Προς το περιεχόμενο

Drop tunings pedals


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ,

 

ψαχνω να βρω καποιο πεταλι το οποιο να κανει drop tuning σε standard tuning κιθαρες... Δηλαδη , να το συνδεω με μια κιθαρα σε μι κουρδισμενη , και αυτο να μου δινει την δυνατοτητα να παιρνω ηχο μι υφεση η ακομα και ρε...Προς το παρων εχω μονο αυτο βρει

 

http://www.thomann.de/gr/morpheus_droptune.htm?sid=4cd88aec828ad7b9b1a372a5b4ef4d83

 

απλα αυτο ειναι λιγο ακριβο και καλο θα ηταν να ειχα 2-3 επιλογες που ισως εχετε δοκιμασει... εννοειται οτι πρεπει να υπαρχει ποιοτητα σε αυτο που ψαχνω και στο τελικο αποτελεσμα . Οχι κατι ημιμετρο.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις 365214 κιθαρες, κουρδιζεις μια ντουζινα απο αυτες σε οτι κουρδισμα θελεις και τελειωσε το θεμα! ;D

 

δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα... για να τις κουρδισω ολες σε διαφορετικο κουρδισμα η σε αυτο που εχω στο μυαλο μου οτι θελω να εχει η καθε μια τοτε θα πρεπει να γινει και σετ απ... επειδη δεν το κανω εγω γιατι δεν εμπιστευομαι το χερι μου θα πρεπει να δωσω αρκετα χρηματα σε σετ απ σε καποιον επεγγελματια...

 

περαν τουτου ομως επειδη με τις κιθαρες μου αρεσκομαι να κανω καβερς , με ενοχλει να θελω να παιξω με μια κιθαρα και να εχει διαφορετικο κουρδισμα απο οτι του συγκροτηματος που θελω να καβεραρω...με ενα πεταλι λυνεται το θεμα...

 

ποιο πεταλι ομως...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμενο πεταλι ειναι αυτο που σου λεγα οτι δεν θυμαμαι το ονομα του αλλα ειναι πραγματικα χαλια γιαυτο και δεν το θυμαμαι !!!  ;D

Πολυ ψηφιακουρα και καμια σχεση με την αισθηση που εχεις οταν γυρνας σε drop d ή σε c κτλ κτλ.

 

την ιδια δουλεια κανεις με τον whammy pedal και εχεις και ενα πεταλι που αξιζει τα λεφτα του

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμενο πεταλι ειναι αυτο που σου λεγα οτι δεν θυμαμαι το ονομα του αλλα ειναι πραγματικα χαλια γιαυτο και δεν το θυμαμαι !!!  ;D

Πολυ ψηφιακουρα και καμια σχεση με την αισθηση που εχεις οταν γυρνας σε drop d ή σε c κτλ κτλ.

 

την ιδια δουλεια κανεις με τον whammy pedal και εχεις και ενα πεταλι που αξιζει τα λεφτα του

 

ρε συ οταν το κανω με το whammy Της ρπ ακουγεται ο ηχος σαν ρομποτ... σαν 2 νοτες δηλαδη...τι να φταιει ? πεφτει ο τονος ... αλλα δεν ακουγεται μια νοτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E καλα δεν νομιζω παλι να χρειαζεται set up και για μισο τονο κατω. Γ΄'αυτο και δεν παιρνουμε κιθαρες με Floyd Rose αν δεν μας ειναι εντελως απαραιτητο. Εγω με  την Eclipse μου που  με 11αρες χορδες αλλαζα κουρδισματα απο E standard μεχρι D(αν και σπανια κουρδιζω τοσο χαμηλα) και δεν ειχα  προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ οταν το κανω με το whammy Της ρπ ακουγεται ο ηχος σαν ρομποτ... σαν 2 νοτες δηλαδη...τι να φταιει ? πεφτει ο τονος ... αλλα δεν ακουγεται μια νοτα...

 

φταιει προφανως το ότι δεν ειναι καλο το whammy της ρπ.

Kακο ειναι επίσης και το whammy της boss gt-8 ( gt10 δεν εχει παεσει ακομα στα ποδια μου)

 

Η line6 εχει αξιοπρεπες whammy ( αλλα οταν παιζονται πανω απο τρεις χορδες ταυτοχρονα, αρχιζουν θεματακια )

 

Και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καλο whammy, ειναι το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ whammy.

βέβαια μην φανταστεις ότι θα κατεβάσεις 10 ημιτονια και θα ακους αυτο που θα έκανε η κιθάρα σου με άλλο κουρδισμα.

 

-εγω προς το παρων βολευομαι με της L6, αλλα δεν το χρησιμοποιω για να μου αλλαζει το κουρδισμα. Το έχω μόνο για να σπαω τα νευρα όποιου με ακουει  ;D ( ουουουιιιιιιιιιιιιιιουουιιιιιιιιιιιιιιιιιιιουουουιιιιιιιιιιιιιιιι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E καλα δεν νομιζω παλι να χρειαζεται set up και για μισο τονο κατω. Γ΄'αυτο και δεν παιρνουμε κιθαρες με Floyd Rose αν δεν μας ειναι εντελως απαραιτητο. Εγω με  την Eclipse μου που  με 11αρες χορδες αλλαζα κουρδισματα απο E standard μεχρι D(αν και σπανια κουρδιζω τοσο χαμηλα) και δεν ειχα  προβλημα.

 

 

φιλε μου το προβλημα δεν εγκειται μονο στο φλοιντ... εχω κι εγω κιθαρες με σταθερη γεφυρα... οταν μια κιθαρα σεταρετε για στανταρντ τιουνινγκ , οταν εσυ το χαμηλωνεις τοτε το μπρατσο που ειναι ρυθμισμενο για συγκεκριμενη ταση εχει ``προβλημα ``

 

το μανικι σεταρετε για το εκαστοτε κουρδισμα , αν αλλαξεις μονιμα κουρδισμα τοτε πρεπει η κιθαρα να σεταριστει για αυτο το κουρδισμα...δεν μιλαμε για 1 ωρα παιξιμο... μιλαμε οταν θες να αλλαξεις κουρδισμα σε μια κιθαρα και να το κρατησεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου