Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ' αρχάς καλώς σας βρίσκω στο forum, γράφτηκα μόλις τώρα αν και εδώ και καιρό είχε τύχει να χαζέψω άρθρα και threads.  :)

Καλή συνέχεια σε όλους!

 

Παιδιά να ρωτήσω κατι....  Αναφέρθηκε πιο πριν πως αντί για διόδους μπορούμε να βάλουμε LEDS .....

 

Πως ακριβώς γίνεται αυτό ? Γιατί αγόρασα κάτι LEDS αλλά μου είπαν πως είναι για μέχρι 2,5V και πως αφου θα τα χρησιμοποιήσω με 9V μπαταρία να βάλω απο μία αντίσταση (σε σειρά  ???) πριν απο κάθε λεντ για να μην τα κάψω....

 

Πως μπορώ να ξέρω πως τα λεντς που αγόρασα κάνουν ?   

 

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει ?  ;D

 

Ευχαριστώ !!!!!!!!!

 

Για την ένταξη των LED στο κύκλωμά σου αντί των διόδων προσωπικά δεν χρειάστηκα κάποιου είδους αντίσταση, μιας και ούτως ή άλλως το κύκλωμα έχει αντιστάσεις, και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα (η αλήθεια είναι οτι ούτε μου ξεκαθάρισαν ούτε τους ρώτησα για το voltage). Καλού κακού πάντως περίμενε να απαντήσει κάποιος που να ξέρει 100%, διότι σίγουρα δεν μπορώ να περηφανευτώ για την εμπειρία ή τις γνώσεις μου επι του θέματος  ::)


 

Τώρα, αφού σχεδόν έμαθα απ' έξω το thread, ολοκλήρωσα το κύκλωμα με μετατροπούλα για μπάσο (C1=0,68μF) και ΔΕΝ το έχω βάλει σε κουτί ακόμα. Χρησιμοποίησα ένα LED με ένα 1Ν007 και είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το ηχητικό αποτέλεσμα.

 

Θέλοντας να φτιάξω ξανά το πετάλι και αυτή τη φορά όσο αναβαθμισμένο γίνεται, θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις...

 

1) Ο διακόπτης dpdt (όπως και οι πιο πολλοί δεν βρήκα foot και πήρα χεριού) έκανε έναν θόρυβο κατά την αλλαγή. Το πρώτο βήμα ήταν να βγάλω κάποια μεταλλικά πάνω του (το παξιμάδι και τα υπόλοιπα για την στήριξη σε κουτί), και είμαι αρκετά σίγουρος οτι μειώθηκε πολύ ο θόρυβος. Αν αυτό είναι παράλογο, ξεχάστε το, μπορεί να μου φάνηκε.

 

Απο την άλλη, ψάχουλεύοντας, βρήκα στο geofex.com ένα άρθρο ακριβώς πάνω στο θέμα, και ουσιαστικά η πρώτη λύση που φαίνεται να είναι και η πιο συνηθισμένη, με μπέρδεψε λιγάκι: Κατάλαβα οτι πρέπει να βάλεις μια αντίσταση ανάμεσα σε είσοδο/έξοδο κάθε πυκνωτή και να την συνδέσεις ταυτόχρονα με γείωση. Σωστά? Την αντίσταση να την βάλω σαν διακλάδωση με το ένα ποδαράκι και με το άλλο σε γείωση ή "κανονικά" σε σειρά και ανάμεσα στην είσοδο και στην αντίσταση να συνδέσω γείωση?

 

2) Απο αφηρημάδα, συνέδεσα ό,τι είχε σχέση με γείωση, στο ring και καθόλου στο sleeve του stereo jack. Παίζει κάποιο ρόλο? Μέχρι τώρα δεν μου φαίνεται να προκαλεί κάποιο πρόβλημα. Σύντομα θα ανεβάσω ένα video ή κάποιο clip ήχου, βασικά για την ώρα θέλω να το βάλω σε κουτί πρώτα.

 

3) Γενικότερα υπάρχει ένα hum όταν δεν παίζω νότες. Λογικό απο την μία... Βέβαια, παίζοντας λιγάκι με τα χέρια μου, έπιασα με το ένα ενα σημείο του κόκκινου καλωδίου της μπαταρίας που είναι απογυμνωμένο (έκανα σύνδεση δύο καλωδίων επειδή μου κόπηκε) που απο μόνο του βοηθάει αρκετά, οπότε θα δοκιμάσω να το ξανακολλήσω χωρίς να υπάρχει τέτοιο σημείο, και υποθέτω οτι το να το βάλω σε μεταλλικό κουτί επίσης θα βοηθήσει αρκετά. Με το άλλο χέρι, δοκίμασα ταυτόχρονα να πιάσω και το σημείο που ενώνονται οι γειώσεις στην κάτω πλευρά των διόδων και... voila! Εξαφανίστηκε πλήρως το hum. Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο απλά να βραχυκυκλώνεται σε εκείνη την φάση, το οποίο δεν έχω ελέγξει ακόμα.

 

4) Για τους πυκνωτές, εφόσον και ο out επηρρεάζει το tone του ήχου, να τον αλλάξω και αυτόν σε μεγαλύτερης χωρητικότητας ώστε να το κάνω πιο καθαρά bass πεταλάκι? Αυτό το ρωτάω σαν συμβουλή απο εμπειρία όποιος μπορεί, όχι σαν επιφύλαξη. Άλλωστε, όπως είπα μου αρέσει πολύ και έτσι όπως είναι και ούτως ή άλλως μάλλον θα δοκιμάσω και άλλες τιμές.

 

5) Αν και το έψαξα, και έγινε και σχετική ερώτηση δεν ξεκαθαρίστηκε στο μυαλό μου ένα βασικό πράγμα: Τις συνδέσεις για ταυτόχρονη συνύπαρξη LED για on/off και pot για gain, διότι σύμφωνα με αυτό το σχήμα εξαφανίζεται η σύνδεση μεταξύ της πηγής τάσεως με την R2 και επομένως με το υποτιθέμενο ποτενσιόμετρο που θα την αντικαταστήσει. Τελικά, να ακολουθήσω την σύνδεση της athenap εδώ? Και τελικά (αναφέρονται και τα δύο ώς σωστά) να βραχυκυκλώσω τα δύο ποδαράκια ή να ακολουθήσω την σύνδεση (αριστερά προς δεξιά) R1+transistor - C2 - μπαταρία? (η οποία αναφέρεται στο πρώτο link αλλά μου φαίνεται μάλλον λάθος)

 

Ούφ, νομίζω αυτά. Αν μου 'ρθει κάτι άλλο θα αναφέρω.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αναφέρθηκε πιο πριν πως αντί για διόδους μπορούμε να βάλουμε LEDS .....

...και πως αφου θα τα χρησιμοποιήσω με 9V μπαταρία να βάλω απο μία αντίσταση (σε σειρά  ???) πριν απο κάθε λεντ για να μην τα κάψω....

 

Όχι δεν χρειάζονται κάποια αντίσταση αν τα τοποθετήσεις στη θέση των διόδων, μιας και εκεί δεν υπάρχει αρκετή τάση για να τα κάψει.

Απλά πρέπει να μπούν με τη σωστή κατεύθυνση... όπως θα συνέβαινε και με οποιουσδήποτε διόδους, για να λειτουργήσουν σωστά.

 

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θέλοντας να φτιάξω ξανά το πετάλι και αυτή τη φορά όσο αναβαθμισμένο γίνεται, θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις...

 

1) Δοκίμασε μια αντίσταση απο 1Μ έως 4.7Μ, της οποίας θα συνδέσεις το ενα άκρο στον αρχικό πυκνωτή και το άλλο άκρο στη γείωση.

 

2) Καλό είναι να τοποθετήσεις το μαύρο καλώδιο του κλίπ της μπαταρίας στο extra pin ενος στερεοφωνικού jack.

 

3) Με το να ακουμπάς τη γείωση του πεταλιού για να μειώνεται ο θόρυβος, μπορείς πιο απλά να ακουμπάς της χορδές της κιθάρας σου.  Έχει το ίδιο αποτέλεσμα και είναι η ίδια γείωση...  ;D

Εαν υπάρχει σοβαρό hum όταν το κύκλωμα τοποθετηθεί σε κουτί, το ξανασυζητάμε.

 

4) Τώρα τι ρωτάς; Κάνε ότι αλλαγή νομίζεις... Μόνο έτσι θα έχεις καθαρή εικόνα για το πως συνεργάζεται το πεταλάκι σου με τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου.

 

5) Για led ένδειξης on/ off χρειάζεσαι ενα 3PDT διακόπτη.

Για gain χρειάζεται να αντικαταστήσεις μια απλή αντίσταση με ενα ποτενσιόμετρο.

Δεν υπάρχουν κοινά σημεία για να μπερδευτείς.  :-\

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν χρειάζονται κάποια αντίσταση αν τα τοποθετήσεις στη θέση των διόδων, μιας και εκεί δεν υπάρχει αρκετή τάση για να τα κάψει.

Απλά πρέπει να μπούν με τη σωστή κατεύθυνση... όπως θα συνέβαινε και με οποιουσδήποτε διόδους, για να λειτουργήσουν σωστά.

 

 

 

Καλησπέρα κυριε toneless!!! ευχαριστώ για τα "φώτα" σου !!!  Μια μικρή διευκρίνηση όμως θα ήθελα...

 

τα led έχουν ένα μικρό και ένα λίγο μεγαλύτερο ποδαράκι... τοποθετώντας τα στην πλακέτα, αντί για την πρώτη δίοδο, το λεντ που θα βάλω να είναι το μικρό ποδαράκι ή το μεγάλο στην πανω μεριά ? ή δεν παίζει ρόλο ?  (και οπότε το δευτερο θα μπει στην θέση της 2ης διόδου, ανεστραμένο όμως σε σχέση με το πρώτο led) αν μου πεις αυτο μετά το βάζω μπρος και είμαι κομπλέ !!!! 

 

Ελπίζω να μήν σε έχω μπερδέψει και να είμαι κατανοητός...  ;D

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!!!!  ;D

Όλοι κάνουμε όνειρα........ (custom shoP & V.O.S)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να τα βάλεις τα led το ίδιο είναι, αρκεί το ένα να είναι "ανάποδα" σε σχέση με το άλλο.

 

 

 

Υ.Γ.: Toneless, την παλεύεις; :P

 

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δοκίμασε μια αντίσταση απο 1Μ έως 4.7Μ, της οποίας θα συνδέσεις το ενα άκρο στον αρχικό πυκνωτή και το άλλο άκρο στη γείωση.

 

4) Τώρα τι ρωτάς; Κάνε ότι αλλαγή νομίζεις... Μόνο έτσι θα έχεις καθαρή εικόνα για το πως συνεργάζεται το πεταλάκι σου με τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου.

 

5) Για led ένδειξης on/ off χρειάζεσαι ενα 3PDT διακόπτη.

Για gain χρειάζεται να αντικαταστήσεις μια απλή αντίσταση με ενα ποτενσιόμετρο.

Δεν υπάρχουν κοινά σημεία για να μπερδευτείς.  :-\

 

ΟΚ, καταλαβαίνω απόλυτα την πλήρη εξάντλησή σου, μιας και ο καθένας ρωτάει το μακρύ και το κοντό του (συμπεριλαμβανομένου και εμού φυσικά)... Αν μπορεί έστω κάποιος άλλος να απαντήσει τότε... Θα κάνω τις ερωτήσεις μου πιο συγκεκριμένες.

 

1) Για να μαι 100% πάνω σε αυτό, αντίσταση θα μπεί έξω απο τον πυκνωτή, έτσι? Αντίσταση χρειάζεται και για τον output πυκνωτή τελικά όπως γράφει στο άρθρο ή όχι?

 

5) Βασικά η ερώτησή μου ήταν ουσιαστικά πρώτον αν στέκει να "τραβήξεις" δύο καλώδια απο το + της μπαταρίας, γιατί μου φαινεται οτι θα παίρνει πολύ περισσότερο ρεύμα απ' ό,τι πρέπει, και δεύτερον τελικά η σύνδεση του pot γίνεται βραχυκυκλώνοντας τα δύο ποδαράκια ή ακολουθώντας τις οδηγίες του evris?

 

4) Μα κανείς δεν είπε οτι δεν θα τις κάνω, απλά γνωρίζοντας οτι υπάρχουν άτομα εδώ, όπως π.χ. εσύ, που έχουν παίξει αρκετά με αυτά τα πράγματα, θα μπορούσαν να με κατευθύνουν ή να μου δώσουν κάποιες συμβουλές στα πλαίσια του πειραματισμού, μιας και υποθέτω απο κάπου ξεκίνησαν και αυτοί, για να μην περπατάω στα τυφλά. (π.χ. απο τι συνδυασμό πυκνωτών μέχρι τώρα έχετε πάρει τα καλύτερα ηχητικά αποτελέσματα, καθαρά υποκειμενικά). Αν θεωρείτε πως για οποιονδήποτε λόγο αυτό είναι δύσκολο, ΟΚ, το αγνοείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ά, κάτι άλλο που θυμήθηκα! Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω Rotary Switch για διόδους και ήθελα να ρωτήσω για τις γειώσεις των διόδων... Υπάρχει πρόβλημα αν θα είναι ενωμένες όπως δείχνει ο marooned εδώ? Ή θα πάει το σήμα και στα άλλα σετ με αυτόν τον τρόπο?

 

Κοινώς, το Β πειράζει αν θα είναι ένα σημείο στο οποίο θα φτάνουν όλα τα σετ και απο εκεί θα φτάνει στην γείωση, ή πρέπει να τραβήξω ένα καλώδιο για κάθε σετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Για να μαι 100% πάνω σε αυτό...

 

1) Δοκίμασε μονάχα μια αντίσταση στο πυκνωτή εισόδου, αυτό θα σε καλύψει.

 

5) Το post του evris είναι σωστό.

 

4) Δοκίμασε να παίξεις με λίγο μεγαλύτερους πυκνωτές π.χ 0.47mf.

Αν ο ήχος ξεκινά να γίνετε μουντός και χωρίς ευκρίνεια, γύρνα πάλι σε μικρότερες τιμές πυκνωτών.

Χονδρικά μιλώντας, ο αρχικός πυκνωτής "επιλέγει" τι θα μπει στο κύκλωμα και ο πυκνωτής στο τέλος του κυκλώματος, επιλέγει τι θα βγει απο το κύκλωμα.

 

... ή πρέπει να τραβήξω ένα καλώδιο για κάθε σετ?

 

Όχι, μια χαρά είναι.

Δεν χρειάζονται ξεχωριστές συνδέσεις. Κάθε φορά που γυρνάς το rotary switch θα "κλείνει" το κύκλωμα και θα δουλεύει μονάχα το συγκεκριμμένο ζευγάρι που επιλέγεις.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε toneless,το φτιαξα και γω!πετυχε!μια χαρά ήχος!και εύκολο,μιας κ ψιλοάσχετος...

 

Πυκνωτές έβαλα λίγο μεγαλύτερους (0.27 nf) γιατί δεν είχε ίδιους,κατά τάλλα,όλα έγιναν όπως στο άρθρο,χωρίς μοντες...αν έβρισκα και διακόπτη όχι "μοχλωειδή" θα μουν κομπλέ!

 

Το μόνο θέμα είναι ότι κάνει έναν θόρυβο όταν το ανοίγω,χαμηλό...στο bypass κομπλέ πεντακάθαρα,στο on βγάζει λίγο θόρυβο...όχι θόρυβο γείωσης...ψιλιάζομαι ότι οφείλεται στο pot, ίσως να έχω κάνει και κανα λάθος με τις αντιστάσεις(ποια είναι ποια ;D)

πάει ο νους σου που μπορεί να οφείλεται? ίσως φτιάξω και κανα sample να καταλάβεις τι εννοώ...

 

περιμένουμε τον στίφτη ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου