Προς το περιεχόμενο

Βασική απορία synth-esis


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή είμαι ψιλοάσχετος και επειδή διαβάζοντας άλλα posts είδα οτι είστε καλά παιδιά ,ελπίζω να με βοηθήσετε σε κάποιες απορίες...(πρόλογος!)...Η όλη φάση ξεκίνησε απο το groovybox sp606 στο οποίο ανακάλυψα οτι είχε 2 oscilators με κάποιες κυματομορφές ,ένα πράγμα xmod(δεν ξέρω τι είναι αλλά ακούγεται καλά!) και ενα βασικο envelop με atack release cutoff kai resonance...πολυ εύλογα θα ρωτήσει κανείς γιατι τα λεω αυτα...?απλά σκάλωσα πολύ ασχημα!!!!κατέβασα κάποια vst συνθια αλλα έλα που δε με πάνε οι υπολογιστές(ουτε εγω τους πάω!)Έτσι αφου πούλησα και ένα κλαβιέ που είχα αγοράσει σκεφτόμουνα για (φθηνο)hardsynth οπως το sh201...μετα σκέφτηκα το alesis micron microkorg κτλ κτλ....επειδή με ξέρω οτι θα ξεζουμίσω όλες τις δυνατότητες απο το synth που θα πάρω ενδέχεται να ανέβω κατηγορία τιμής...εκεί την έπαθα!

Δεν μπορώ να καταλάβω ποια synth είναι αυτά που φτιάχνεις τον ήχο απο το μηδέν ,πράγμα που θέλω, και ποια είναι αυτα που απλά έχουν έτοιμους ήχους...δε θα έπρεπε να έχουν διαφορερικές ονομασίες?(λέω τώρα!)

Πχ με το microx ,juno μπορώ να φτιάχνω δικούς μου ήχους ή θα πειράζω κάποιον ήχο από τα presets βάζοντας απλά εφφέ?

Με λίγα λόγια θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια οχι αναλογικά synths στη κατηγορία του 1000ρικου με παραπάνω συνθετικές δυνατότητες απο τα μικρά που προανέφερα ώστε να τα τσεκάρω ενημερωμένος....!

Όσον αφορά για ρεαλιστικά πιάνα τρομπέτες βιολιά κτλ παίρνω και CD με samples :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ένα πράγμα xmod(δεν ξέρω τι είναι αλλά ακούγεται καλά!

 

xmod είναι κατά 99% Cross Modulation των ταλαντωτών.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω ποια synth είναι αυτά που φτιάχνεις τον ήχο απο το μηδέν ,πράγμα που θέλω, και ποια είναι αυτα που απλά έχουν έτοιμους ήχους...δε θα έπρεπε να έχουν διαφορερικές ονομασίες?(λέω τώρα!)

 

Synthesizers στα οποία φτιάχνεις ήχο από το μηδέν είναι όλα όσα ΔΕΝ έχουν μνήμη, (π.χ. Minimoog, ARP 2600) αλλά και όλα όσα παρέχουν την δυνατότητα (μέσω κάποιας παραμέτρου initialize) να ακούσεις την αρχική/βασική κυματομορφή των ταλαντωτών και αυτά είναι πλέον πάρα πολλά.

 

Οι έτοιμοι ήχοι (presets) είναι απλά μία φωτογραφία του που κατέληξε ηχητικά αυτός που τους δημιούργησε μετά από ρύθμιση/επεξεργασία όλων ή μερικών από εκείνες τις παραμέτρους που είναι διαθέσιμες στο εκάστοτε synthesizer.

 

Πχ με το microx ,juno μπορώ να φτιάχνω δικούς μου ήχους ή θα πειράζω κάποιον ήχο από τα presets βάζοντας απλά εφφέ?

 

Ποιό από όλα τα Juno που έχει βγάλει η Roland? Συνήθως η επεξεργασία των effects αν και μπορεί να αλλάξει άρδην τον χαρακτήρα του ήχου, δεν αναφέρεται ως ηχοσύνθεση.

 

Με λίγα λόγια θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια οχι αναλογικά synths στη κατηγορία του 1000ρικου με παραπάνω συνθετικές δυνατότητες απο τα μικρά που προανέφερα ώστε να τα τσεκάρω ενημερωμένος....!

 

Με 1000 ευρώ αν είσαι πολύ τυχερός μπορεί να βρεις ένα SCI Pro-One ή ένα ARP Odyssey, και τα δύο από τα οποία είναι πολύ καλά synthesizer, χωρίς ίχνος μνήμης (άρα αναγκαστικά θα φτιάχνεις εσύ ο ίδιος τους ήχους). Οι δυνατότητες τους είναι περιορισμένες - δυστυχώς για να έχεις πολύ μεγάλες και ποικίλες συνθετικές δυνατότητες δεν αρκούν 1000 ευρώ.

 

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την άμεση διαφώτιση :)...

Το ARP Odyssey νομίζω οτι κάπου διάβασα οτι ήταν αναλογικό...και ψάχνομαι για virtual-analog (λογω συντήρησης περισσότερο ,άσε που μου λείπει να σώζεις τα presets σου το οποίο sp606 δεν κάνει!)...δηλαδή απο τα microkorg,sh201,micron δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτόν τον τομέα?Μετα ακριβαίνει το κόστος επειδή προσφερουν πράγματα που δε χρειάζομαι...? ???

*για το JunoG έλεγα μιας και είναι και mini-hd recorder....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ARP Odyssey νομίζω οτι κάπου διάβασα οτι ήταν αναλογικό...και ψάχνομαι για virtual-analog (λογω συντήρησης περισσότερο ,άσε που μου λείπει να σώζεις τα presets σου το οποίο sp606 δεν κάνει!)...δηλαδή απο τα microkorg,sh201,micron δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτόν τον τομέα?Μετα ακριβαίνει το κόστος επειδή προσφερουν πράγματα που δε χρειάζομαι...? ???

*για το JunoG έλεγα μιας και είναι και mini-hd recorder....

 

Το JunoG δεν είναι virtual analog. Χρησιμοποιεί προηχογραφημένα samples για τον πρωταρχικό ήχο.

 

Το Sh-201, όπως και το Waldorf Blofeld αποτελούν καλή επιλογή - αλλιώς ίσως να σε ενδιέφερε κάτι μεταχειρισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι σε nord δε θα βόλοευε? ::)

 

@OurDarkness: Μεταχειρισμένο, σαν ποιο μοντέλο?

Δε το έχω ψάξει :-\...κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο μήπως μπορείς να με προτείνεις...?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να βρεις κανένα Korg MS-2000 μεταχειρισμένο... είναι πολύ ωραίο εργαλείο, με σοβαρό ήχο και πληθώρα knobs για πείραγμα. Ό,τι πρέπει να έχει ένα σωστό VA synth! ;)

Αλλιώς και κανένα Nord Lead μεταχειρισμένο όπως είπε ο εδεσσαίος...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα Nord που μπορώ να τα δώ στην Αθήνα?όσο για το korg κατάλαβα ποιο λες και γ***, τι μου θύμισες τώρα!!(οχι οτι το έπαιζα εγώ...απλά άκουγα...) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν μπορώ να καταλάβω ποια synth είναι αυτά που φτιάχνεις τον ήχο απο το μηδέν ,πράγμα που θέλω, και ποια είναι αυτα που απλά έχουν έτοιμους ήχους...δε θα έπρεπε να έχουν διαφορερικές ονομασίες?(λέω τώρα!)

 

 

Η απάντηση δεν είναι απλή . Σχεδόν όλα φτίαχνουν ήχο απο την αρχή. Δεν θα το έλεγα απο το μηδέν μιας και πάντα ξεκινάς με ένα βασικό ήχο και απο εκεί και πέρα χτίζεις. Το θέμα είναι οτι το κάθε σύνθ έχει λιγότερες οι περισσότερες δυνατότητες ηχοσύνθεσης ανάλογα το μοντέλο . Ουσιαστικά υπάρχουν τοσα πολλά διαφορετικά συνθ που οι κατηγοροποιήσεις έχουν γίνει πολυ θολές. Ακόμα και ένας sampler είναι ένας oscilator όπως και ένα oscilators είναι στην ουσία ένας sampler. Και αυτό γιατί ο oscilator παιζει one cycle samples. Δηλαδή τρομερά μικρά samples που δεν είναι τίποτα παραπάνω απο απλές κυματομορφές. Αλλά και ο sampler μπορεί να παίζει one cycle samples. Η διαφορά όμως είναι ότι δεν μπορεί να πάρει samples επιπλέον ο oscilator, εκτός αν μιλάμε για wavetable που εκεί ίσως και να μπορείς. Για αυτό σου λέω ότι δυστηχώς η απάντηση κάθε άλλο απο ξεκάθαρη είναι.

 

Αν ψάχνεις ένα σύνθ που θα φτίαχνει ήχους αλλά θα μπορεί να τους τροποποιεί σε πολυ μεγάλο βαθμό, τοτε οι λύσεις είναι πραγματικά χιλιάδες.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kilon

Πάνω που θα την έκανα για 'υπνο με βομβάρδισες με καλές πληροφορίες....ρε λες να πάρω κανα bass-synth για το μπάσσο μου(που το ψιλοβαράω)?!!!!!!!!!!Πέρα απο την πλάκα θα κατέβω Αθήνα για να ακούσω να 'νιώσω' απο κοντά απλά δε θέλω να είμαι στα χαμένα άσε που δεν έχω χρόνο ,γιαυτο και εδώ και κανα 2μηνο την ψάχνω απο ιντερνετι ,διαβάζω manuals κτλ...

Το σίγουρο είναι οτι δεν θέλω να κοιτάω έναν υπολογιστη και να ακούω το φουρφουρι ,δεν θέλω να αλλάζω presets ακούγοντας 'φυσικά όργανα' αφου δεν μπορώ να τα παίξω΄φυσικά' και μια που το ανέφερες ποιο συνθι υποστηρίζει "wavetable"?!

(μη βιάζεσαι να απαντήσεις μάλλον την κάνω...!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου