Προς το περιεχόμενο

Μια καλή Telecaster 1976... είναι δυνατόν;


AXLNICK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από λίγες ημέρες πήγα για πρώτη στο σπίτι ενός μέλους του Noiz με αφορμή μια ανταλλαγή και έπεσα πάνω σε μια Fender tele original του 1975-76. (Το όνομα του φίλου δεν το αναφέρω γιατί μπορεί να μη το επιθυμεί ο ίδιος).

Και εκεί που είπαμε να τζαμάρουμε και λίγο με αφορμή την γνωριμία, μου έδωσε μια τελεκάστερ του 1976 από την συλλογή του να παίξω... Η κιθάρα (όλα πάνω της original) είχε αρκετά σημάδια από τον χρόνο και χτυπήματα ενώ τα τάστα ιδιαίτερα είχαν σχεδόν γίνει ένα με την ταστιέρα.

Και έρχεται η έκπληξη...

Η κιθάρα στην κυριολεξία κελαηδούσε, έσκαγε απερίγραπτα καλά, τρίξιμο μηδέν, και γενικά τέτοια κιθάρα δεν είχα ξαναπιάσει ποτέ στα χέρια μου !!! Είναι δυνατόν;;; Είμαι τελεκαστεράκιας όμως οι τελεκάστερ αυτής της περιόδου 70's ποτέ δεν με ενθουσίασαν !!! Έχω ξαναπαίξει με vintage tele και 50's και 60's όμως αυτή ήταν απερίγραπτη !!! Έχει κανείς κάποια ανάλογη εμπειρία ή έπεσα στην περίπτωση;;;

Η κιθάρα για την ιστορία ήταν με 2 μονούς και με rosewood τατιέρα που γενικότερα δεν συμπαθώ !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η κιθάρα για την ιστορία ήταν με 2 μονούς και με rosewood τατιέρα που γενικότερα δεν συμπαθώ !!!!

 

Κακως!!  ;D

Γι αυτο ηταν καλη η κιθαρα.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

προφανως επεσες σε καλο οργανο.

 

παντως ειδικα το οτι τα μικρα ταστα -vintage frets- παιζουν καποιο ρολο στο twang της τελεκαστερ, ειναι αρκετα διαδεδομενη αποψη που εχω διαβασει ουκ ολιγες φορες σε συνεντευξεις παιχτων. δεν ειχα ποτε τετοια τελε οποτε δεν εχω προσωπικη αποψη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει πως παίζει αυτός ή ο άλλος με την τελέ του !!! Εγώ μίλησα για feeling μιας τελε που έχει φάει τα ψωμιά της μετά από 40 χρόνια !!! Και όμως βάζει κάτω πολύ πιο σύγχρονες και αψεγάδιαστες !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει πως παίζει αυτός ή ο άλλος με την τελέ του !!! Εγώ μίλησα για feeling μιας τελε που έχει φάει τα ψωμιά της μετά από 40 χρόνια !!! Και όμως βάζει κάτω πολύ πιο σύγχρονες και αψεγάδιαστες !!!!

 

Γι αυτο και γω σου μιλαω φιλος, και η παραπανω κιθαρα ειναι πανω απο 30 χρονων και ποια τη βαζει κατω??

Γιατι σου φαινεται παραξενο μια κιθαρα 30-40 ετων να παιζει καλυτερα απο μια συγχρονη και αψεγαδιαστη??

Οταν λες "εφαγε τα ψωμια της" τι ακριβως εννοεις? Αυτοκινητα ειναι τα οργανα ρε συ φιλος??

 

Τι ακριβως πε μου σου φαινεται παραξενο δεν μπορω να καταλαβω φιλος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλες & κακες  tele υπαρχουν σε ολες τις εποχες,οι early 70s απο το 70 εως το 75 ,με το ΑΣΠΡΟ pickguard εχουν πολλες φορες  μαματους μαγνητες και τα 1000αρια pots τους βοηθανε πολυ στο σκασιμο (γενικα οι 70αρες ειναι ΠΡΙΜΕΣ κιθαρες) ,τα μπρατσα ΟΛΩΝ των 70s tele ειναι ΙΜΗΟ τα ΩΡΑΙΟΤΕΡΑ ολων των εποχων,παχια και με το πιο βολικο D σχημα.Η κατασκευη τους ειναι συνηθως αθλια .με μεγαλα κενα στο neck pocket ,στραβα Pickguard ..

 

Ειχα πολλες Fender tele,μοντελλα απο το 55 εως το 78 και η καλυτερη ολων ηταν αυτη

 

http://www.photobox.co.uk/my/photo/full?photo_id=48695533

 

 

72αρα με τραγικη κατασκευη αλλα τρομερο ηχο και μπρατσο

 

Ειχα και μια 75-76

 

http://www.photobox.co.uk/my/photo?album_id=24549423&photo_id=1300715704#1300715704

 

 

που σκοτωνε επισης και ας ηταν πολυ βαρια και με...θεοστραβο neck pocket... ;D

 

Ίσως να μην έγινα αντιληπτός... δεν αντιπαθώ τους μονούς (αντίθετα μάλιστα) αλλά την rosewood ταστιέρα!!!

 

η ταστιερα δεν παιζει κανεναν ρολο στον ηχο,ετσι κι αλλοιως στις μετα το 63 Fender ειναι απλα μια ..φλουδα ελαχιστων χιλιοστων μια και η κατασκευη ειναι roundlam κατι που δινει ενα πολυ γερο και ακαμπτο μπρατσο με τρομερο ,ακουστικα τουλαχιστον,σκασιμο.

it is all in the pickups baby... ;)

 

Για την ιστορία... ο ενισχυτής που έπαιξα ήταν ένας princeton της ίδιας περίπου περιόδου με την κιθάρα !!!

 

ε καλα και αυτον δεν εβλαψε μια και ο ενισχυτης παιζει τραγικα μεγαλυτερο ρολο στον ηχο απο την κιθαρα

 

ενώ τα τάστα ιδιαίτερα είχαν σχεδόν γίνει ένα με την ταστιέρα.

 

αρα αμα της βαλεις και ενα ωραιο σετ jumbo ταστα η κιθαρα θα σκαει ακομα περισσοτερο και θα εχει καλυτερη νοτα και sustain.

1972.jpg.9648f0adbc5fb220d38cb87b09dc8bbb.jpg

1975.jpg.eb24256295e905da8b9b6ea5bae447e9.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως δεν μου φαινεται περιεργο που σου αρεσε τοσο.

 

Μια στρατ του 79 που εχω,ειναι 300 κιλα,εχει το neck pocket που περιγραφει ο superfunk που χωραει ανετα ενα σαντουιτσακι για το διαλειμμα μεσα του και χρηζει τοποθετησης πινακιδας "mind the gap"  ;D , εχει μικροσκοπικα ταστακια,αλλα ειναι κιθαρα που σε κανει εκει που την πιανεις για να σκαλισεις 5 λεπτα,να εχουν περασει τελικα 5 ωρες παιζωντας και να μην θελεις να την αφησεις... αρκει να καθεσαι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου