Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Χαιρετώ κ εγώ με την σειρά μου τους DIYδες του Noiz. Ίσως να σας φανώ ξεκάρφοτος αλλά τώρα ανακάλυψα ότι υπάρχει κ τέτοιο thread εδώ μιας κ δεν έχω πολύ καιρό που μου μπήκε το μικρόβιο για την κατασκευή πεταλιών. Θα ήθελα λοιπόν κ εγώ να πω ένα τεράστιο ΜΠΡΑΒΟ στον toneless για την προσπάθειά του και για το υπέροχο "μαθητικό" (που θα μάθει εμάς εννοώ) του δημιούργημα.

 

Να δηλώσω ότι είμαι παντελώς άσχετος σε αυτό τον τομέα. Διαβάζοντας προσεκτικά όλα αυτά που γράφτηκαν εδώ όμως θα ήθελα να σημειώσω ότι πολύς κόσμος δεν ήξερε ακριβώς τι να πάει να πάρει κ από που. Το παρατηρώ αυτό ακόμα κ στις τελευταίες σελίδες του thread. Αν είχε κάποιος την όρεξη να το κάνει θα ήταν καλό να γράψει με κάθε λεπτομέρεια τι πρέπει να πάει να αγοράσει όντας άσχετος όπως εγώ (κολλητύρι, καλλάι, ποια τρανζιστορ κλπ). Το ξέρω ότι έχουν αναφερθεί διάσπαρτα εδώ αλλά καλό δεν θα ήταν να υπάρχουν κάπου λεπτομερώς συγκεντρωμένα?? Για παράδειγμα ας δοθούν τα λινκς με τα προιόντα από κάποιο κατάστημα στο νετ που να υπάρχουν τα πάντα (αν επιτρέπεται από τους κανόνες του forum...).

 

Υ.Γ. Εννοείται πως δεν την λέω σε κανέναν ;D ;D Απλά αν βοηθάει ας γίνει ;D ;D

Συγχαρητήρια κ πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορίνα εκτός απο το thread, διάβασες το άρθρο...  ;D

Βρίσκεται στο παρακάτω link :

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;cat=4

 

Νομίζω ότι η λίστα με τα υλικά είναι αρκετή απλή, αν εξαιρέσουμε ότι λείπουν (απο παράληψη) οι δίοδοι D1 & D2, οι οποίοι έχουν ονομασία 1N4001. 

Τα υλικά είναι αρκετά συνηθισμένα αλλά σίγουρα θα υπάρξει κάποιο προβληματάκι στην εύρεση τους, μιας και οι περισσότεροι ίσως να μην χρειάστηκαν ποτέ να αγοράσουν ηλεκτρονικά είδη και έτσι είναι λίγο δύσκολο να εντοπίσουν τα καταστήματα που θα τους εξυπηρετήσουν.

 

Απο εκεί και πέρα όμως, έχουν αναφερθεί αρκετές φορές καταστήματα σε κεντρικές περιοχές καθώς και online shops.

 

Καλή συνέχεια και περιμένω νέα και φωτογραφίες.  8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

ρε παιδιά προσπάθησα να φτιάξω το noiz overdrive με gain και led

για δείτε οι γνωστες θα douleipsei αυτό το σχέδιο που σκέφτηκα?

 

rouxlasaddonsFULL.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά προσπάθησα να φτιάξω το noiz overdrive με gain και led

για δείτε οι γνωστες θα douleipsei αυτό το σχέδιο που σκέφτηκα?

 

rouxlasaddonsFULL.jpg

 

 

έχω τελειωμένο το "πεταλακι" του αρχικού σχεδίου τώρα μου μένει με τα +extras...

το noizoverdrive το χρησιμοποιώ για να "μπουσταρω" καθαρό σήμα του ενισχυτή μου καθώς και παραμορφωμένο όπου το πετάλι τα πάει μια χαρά!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά προσπάθησα να φτιάξω το noiz overdrive με gain και led

 

Το led είναι ok, απλά στείλε το καλώδιο κατευθείαν στη γείωση και όχι στο jack.

 

Σχετικά με το gain ποτενσιόμετρο και αν κατάλαβα καλά τι θες να κάνεις...  το πρώτο καλώδιο απο αριστερά στο pot, πρέπει να πάει στη δεξιά μεριά της 2.2M αντίστασης και όχι αριστερά της.

 

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Φιλε hamerouxla, εγω το ποτενσιομετρο για gain το εβαλα σε σειρα με την αντισταση των 560Ω που φευγει από τον εκπομπό (Ε) του τρανζιστορ. Απο τα ποδαρακια του ποτ χρησιμοποίησα μόνο δυο (το μεσαίο και ένα ακριανό), έτσι ωστε να λειτουργει σαν απλή μεταβλητή αντισταση. Το ποτ που εβαλα είναι 1 ΚΩ γραμμικο, κ έτσι η συνολική αντισταση σε εκεινο το σημείο μεταβάλλεται από 560 Ω έως 1560 Ω γραμμικά καλύπτοντας όλο το ενδιάμεσο φάσμα. Οσο μεγαλύτερη αυτή η αντισταση τόσο μειώνεται το gain. Προσοχή όμως, αν βάλεις μεγαλύτερο ποτ για να αφαιρέσεις κι αλλο gain, θα αρχίσει να μειώνεται η ενίσχυση, επειδή θα μεγαλώσει αρκετά η R_e (αντισταση εκπομπού). Ενδεικτικά αναφέρω οτι με ποτενσιόμετρο 2,2 ΚΩ που δοκίμασα, η ένταση επεφτε περίπου κατα 25% οταν το η αντίσταση έπερνε την μεγαλυτερη της τιμή (2760 Ω περιπου).

 

Δοκιμασε το αν θες. Αν ολα τα αλλα τα κανεις βαση του αρχικού σχεδιου του toneless (οπως εγω), θα σου δουλεψει σίγουρα.

 

Have fun!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου