Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με δυνατό βόμβο σε Randall RH50T.


BGkakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

ναι, μιας και τον ρώτησες πρώτος αν έκανε ακριβώς αυτό που περιέγραψε, και είσαι και φωνή "λογικής" εδώ μεσα (άλλοι θα βάλουν τις φωνές!!!)

:)

 

Merci.

Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

 

 

φωνή "λογικής" εδώ μεσα

Υπάρχουν πολλοί άλλοι πριν από εμένα.

 

Απλά τον ξαναρωτάω μήπως και κατάλαβα εγώ λάθος ή εκείνος το διατύπωσε λάθος.

Άνθρωποι είμαστε και ως προς την διατύπωση αλλά και ως προς τα "συνδεσμολογικά" λάθη.

Μπορεί κάποιος να του είπε να το κάνει έτσι. Από τα λάθη μαθαίνουμε.

Όμως ας μην προτρέχουμε. Ας μας το επιβεβαιώσει πρώτα ο ίδιος για το τι ακριβώς έκανε και μετά είμαστε εδώ, όχι μόνο εγώ αλλά πολλοί άλλοι, για να του εξηγήσουμε.

Σε αρκετές περιπτώσεις, δεν είναι σωστό να κάνουμε ούτε τους ειδικούς αλλά και ούτε επίδειξη γνώσεων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δηλαδή σύνδεσες το καλώδιο που φεύγει από την κεφαλή του ενισχυτή για την καμπίνα με τα μεγάφωνα - ηχεία, κατευθείαν πάνω στην είσοδο της κάρτας ήχου του υπολογιστή σου;

 

Ναι, αυτό έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mέγα Σφάλμα!... Μην το ξανακάνεις με κανένα ενισχυτή αυτό.

Πάντα πρέπει να έχει καμπίνα συνδεδεμένη στα σωστά Ω η κεφαλή οταν λειτουργεί διαφορετικά καις τις λυχνίες ή χειρότερα, μπορεί να παρουσιάσει πρόβλημα ο Μ/Σ(μετασχηματιστής) εξόδου... κι είναι ακριβός!

Δεν πρέπει να συνδέεται τίποτε άλλο στην έξοδο καμπίνας εκτός από καμπίνες! (και attenuators, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)

Ο Η/Υ δουλεύει ακόμα?!? Μπορεί ανετα να κάψεις την καρτα ηχου ή και τη μητρική έτσι...

 

Το πρόβλημα του βομβου σίγουρα σχετίζεται με το σφάλμα της συνδεσης με τον Η/Υ. Στην καλύτερη είναι απλά κάποια λυχνία που τα έπαιξε και αν αλλαχθεί όλα καλά. Ισως είναι η τυπου 12ΑΤ7. Στην χειρότερη, μπορεί να θέλει αλλαγη και κάποια αντίσταση/σεις στην πλακέτα αν προξένησε κάποια ζημιά το σφάλμα.

Ευτυχώς για εσένα, δε νομίζω να έχει πάθει κάτι ο Μ/Σ εξόδου ακόμη. Καλό είναι παντως να τον πας σε μάστορα σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Λοιπόν τελικά η λύση βρέθηκε σχετικά με τον ενισχυτή. Δεν βρέθηκε απ'το επίσημο service, όπως θα έπρεπε, αλλά βρέθηκε. Ας είναι καλά κάποια καλά άτομα που υπάρχουν στον κόσμο ακόμα.

 

Όπως είχα ψιλιαστεί κι εγώ ο ίδιος (και είχε πει και ο Sottos) το θέμα ήταν στις λυχνίες, όχι στις προενισχύτριες (όπως νόμιζα εγώ), αλλά σε μία απ'τις 2 τελικές (el34). Απλά είχε ξεφτίσει (νομίζω ο όρος είναι  microphonic tube ή κάτι τετοιο). Έκανε αυτόν τον εκκωφαντικό θόρυβο όταν κουνιόταν. Το παιδί που την κοίταξε σκούντισε απλά τις τελικές ενώ ήταν ανοιχτή  κεφαλή και αμέσως άρχισε να κάνει αυτούς τους καταραμένους ήχους όταν πέτυχε την χαλασμένη λάμπα. Εξού και το πρόβλημα εμφανιζόταν όταν έπαιζα ή με πολλά μπάσα ή μπουκώματα. Συνθήκες δηλαδή κατά τις οποίες λόγω κραδασμών η λάμπα μες στον ενισχυτή κουνιόταν.

 

Εν τω μεταξύ, γενικά, τώρα κατάλαβα ότι πιάστηκα κορόιδο απ'το μαγαζί που την αγόρασα γιατί τέτοιους μικροήχους τους έκανε απ'την αρχή που την αγόρασα απλά δεν είχα δώσει πολλή σημασία λόγω νεαρότερου και αθωότερου της ηλικίας...Σφάλμα μου μέγα. Μετά, κάτι τέτοια άτομα που δεν σε σέβονται, απορούν που στρέφεσαι αλλού για αγορές....

 

Anyway, ευχαριστώ πολύ το Sottos που όπως και σε πολλά άλλα θέματα άλλων ατόμων προσφέρει πάντα απλόχερα και ευπρεπώς τη γνώση και βοήθειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τελικά η λύση βρέθηκε σχετικά με τον ενισχυτή. Δεν βρέθηκε απ'το επίσημο service, όπως θα έπρεπε, αλλά βρέθηκε. Ας είναι καλά κάποια καλά άτομα που υπάρχουν στον κόσμο ακόμα.

 

Όπως είχα ψιλιαστεί κι εγώ ο ίδιος (και είχε πει και ο Sottos) το θέμα ήταν στις λυχνίες, όχι στις προενισχύτριες (όπως νόμιζα εγώ), αλλά σε μία απ'τις 2 τελικές (el34). Απλά είχε ξεφτίσει (νομίζω ο όρος είναι  microphonic tube ή κάτι τετοιο). Έκανε αυτόν τον εκκωφαντικό θόρυβο όταν κουνιόταν. Το παιδί που την κοίταξε σκούντισε απλά τις τελικές ενώ ήταν ανοιχτή  κεφαλή και αμέσως άρχισε να κάνει αυτούς τους καταραμένους ήχους όταν πέτυχε την χαλασμένη λάμπα. Εξού και το πρόβλημα εμφανιζόταν όταν έπαιζα ή με πολλά μπάσα ή μπουκώματα. Συνθήκες δηλαδή κατά τις οποίες λόγω κραδασμών η λάμπα μες στον ενισχυτή κουνιόταν.

 

Εν τω μεταξύ, γενικά, τώρα κατάλαβα ότι πιάστηκα κορόιδο απ'το μαγαζί που την αγόρασα γιατί τέτοιους μικροήχους τους έκανε απ'την αρχή που την αγόρασα απλά δεν είχα δώσει πολλή σημασία λόγω νεαρότερου και αθωότερου της ηλικίας...Σφάλμα μου μέγα. Μετά, κάτι τέτοια άτομα που δεν σε σέβονται, απορούν που στρέφεσαι αλλού για αγορές....

 

Anyway, ευχαριστώ πολύ το Sottos που όπως και σε πολλά άλλα θέματα άλλων ατόμων προσφέρει πάντα απλόχερα και ευπρεπώς τη γνώση και βοήθειά του.

 

Τέλος καλό, όλα καλά. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Να ΄σαι καλά. Από τα μαγαζιά έχω δει πολλά κόλπα όπως το να βαφτίσουν ex-demo και προϊόντα με ελαττώματα ως "καινούργια, του κουτιού" .

Το δικό μου rh50t καθώς κι εκείνο του Miltos23, τους έχω πάει σε άλλο επίπεδο με μόντες κλπ διότι σε στοκ μορφή ήταν λίγο μουντός στο dist, το καθαρό άρπαζε αμέσως. Τους θέλαμε πιο "british" στα βρώμικα(περισσότερο presence) και πιο fender style καθαρό στα clean.

randall.jpg.0037b83e47b5002edb34aa10c44d018c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ, γενικά, τώρα κατάλαβα ότι πιάστηκα κορόιδο απ'το μαγαζί που την αγόρασα γιατί τέτοιους μικροήχους τους έκανε απ'την αρχή που την αγόρασα απλά δεν είχα δώσει πολλή σημασία λόγω νεαρότερου και αθωότερου της ηλικίας...Σφάλμα μου μέγα. Μετά, κάτι τέτοια άτομα που δεν σε σέβονται, απορούν που στρέφεσαι αλλού για αγορές....

 

Το να εχει ενας ενισχυτης ,ακομα και καινουργιος,ελατωματικες λυχνιες ειναι πολυ συνηθισμενο φαινομενο και επ'ουδενι δεν ειναι "κοροϊδια".

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να εχει ενας ενισχυτης ,ακομα και καινουργιος,ελατωματικες λυχνιες ειναι πολυ συνηθισμενο φαινομενο και επ'ουδενι δεν ειναι "κοροϊδια".

 

Οκ να μπορεί να έχει ελαττωματικές λυχνίες αλλά είναι υποχρέωση του καταστηματάρχη να σε ενημερώνει περί αυτού καθώς εγώ τότε αγοραζα για πρώτη φορά λαμπάτο ενισχυτή.(Άσε που υπήρξαν και άλλα γεγονότα σχετικά με το κατάστημα αυτό αλλά δεν θα κάτσω να τα πω εδώ) Επίσης είναι υποχρέωση (αυτό και αν είναι!) του service του να ξέρει να διαπιστώσει τη βλάβη και να τη φτιάξει. Οπότε ναι κοροιδία και των 2 είναι. Και δικιά μου βλακεία όπως είπα στο προηγούμενο ποστ μου, που δεν είπα τίποτα στο κατάστημα που τον αγόρασα όταν παρουσιάστηκε το πρόβλημα.

 

Sottos, αυτές οι μόντες που λες τι αφορούν? Έχουν να κάνουν μόνο με λυχνίες, πυκνωτές και τα σχετικά? Έχετε αλλάξει κάποια απ'τα πράγματα που έχει μέσα ή έχετε βάλει επιπλέον πράγματα? Πόσο σας στοίχισε?

Όντως ο ενισχυτής είναι αρκετά μουντός στο distortion του και ένα presence knob θα ήταν καλό όπως και να μην είχε τόσο ξεραίλα στα μπάσα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης είναι υποχρέωση (αυτό και αν είναι!) του service του να ξέρει να διαπιστώσει τη βλάβη και να τη φτιάξει.

 

αν τον πηγες για σερβις και δεν μπορεσαν να βρουν κατι τοσο απλο τοτε ναι ειναι για κλωτσιες (δεν νομιζω να ειναι καν θεμα κοροϊδιας,απλα ειναι ασχετοι)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τον πηγες για σερβις και δεν μπορεσαν να βρουν κατι τοσο απλο τοτε ναι ειναι για κλωτσιες (δεν νομιζω να ειναι καν θεμα κοροϊδιας,απλα ειναι ασχετοι)

 

Χαίρομαι που το ενστερνίζεται και κάποιος άλλος αυτό. Θα μπορούσα να γράψω τόσα πολλά για τα σκηνικά και τα γεγονότα που παίχτηκαν και κατά την αγορά και κατά την περίοδο που υποτίθεται έγινε το service (που κράτησε συνολικά 2μιση βδομάδες σε 2 δόσεις...) αλλά δεν θέλω να το κάνω χωρίς να το έχω πει πρώτα προσωπικά στα άτομα που αφορά. Μπορεί τελικά να μην πω καν τίποτα.

Ελπίζω μόνο άλλα άτομα να πέσουν σε επαγγελματίες με όλη τη σημασία της λέξης. Σε άτομα που ενδιαφέρονται και ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ γιατί και η παράλειψη ενημέρωσης, έλλειψη ενδιαφέροντος και σεβασμού δείχνει. Στην τελική, και από πλευρά ιδιωτικού δικαίου να το πιάσεις, ο πωλήτης οφείλει να ξέρει τα πάντα γύρω απ'το προιόν που σου πουλάει και να σε ενημερώνει.

 

Sottos όποτε μπορείς απάντησέ μου στην ερώτηση που έκανα πιο πάνω. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν τον πηγες για σερβις και δεν μπορεσαν να βρουν κατι τοσο απλο τοτε ναι ειναι για κλωτσιες (δεν νομιζω να ειναι καν θεμα κοροϊδιας,απλα ειναι ασχετοι)

+1

 

...ο πωλήτης οφείλει να ξέρει τα πάντα γύρω απ'το προιόν που σου πουλάει και να σε ενημερώνει.

+1  :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου