Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Προκειται να ξεκινησω την κατασκευη ενος δευτερου πεταλιου, και εχοντας διαβασει ολα οσα εχουν αναφερθει εχω 2 ερωτησεις:

 

1)αναφερθηκε πως μπορουμε να τοποθετησουμε περιστροφικο διακοπτη για την εναλλαγη αναμεσα σε διαφορετικου τυπου διοδους. Πως θα ζητησω εναν τετοιο διακοπτη και ποια περιπου η συνδεσμολογια του?

 

2)επειδη σκεφτομουν να φτιαξω ουσιαστικα 2 κυκλωματα στο ιδιο πεταλι και να αλλαζουν με αλλον ενα DPDT διακοπτη που θα τοποθετηθει σε σειρα με τον on/off (ουσιαστικα σαν να εχω 2 καναλια στο πεταλι) αυτο που πε προβληματιζει ειναι πως θα ειναι συνδεδεμενη η μπαταρια (ή αν χρειαστει δυο μπαταριες)

 

Ελπιζω καποιος πιο ειδικος απο μενα να μπορει να μου δωσει τα φωτα του! :)

Ειμαι κρυφος θαυμαστης του SF!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κάπως σπάνιο να βρεις στην ελληνική αγορά περιστροφικό διακόπτη.

Στην ουσία αποτελεί ενα σύνολο απο 2-3 διακοπτάκια, το οποίο είναι απλά σε μορφή "ποτενσιόμετρου".

Την ίδια δουλειά θα κάνεις και με ενα απλό διακόπτη.

 

Σχετικά με τη μπαταρία, δεν θα έχεις πρόβλημα.

Eκεί που συνδέεται το κόκκινο καλώδιο του 9v κλίπ, βάλε άλλο ενα καλώδιο, να δίνει ρεύμα στο δεύτερο κύκλωμα.

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ!Θα το δοκιμασ με απλο διακοπτη. Οταν (και αν ;D ;D) θα καταφερω το noiz dual overdrive θα ανεβασω φωτογραφιες!

Ειμαι κρυφος θαυμαστης του SF!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έφτιαξα ένα δευτερο, αλλα assymetric clipping που βγήκε μακράν καλύτερο απο το πρώτο..αυτή τη στιγμή είναι σε περιοδεια σε φίλους για εντυπώσεις.

 

Του έβαλα και gain ποτενσιομετρο αντι της r2, αλλά δε δουλευει και τόσο καλά...μηπως να βάλω στην r3?Και όχι λογαριθμικό?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έφτιαξα ένα δευτερο, αλλα assymetric clipping που βγήκε μακράν καλύτερο απο το πρώτο..

 

Τί διόδους χρησιμοποίησες;

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα μια 1Ν4007 μαζι με μια 1Ν34

 

Ενα άλλο που έκανα και είχε δυο 1Ν4007 βγήκε fuzzy, όχι και τόσο ωραιο...

Οπότε μάλλον η 1Ν4007 δεν είναι ότι καλύτερο.

 

Θα φτιαξω κάποια στιγμή άλλο ένα με μια 1Ν34 και αλλη μια να αντικαταστήσει την 4007..ίσως καμια 4148..ίσως καμια περιεργη εξωτική κουρδισμένη που ξέμεινε σε κανα μαγαζί απο τη δεκαετια του 70!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του έβαλα και gain ποτενσιομετρο αντι της r2, αλλά δε δουλευει και τόσο καλά...μηπως να βάλω στην r3?Και όχι λογαριθμικό?

 

Με ενα φιλο ηλεκτρολογο που το συζητουσα μου ειπε πως καλυτερο ειναι γραμμικο ποτενσιομετρο για το gain.Εγω παντως στην R2 θα το χρησιμοποιησω.

Ειμαι κρυφος θαυμαστης του SF!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του έβαλα και gain ποτενσιομετρο αντι της r2, αλλά δε δουλευει και τόσο καλά...μηπως να βάλω στην r3?Και όχι λογαριθμικό?

 

Με ενα φιλο ηλεκτρολογο που το συζητουσα μου ειπε πως καλυτερο ειναι γραμμικο ποτενσιομετρο για το gain.Εγω παντως στην R2 θα το χρησιμοποιησω.

 

 

 

Ναι και εγώ κάπου διαβασα ότι τα λογαριθμικά είναι καλυτερα για tone volume και τέτοιες δουλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα!Χτες εκανα τη πρωτη μου προσπαθεια και το noiz overdrive πηρε σαρκα και οστα(σε ραστερ για ευκολες αλλαγες).Συμπαθητικο μπορω να πω για πρωτη κατασκευη.Θα ηθελα ομως κατι με περισσοτερο gain.Αν ξερει καποιος(toneless??) ας προτεινει κατι αξιολογο και δοκιμασμενο..thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου