυτή stereo και επειδή δεν έχω τη δυνατότητα να τους ακούσω, θα ήθελα να μου λέγατε τη γνώμη σας για τον SPL goldmike 9844 ή τον DBX 386. Ή γενικότερα κάτι άλλο αξιόλογο στην ίδια κατηγορία. ( όσο γίνεται λάμπα αξιόλογη σ αυτή τη κατηγορία).

Θέλω να δώσω λίγο χρώματακι. Για τον SPL έχω ακούσει καλά λόγια, για τον συγκεκριμένο DBX δεν υπάρχουν πολλοί γνώστες.

 

Θέλω να τους χρησιμοποιήσω για έγχορδα και φωνή με mics Rode ή Oktava και κάρτα ήχου μια M-audio fast track ultra.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το μικρό αδελφάκι του 386, το 376 το οποίο απ' όσο ξέρω είναι το ίδιο με προσθήκη Eq και comp. Προσωπικά δεν έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι φταίει το μηχάνημα. Έχω την εντύπωση ότι το NT1A με το οποίο αρχικά το δούλεψα δεν ήταν το καλύτερο ζευγάρι (για τη δική μου φωνή). Μετά με ένα Shure SM7B τα πράγματα ήταν καλύτερα.

 

Αν δεν μπορείς να τ' ακούσεις (και σε ιδανικές συνθήκες να τα δοκιμάσεις με τα μικρόφωνά σου) πολύ φοβάμαι ότι θα κάνεις μια παρακινδυνευμένη αγορά, όπως κι εγώ. Οι όροι "χρώμα" και "λαμπάτος ήχος" μου ακούγονται πολύ γενικοί κι αόριστοι.

 

Αν δεν έχεις ήδη διαβάσει το άρθρο στο Noiz "διαλέγοντας Outboard προενίσχυση" καλό θα ήταν να το κάνεις. Επίσης αυτό http://www.rane.com/note148.html

το άρθρο της  Rane που μου έλυσε αρκετές απορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταια ακουσα αρκετους Tube προενισχυτες στα 700-1000 ευρω σαν κατηγορια χρηματων.

 

Με αυτον που επαθα πλακα ηταν ο Gain Station της SPL. Τον ακουσα διπλα σε UAD, Avalon και Focusrite(το οποιο δεν ηταν λαμπα). Για μενα (υποκειμενικο αυτο) ηταν πολυ καλυτερος και στους 2 τομεις, δηλαδη και στο solid state κυκλωμα και στο tube. Στο solid state ειχε πολυ καθαρα και λεπτομερη transients και οταν βαζεις και τη λαμπα στο παιχνιδι πραγματικα μεταμορφωνεται.

 

Γνωριζω οτι δεν ειναι stereo, και δυστυχως δεν εχω ακουσει τον GoldMike αλλα αν τα χαρακτηριστικα της SPL ειναι του ιδιου επιπεδου τοτε θα στον προτεινα. Kανε λιγο research στο site τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν δεν έχεις ήδη διαβάσει το άρθρο στο Noiz "διαλέγοντας Outboard προενίσχυση" καλό θα ήταν να το κάνεις. Επίσης αυτό http://www.rane.com/note148.html

το άρθρο της  Rane που μου έλυσε αρκετές απορίες.

 

  Σε ευχαριστώ πολύ που μου έστειλες αυτό το άρθρο. Πραγματικά διαφωτιστικό. Ένα πράγμα όμως δε καταλαβαίνω.  Από τους υπολογισμούς που έκανα με βάση το παραπάνω το the output noise converted to dBu, A-weighted του μικροφώνου Oktava MK 012 είναι -114 dBU και το EIN (equivalent input noise) είναι 135.4 dBU του SPL goldmike 9844. Στο παράδειγμα όμως του άρθρου το EIN (equivalent input noise) είναι -128 dBU.

  Πως είναι δυνατον να υπάρχει τέτοια διαφορα ? Στο SPL 135.4 dBu και στον preamp του άρθρου -128dBU ??????? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς η τιμή είναι αρνητική, αλλά για κάποιο λόγο παραλείπουν το πρόσημο ...

 

 

Ε ναι, αυτό σκεφτηκα και εγώ. Δε γινεται διαφορετικά.....

Ευχαριστώ και τον airbone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου