Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με δυνατό βόμβο σε Randall RH50T.


BGkakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγες μέρες ο εν λόγω ενισχυτής παρουσίασε το εξής πρόβλημα: στο βρώμικο ΜΟΝΟ κανάλι, όταν παίζω σε σχετικά μεγάλη εντάση (ένταση πρόβας) και ειδικά όταν παίζω "μπούκωμα" ή χτυπάω σχετικά δυνατά τις χορδές, κάνει έναν πολύ δυνατό, συνεχή βόμβο. Τον ήχο θα μπορούσα να τον περιγράψω σαν ένα πολύ μπάσο, εκκωφαντικό  feedback  (πολύ μεγάλη ένταση). Ο ήχος αυτός σταματάει μόνο όταν κλείσω (power off) τον ενισχυτή. Δεν σταματάει ούτε αν σταματήσω το παίξιμο, ούτε αν ρίξω το volume της κιθάρας, ούτε αν τον βάλω σε standby.

 

Αυτό μου το παρουσίασε και μια φορά σε χαμηλότερη ένταση. Επίσης να διευκρινίσω ότι το παρουσίασε σε 2 διαφορετικούς χώρους το ίδιο πρόβλημα. Τέλος να πω ότι δεν έχω δοκιμάσει να τον συνδέσω σε άλλη καμπίνα, οπότε δεν ξέρω αν αυτό είναι που φταίει για αυτό το ενοχλητικό αποτέλεσμα.

 

Όποιος έχει ιδέα για το τι μπορεί να είναι παρακαλώ ας μου πει. Να ξέρω πάνω κάτω τι μπορεί να είναι πριν τον πάω να τον δει και κανάς ειδικός, μην με πιάσουν και κορόιδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ο randall rh50t μπουκώνει γενικά στα μπάσσα. Τον έχω κι εγώ και είχα παρατηρήσει λίγο μπούκωμα αλλά παίζω σε χαμηλές εντάσεις και δεν έχει κάνει ποτέ τόσο δυνατό φαινόμενο.

Πιθανότατα είναι κάποιο είδος feedback το οποίο όμως δημιουργείται και συντηρείται από τον ενισχυτή και όχι από την κιθάρα. Οταν χτυπάς δυνατά την κιθάρα, γίνεται αυτό που λένε oscillation μέσα στο κύκλωμα για κάποιο λόγο το οποίο δε σταματά ποτέ. Συντονίζεται ουσιαστικά το κύκλωμα σε μια χαμηλή συχνότητα και δε σταματά αν δε γίνει power off.

Λύσεις:

-Εχεις δυνατά το reverb όταν παίζεις? Αυτό δημιουργεί γενικά feedback, εξακριβωμένο!

 

-Εχεις κάνει biasing τις τελικές?(ακόμη και καινούργιος να είναι, θέλει ένα τσεκάρισμα, εμένα ήταν πολύ hot biased...)

 

-Αν χαμηλώσεις πολύ τις μπάσσες, γίνεται το ίδιο φαινόμενο? Ισως είναι υπερβολικά τα μπάσσα και συντονίζεται.

 

Προσωπικά, τροποποίησα το δικό μου για λιγότερες χαμηλές καθώς μου φαίνονταν too much και ήθελα πιο marshall-style χροιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν είχα θέμα με τα μπάσα του, με τις ρυθμίσεις που είχα βρει ήταν μια χαρά ο ήχος και δεν υπήρχε αυτό το θέμα που έχω τώρα. Τον έχω κοντά 2 χρόνια τον ενισχυτή.

 

Το reverb του ενισχυτή δεν το πολυχρησιμοποιώ (και αν θυμάμαι καλά δεν το είχα ενεργοποιημένο όταν έκανε αυτό το πρόβλημα).

 

Αυτό με το biasing που λες δεν γνωρίζω τι είναι για να σου απαντήσω, γενικά όμως δεν έχω πειράξει τίποτα στον ενισχυτή.

 

Να πω κάτι που δεν είπα στο προηγούμενο ποστ μου. Το πρόβλημα αυτό το παρουσίασε μετά από κάποιες πρόβες κατά τις οποίες το volume του βρωμικού καναλιού το είχα σχεδόν τέρμα και το master κοντά 1 η ώρα (στο 6 περίπου). Αυτό που εγώ είχα σκεφτεί είναι ότι πρέπει να υπάρχει κάποιο θέμα στην προενίσχυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, αν για 2 χρόνια δεν το έκανε.... Μπορεί να είναι κάποια λυχνία τότε. Πότε αλλάχθηκαν τελευταία οι λυχνίες?

Το biasing είναι μια ρύθμιση που πρέπει να γίνεται στον ενισχυτή και είναι η πόλωση των τελικών λυχνιών (δυο EL34 έχει ο δικός σου?).

Πρακτικά, τo biasing είναι για τον ενισχυτή, ό,τι είναι το "ρελαντί" για το αυτοκίνητο. Αν είναι ρυθμισμένο ψηλά σε στροφές το ρελαντί(hot biasing), τότε καίμε περισσότερη βενζίνη στα φανάρια με τ αυτοκίνητο ή αντίστοιχα καταναλώνουν πολύ ρεύμα οι τελικές λυχνίες στον ενισχυτή. Αυτό μειώνει τις ώρες ζωής τους και θέλουν συχνότερα αλλαγή.

Οι μικρές 12ΑΧ7 της προενίσχυσης δεν θέλουν biasing στον ενισχυτή σου αλλά θέλουν σίγουρα αλλαγή κάποια στιγμή.

θα πρέπει να κάνει οπωσδήποτε ένα biasing κάποιος τεχνικός και ίσως θέλει κάποια λυχνία αλλαγή.

 

Στον τεχνικό, καλό ειναι να δείξεις τα παρακάτω σχετικά με το biasing, αλλά ΜΗΝ το επιχειρήσεις μόνος σου, είναι πολύ επικίνδυνο για ηλεκτροπληξία.

 

http://mtsforum.grailtone.com/viewtopic.php?t=6233&sid=0936cb41af8631de7de8aa28b6dbdba9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οι τελικές (λογικά πάντα) είναι el34, απ'την στιγμή που δεν έχω αλλάξει τίποτα στον ενισχυτή. Πάντως αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι το έκανε μόνο στο βρώμικο κανάλι αυτό το φαινόμενο (απ'ό,τι θυμάμαι). Για αυτό το συνέδεσα με την προενίσχυση το πρόβλημα, μήπως εκεί υπάρχει κάποιο θέμα δηλαδή.

 

Thanks για τις πληροφορίες περί του biasing κιόλας, να'σαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω επίσης ότι κάποιες φορές είχα συνδέσει την κεφαλή κατευθείαν με την κάρτα ήχου του υπολογιστή μου (την απλή on board που έχει) χωρίς να είναι συνδεδεμένη με την καμπίνα. Δηλαδή το καλώδιο που κατέληγε απ'την κεφαλή στην καμπίνα το έβαζα κατευθείαν απ'την κεφαλή στον υπολογιστή. Μπορεί μήπως να προέκυψε κάποιο πρόβλημα από εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να πω επίσης ότι κάποιες φορές είχα συνδέσει την κεφαλή κατευθείαν με την κάρτα ήχου του υπολογιστή μου (την απλή on board που έχει) χωρίς να είναι συνδεδεμένη με την καμπίνα. Δηλαδή το καλώδιο που κατέληγε απ'την κεφαλή στην καμπίνα το έβαζα κατευθείαν απ'την κεφαλή στον υπολογιστή. Μπορεί μήπως να προέκυψε κάποιο πρόβλημα από εκεί?

Δηλαδή σύνδεσες το καλώδιο που φεύγει από την κεφαλή του ενισχυτή για την καμπίνα με τα μεγάφωνα - ηχεία, κατευθείαν πάνω στην είσοδο της κάρτας ήχου του υπολογιστή σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σύνδεσες το καλώδιο που φεύγει από την κεφαλή του ενισχυτή για την καμπίνα με τα μεγάφωνα - ηχεία, κατευθείαν πάνω στην είσοδο της κάρτας ήχου του υπολογιστή σου;

 

πες του τι έκανε...............!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, μιας και τον ρώτησες πρώτος αν έκανε ακριβώς αυτό που περιέγραψε, και είσαι και φωνή "λογικής" εδώ μεσα (άλλοι θα βάλουν τις φωνές!!!)

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου