Προς το περιεχόμενο

Single coil ή Humbucker?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από μια αναζητηση ειδα οτι δεν ειχε τεθει αυτο το ερωτημα(διορθωστε με αν κανω λαθος).

 

Ειναι πραγματικα μεγαλη απορια.Προσωπικα δεν μπορω να διαλεξω αναμεσα στα 2.Καποιες φορες θελω το ζεστο ηχο των Humbuckers,αλλα καποιες αλλες φορες βλεπεις οτι δεν τα βγαζεις περα και χρειαζεσαι ενα single coil.

 

Δεν παιρνω θεση λοιπον,αλλα σιγουρα καποιοι εδω μεσα θα εχουν διαλεξει στρατοπεδα.Επιχειρηματα λοιπον!

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλαδή στις τόσες ατελείωτες (επί τούτου) συζητήσεις (άσε τις επί μέρους νύξεις) μέσα στο φόρουμ δεν βρήκες ικανοποιητικά επιχειρήματα και θέλεις για χιλιοστή φορά την ίδια κουβέντα;

 

Αλλά υποθέτω ότι θα υπάρξουν πάλι υπέρμαχοι και πολέμιοι και των δύο πλευρών που είναι πρόθυμοι να ξαναρχίσουν.

 

Εγώ θα σου λεγα και τα δυο (ανάλογα με το εκάστοτε γούστο σου) καθότι και το GAS για αυτό υπάρχει ή πάρε μαγνήτες που splitάρουν (οικονομικό ημίμετρο).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν μπορω να διαλεξω αναμεσα στα 2

 

εγω μπορω.... ;D

 

μονοι ΦΥΣΙΚΑ

 

μια και αυτο που εχει πει το παλικαρι

 

 

single coils allow a lot more dynamic and nuance than humbuckers.

 

ισχυει 100%

 

απο την αλλη υπαρχουν παμπολλα ειδη μουσικης που αυτα τα 2 δεν εχουν απολυτως καμμια σημασια οποτε μια χαρα εισαι και με διπλους.

 

κατα την ταπεινη μου γνωμη παντως οι μονοι αφηνουν να φανει πολυ περισσοτερο η "προσωπικοτητα" ενος παικτη .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή στις τόσες ατελείωτες (επί τούτου) συζητήσεις (άσε τις επί μέρους νύξεις) μέσα στο φόρουμ δεν βρήκες ικανοποιητικά επιχειρήματα και θέλεις για χιλιοστή φορά την ίδια κουβέντα;

 

Αλλά υποθέτω ότι θα υπάρξουν πάλι υπέρμαχοι και πολέμιοι και των δύο πλευρών που είναι πρόθυμοι να ξαναρχίσουν.

 

Εγώ θα σου λεγα και τα δυο (ανάλογα με το εκάστοτε γούστο σου) καθότι και το GAS για αυτό υπάρχει ή πάρε μαγνήτες που splitάρουν (οικονομικό ημίμετρο).

 

 

 

 

Ρε φιλε εκανα μια αναζητηση 'single coil or humbucker' και κατι παρομοια και δεν βρηκα τιποτα.Τωρα αν σε καθε συζητηση αλλου θεματος το αναλυεται δεν εκατσα να το ψαξω.

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω είναι καθαρά θέμα γούστου, τι αρέσει στο αυτί σου. Δε βλέπω λόγο πχ αν σου αρέσει ο ήχος ενός μονού γιατί να μην παίξεις μέταλ με αυτόν άσχετα που θα χρειαστείς κανένα νόιζ γκέιτ (ή 2-3  :P)

 

 

Άσε που από την στιγμή που υπάρχουν οι πί-ρέιλζ δεν χρειάζεται να μπαίνει κανείς σε αυτό το δίλημμα πλέον 8)

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ίδιο δίλλημα βρισκόμουν και εγώ πριν απο πολλά χρόνια.

Μετά απο αλλαγές, δοκιμές κολλήματα-ξεκολλήματα και λοιπες mod-εργασίες, κατέληξα στους single sized humbuckers χαμηλού-μέτριου output, αφού αυτοί μου έδιναν το περιθώριο να φτιάξω τον ήχο μου, είτε μέσο ενισχυτή, είτε μέσο εφφέ πολύ πιο εύκολα* και το πιο σημαντικό, αθόρυβα.

 

Υπάρχουν λοιπόν οι single sized humbuckers που καλύπτουν κάθε ανάγκη.

Ξεκινάς πάντα με το τι ήχο ζητάς (clean, bluesy, rock, heavy κλπ) και προχωράς ανάλογα.

 

 

*το εύκολα το λέω για τους low ή medium output, διότι δεν υπεροδηγούν το σήμα, άρα είναι πιο "εύπλαστοι".

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιχειρηματα λοιπον!

 

κατι τετοια θεματα εχουν μονο ενδιαφερον για flames . δωστε flames στον λαο !

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από μια αναζητηση ειδα οτι δεν ειχε τεθει αυτο το ερωτημα(διορθωστε με αν κανω λαθος).

 

κάνεις λάθος, αλλά δεν φταις γιατι το θέμα συζητιέται καθημερινα εδω μέσα αλλά οχι άμμεσα ;)

 

για μένα μου αρέσουν περισσότερο (οχι οτι οι άλλοι δεν μου αρέσουν) οι:

single για καθάρά

humbuckers για βρώμικα

 

αλλά μου αρέσουν και οι δύο ....δεν θέλω να ειμαι σε στρατοπεδο

εγώ θέλω να έχω μιά με humbuckers, μια με mini humbuckers, μια με single coils, μια με p90's ;)

 

Γενικά ....θέλω ;D ;D ;D

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιθετως εγω προτιμω humbucker για καθαρα ( ωραια γλυκα στρογγυλα καθαρα χωρις την χορδιλα που εχουν οι vintage singles ) και για βρωμικα ( ως ενα σημειο παντα ) προτιμω τους hot singles γιατι υπαρχει πολυ καλη διαυγεια στις νοτες

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κσεκουρδιστε ειμαστε τυχεροι.

 

βρηκαμε το "αρνητικό" μας ;D ;D ;D ;D

 

 

ααα το ξέχασα.......η χορδίλα ειναι ολη η φάση ;)

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου