Προς το περιεχόμενο

Single coil ή Humbucker?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άκουσα μετά από καιρό το Blow by blow. Απ' έξω τον έχει με Les Paul αλλά θα ορκιζόμουνα ότι ακούω strat. Mάλλον έχω καλό αυτί (και δίκιο), αλλιώς αν έχω λάθος τότε το θέμα πρέπει να κλείσει εδώ.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

προσωπικά δεν μπορώ να παίξω την μουσική που γουστάρω (guess what \m/) με single coils.

Επίσης, σε  π.r εποχές (προ RR3 lol) δεν ήξερα καν τις διαφορές μαγνητών. Ύστερα από ατέλειωτο ψάξιμο ,κ μ.r , καταλήγω ότι οι humbackers είναι απλά....σε άλλο επίπεδο.

No noise, super sound.Θες ριφιές? bridge Position. Θες γλυκά,όμορφα και υπέροχα ακόρντα? Neck position.

Θες σουπερ μεταλ σολιές?Bridge position.Θες η κιθάρα σου να τραγουδάει όπερα σε ταχύτητες Malmsteen?Neck position ^_^

 

τι ωραίοι μαγνήτες ^_^

(->για την μουσική που γουστάρω,μη με φάτε! :) )

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσα μετά από καιρό το Blow by blow. Απ' έξω τον έχει με Les Paul αλλά θα ορκοζόμουνα ότι ακούω strat. Mάλλον έχω καλό αυτί (και δίκιο), αλλιώς αν έχω λάθος τότε το θέμα πρέπει να κλείσει εδώ.

 

στο Blow by Blow χρησιμοποιησε & την παλια του FENDER esquire καθως και μια 50s strat  (& την Gibson φυσικα)

 

μετα απο το Blow by Blow εδηλωσε τα εξης:

 

“You just wind up sounding like someone else with a Les Paul. I think I can sound more like me with a Strat.

 

 

:)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσα μετά από καιρό το Blow by blow. Απ' έξω τον έχει με Les Paul αλλά θα ορκιζόμουνα ότι ακούω strat. Mάλλον έχω καλό αυτί (και δίκιο), αλλιώς αν έχω λάθος τότε το θέμα πρέπει να κλείσει εδώ.

 

Tι δισκαρα ομως ρε παιδια?Δηλαδη νταξει εκει πραγματικα φαινεται η αξια των single coil.

προσωπικά δεν μπορώ να παίξω την μουσική που γουστάρω (guess what \m/) με single coils.

Επίσης, σε  π.r εποχές (προ RR3 lol) δεν ήξερα καν τις διαφορές μαγνητών. Ύστερα από ατέλειωτο ψάξιμο ,κ μ.r , καταλήγω ότι οι humbackers είναι απλά....σε άλλο επίπεδο.

No noise, super sound.Θες ριφιές? bridge Position. Θες γλυκά,όμορφα και υπέροχα ακόρντα? Neck position.

Θες σουπερ μεταλ σολιές?Bridge position.Θες η κιθάρα σου να τραγουδάει όπερα σε ταχύτητες Malmsteen?Neck position ^_^

 

τι ωραίοι μαγνήτες ^_^

(->για την μουσική που γουστάρω,μη με φάτε! :) )

 

Κατι αλλο που με προβληματιζει ειναι οτι συνεχεια οποιος μιλαει για humbuckers μιλαει για μεταλ.Και προβληματιζομαι αρκετα,απο την αποψη οτι μηπως οι humbuckers εχουν κρυφο αχτι το μεταλ?

 

(και οχι δεν μισω το μεταλ,!ΜΙΣΩ ΤΟ ΜΕΤΑΛ!)

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι αλλο που με προβληματιζει ειναι οτι συνεχεια οποιος μιλαει για humbuckers μιλαει για μεταλ.

Γιατί είναι αγράμματος... :)

patmetheny.jpg

 

Στο θέμα τώρα...τι σημασία έχει, τι μαγνήτες έχεις...όταν με οποιουσδήποτε (και οποιαδήποτε κιθάρα), παίζεις έτσι...Εδώ ακούς single coil? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μουσική του JB sucks :P

 

μπορει να ειναι καλος player, αλλά δεν........δεν, ρε παιδί μου.

 

φορ μι γκαϊς ;)  πάντα ;)

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μουσική του JB sucks :P

 

μπορει να ειναι καλος player, αλλά δεν........δεν, ρε παιδί μου.

 

φορ μι γκαϊς ;)   πάντα ;)

 

Τα περισσοτερα ναι.Αλλα μιας και μιλαμε για τεραστια ποσοτητα ηχογραφησεων υπαρχουν και πολλα που ειναι κορυφαια.Το blow by blow πχ.Και βεβαια η δουλεια που εκανε στους yardbirds εκπληκτικη

The yardbirds - Jeff's boogie]The yardbirds - Jeff's boogie

 

Και βεβαια ο δισκος με τον page,τον clapton και τον sonny boy.

 

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα θα υπάρχει και το Epic Vicking...ότι γουστάρει ο καθένας ;)

 

εννοείται.....και pagan ειπαμε ;)

 

 

καπου στο 2:20 νομιζω λέει οτι χρησιμοποιησε tele kai strat και με την gibson a few solos

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονοι μαγνητες..

καμπανατος ηχος

ομορφα καθαρα

λιγο bzzz

 

διπλοι..

παχια νοτα με μεγαλυτερο headroom

καταλληλοτεροι για high gain ηχους

 

προσωπικα

στην jem ...γουσταρω τους διπλους για ατελειωτα γκαζια

στη suhr μετα απο αλλαγες κατελιξα πως προτιμω τους μονους. Της πανε καλυτερα

 

ε και στο σκαφος pm100 εννοειτε διπλος

 

με λιγα λογια..πιστευω πως μόνο με πειραματισμο θα καταληξει κανεις τι του παει καλυτερα

 

εγω κατεληξα πως μου αρεσουν και οι δυο

και οι διπλοί και οι μονοί

αρκει να βρισκονται στη καταλληλη κιθαρα

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου