Προς το περιεχόμενο

βοήθεια με πρόγραμμα δημιουργίας βίντεο!:)


renata5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδιά!!! λοιπόν είδα αυτό το βίντεο και θέλω να ρωτήσω μ με ποιο πρόγραμμα μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχο???

δηλαδή να παίξω και τις δυο κιθάρες και να τις βάλω σε ένα βίντεο!! επίσης σε αυτή την περίπτωση πρώτα παίζεις το κομμάτι και μετά βάζεις την μουσική με το πρόγραμμα στο βίντεο?? 'η απλά παίζεις το κομμάτι πάνω από την μουσική κανονικά?!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΆ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sony vegas pro είναι καλό αλλά πανάκριβο,μετά δοκιμάζεις το adobe premier pro,ή απλά το windows movie maker.

 

Ο τύπος στο video μάλλον έχει κατεβάσει ένα Backing track το οποίο δεν έχει τις κιθάρες,το φόρτωσε σε ένα πρόγραμμα ηχογράφισης πχ cubase και έκανε δύο διαφορετικά takes με τον εαυτό του να παίζει κάθε μία από τις κιθάρες.Μπορεί μετά να έβαλε σαν μουσική υπόκρουση του βίντεο το backing track και να επεξεργάστηκε τη μίξη και το συνχρονισμό.

 

Αν δεν έχει λογισμικό ηχογράφησης μπορείς να το κάνεις απλά με μικρόφωνο κάμερας και ενισχυτή δίπλα του.Πρώτα παίζεις μία φορά τη μία κιθάρα one take,μετά την άλλη κοκ (εννοείται από την αρχή βάζεις το κομμάτι).Μετά φορτώνεις τα δύο βίντεο στο πρόγραμμα τα συνχρονίζεις ώστε η μουσική από πίσω να ακούγεται στον ίδιο χρόνο (εξάλλου η ηχογράφηση δεν κάνει λάθος ;) οπότε εσύ αν παίζεις σωστά θα είσαι On tempo)

 

Άλλη μία επιλογή είναι να κάνεις ένα take τη μία κιθάρα πχ τη ρυθμική και μετά να βάλεις το βίντεο αυτό καθεαυτό που τράβηξες και να το χρησιμοποιήσεις σαν playback ώστε να βάλεις και τα σόλο και ότι άλλο θες.

 

Θα πρέπει βέβαια να πειράξεις τις εντάσεις κτλ ώστε να ακούγονται όλα ισσοροπημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

γράφω με web camera μέσω του Windows Movie Maker, τον εαυτό μου να παίζει πλήκτρα, και ο ήχος γράφεται στο line in του λαπτοπ μου.

 

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι μετά όταν ακούω το video, ο ήχος ακούγεται μόνο από το ένα ηχείο. Γιατί άραγε;

Να σημειώσω ότι όταν γράφω μόνο ήχο με ένα πρόγραμμα πχ το Audacity, δεν έχω πρόβλημα και ο ήχος γράφεται κανονικά.

 

Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου