Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για unmatched distorsion βάζουμε και τις δυο διοδους με την ίδια πλευρά?Δηλαδή και στους δυο η ασπρη λωρίδα να είναι πάνω?

 

Για assymretric clipping καλυτερα βαλε δυο διαφορετικες διοδους back to back. (οχι απο την ιδια μερια η λωριδα)

 

Αν κοιτανε και οι δυο απο την ιδια μερια θα ειναι λιγο μαπα ο ηχος...

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

To gain το ποτενσιόμετρο να πάει στη θέση του R3 η του r2?

 

Kαι ποτενσιόμετρο 25 ή κατοστάρι?

 

Δοκίμασε και πές μας...  ;D

 

Για unmatched distorsion βάζουμε και τις δυο διοδους με την ίδια πλευρά?Δηλαδή και στους δυο η ασπρη λωρίδα να είναι πάνω?

 

Όπως τα είπε ο alderbody.

 

Επίσης, μπορείς να δοκιμάσεις μια δίοδο silicon, όπως και στο αρχικό σχέδιο, ενώ στη θέση της δίπλα να βάλεις δύο διόδους γερμανίου (με την ίδια κατέυθυνση και οι δύο και αντίθετα απο τη δίοδο silicon).

 

Γενικά οι ενναλακτικές είναι πάρα πολλές.  8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες φωτογραφιες και απο την δικη μου προσπαθεια.Εχω ομως προβληματακια που δεν μπορω να τα λυσω,οποτε θα χρειαστω την βοηθεια σας.

DpDT διακοπτη δεν βρηκα οποτε μου εδωσαν αυτον που βλεπετε παρακατω.δεν ξερω τι διακοπτης ειναι.Παντως ειναι 3 θεσεων πανω κατω ειναι On και στην μεση ειναι Off.Δεν ξερω αν κανει στην περιπτωση μας.απο πισω εχει 6 ποδαρακια.

Ακομη δεν εχω βρει Jack για σασι οποτε πειραματιζομαι με κατι αλλα που εχω.το ενα εχει 3 ποδαρακια και το αλλο 2.

Επισης οι διοδοι ειναι 1N4007.

Εκανα καποιεσ προσπαθειες με διακοπτη και χωρις,με διαφορους συνδιασμους στις συνδεσεις,αλλα το μονο που καταφερα ηταν να πιασω ραδιοφωνο,καποιες αλλες φορες ακουγοταν ενας βομβος μονο και καποιες αλλες φορες ακουγοταν η κιθαρα αλλα σαν να ηταν bypass το κυκλωμα.

Οποτε σε μια απο τις παρακατω φωτογραφιες βλεπετε τις παρακατω αναμονες:

1.Ο ενας πολος της μπαταριας

2.το input του κυκλωματος

3.η κατω δεξια εξοδος απο τις διοδους

4.αναμονη απο το μεσαιο ποδαρακι του ποτενσιομετρου.

 

Αυτα που τα συνδεω;

Επισης εχω εναν απλο διακοπτη On-off με 2 ποδαρακια οπως φαινεται στην φωτογραφια διπλα στον 3 θεσεων.

τι μπορουμε να κανουμε;

2h807cw.jpg

ka64i0.jpg

1zqtwkx.jpg

2ptyxvr.jpgΝα και μια φωτοφραφια απο την πλακετα,πως σας φαινεται;

 

Σημειωση:ειναι η πρωτη μου προσπαθεια με κυκλωματα κτλ κτλ.Κολλητηρι εχω ξαναπιασει αλλα μονο για να καταστρεψω πραγματα και οχι να φτιαξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι θα κάνει ο διακόπτης, απλά θα έχεις την επιλογή off, ενώ πάνω ή κάτω θα έχεις on ή bypass. Σύνδεσέ τον όπως στο σχήμα με το κίτρινο φόντο του αρχικού άρθρου.(σύμφωνα με το αρχικό σχήμα το πετάλι είναι off όταν δεν έχεις βύσμα συνδεδεμένο στο input jack)

1. ο ένας πόλος της μπαταρίας(το μαύρο καλώδιο)συνδέεται με το ring του input jack.

2. το input του κυκλώματος συνδέεται με το διακόπτη με τα έξι ποδαράκια

3. Η κάτω δεξιά έξοδος από τις διόδους συνδέεται με το αριστερό ποδαράκι του ποτενσιόμετρου(όπως το κοιτάς από πάνω με τα ποδαράκια προς τα κάτω, βλ.σχήμα) και το output όπως φαίνεται στο σχήμα.

http://www.noiz.gr/index.php?page=21

 

Ελπίζω να βοήθησα...

 

edit: και κάτι άλλο! αν δεν το έχεις σε μεταλλικό κουτί -που από ό,τι βλέπω δεν το έχεις σε κουτί- πρέπει να ενώσεις το sleeve του input jack με την κάτω δεξιά έξοδο από τις διόδους ή με το sleeve του output jack -ότι προτιμάς- για να γειωθεί κ αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαξα κι άλλο ένα overdrive για ένα φίλο μου!!

 

Μήπως να το κρατήσω για μένα τελικά ???  ;D

 

Κράτησέ το και φτιάξε ενα άλλο...  :P

Εμένα ποτέ δεν μου κάνανε δώρο ενα χειροποίητο overdrive.  ::)

Το γραμματόσημο που κολάει, θα του το στείλεις ταχυδρομικά;;  :P

 

DpDT διακοπτη δεν βρηκα οποτε μου εδωσαν αυτον που βλεπετε παρακατω.δεν ξερω τι διακοπτης ειναι.Παντως ειναι 3 θεσεων πανω κατω ειναι On και στην μεση ειναι Off.Δεν ξερω αν κανει στην περιπτωση μας.απο πισω εχει 6 ποδαρακια.

 

Ας ξεχάσουμε για λίγο το σχέδιο του noiz.

Έστω ότι έχεις ενα καλώδιο κιθάρας κομμένο στη μέση.

Τι πρέπει να κάνεις για να περάσει το σήμα σου στον ενισχυτή;

 

Θα ενώσεις το σήμα, το οποίο βρίσκεται στη μέση των κομμένων καλωδίων και στη συνέχεις τις γειώσεις που βρίσκονται εξωτερικά.

Σωστά;

 

Έτσι, είναι και όλα τα πετάλια.

Η γείωση του καλωδίου σου πρέπει να ακουμπά στη γείωση της πλακέτας σου καθώς επίσης και με τη γείωση του output jack, έτσι ώστε εκεί μετά να συνδέσεις το επόμενο καλώδιο που θα πάει π.χ στον ενισχυτή.

 

Το σήμα του καλωδίου της κιθάρας σου, πρέπει να πάει στο σήμα του κυκλώματος δλδ στο πρώτο πυκνωτή που βλέπει και μετά να βγει απο την έξοδο του κυκλώματος, να πάει στο ποτενσιόμετρο και απο εκεί να πάει στο output jack.

 

Αν ο διακόπτης βραχυκυκλώνει τα 4 κάτω pins στη μια θέση και τα άλλα 4 pins στην άλλη θέση (τα 2 μεσαία pins είναι κοινά), μπορεί να λειτουργήσει... τσέκαρέ το με ενα πολύμετρο. Λογικά στις "έξω" θέσεις θα λειτουργεί σαν dpdt.

 

 

 

Ακομη δεν εχω βρει Jack για σασι οποτε πειραματιζομαι με κατι αλλα που εχω.το ενα εχει 3 ποδαρακια και το αλλο 2.

Επισης οι διοδοι ειναι 1N4007.

 

Το jack με τις 2 θέσεις είναι mono και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για output. Έχει ενα Pin για να πάει στο σήμα σου και ενα pin για να πάει στη γείωση.

Το jack me τις 3 θέσεις είναι στερεοφωνικό.

Κάνει ότι και το mono, απλά έχει και άλλη μια θέση για δέυτερο σήμα.

Αυτή η άλλη θέση συνδέεται με το μαύρο της μπαταρίας.

 

Επειδή το βύσμα της κιθάρας είναι μονοφωνικό, όταν βάλεις το καρφί της κιθάρας στο jack, θα βραχυκυκλώσει το μάυρο της μπαταρίας με τη γείωση και μόνο τότε θα λειτουργεί.

Αν ξεχάσεις το πετάλι στο on kai βγάλεις το καρφί απο το input, η μπαταρία δεν θα τελειώσει...

 

Η δίοδος είναι μια χαρά, αν και δεν την έχω δοκιμάσει.

Μπορείς επίσης να κοιτάξεις για διόδους 1Ν914 - 1Ν4148.

 

 

Εκανα καποιεσ προσπαθειες με διακοπτη και χωρις,με διαφορους συνδιασμους στις συνδεσεις,αλλα το μονο που καταφερα ηταν να πιασω ραδιοφωνο,καποιες αλλες φορες ακουγοταν ενας βομβος μονο και καποιες αλλες φορες ακουγοταν η κιθαρα αλλα σαν να ηταν bypass το κυκλωμα.

 

Εδώ νομίζω ότι έφτασες αρκετά κοντά...  ;)

Αν το τρανζίστορ που χρησιμοποιείς δεν είναι αυτό που αναφέρω στο σχέδιο, είναι πολύ πιθανό να έχει διαφορετικό pinout.

Αυτό σημαίνει ότι "παίζει" να το έχεις βάλεις ανάποδα...  ;)

 

 

 

1.Ο ενας πολος της μπαταριας : Υποθέτω ότι θα έχεις τίποτα jacks κλειστά και έτσι δεν βλέπεις τι συνδέεται που.

Το μαύρο καλώδιο της μπαταρίας πρέπει να το στείλεις στο μεσαίο ποδαράκι του input. Αν δεν ξέρεις ποιό είναι αυτό, μπορεις απλά να το στείλεις  στη γείωση του κυκλώματος π.χ εκεί που καταλήγουν οι διόδοι και η μια αντιστασούλα.

 

 

2.το input του κυκλωματος : το λες και μόνος σου  ;D πρέπει κάπως να πάει στο input της κιθάρας σου!

Στο σχέδιο φαίνετε καθαρά. Στείλτο στο διακόπτη σου και απο εκεί στο input jack.

Πρέπει να βρεις ενα τρόπο, να καταλάβεις αν το input του κυκλώματος "ακουμπά" με τη "μπάλα" του καρφιού της κιθάρας σου.

 

 

3.η κατω δεξια εξοδος απο τις διοδους

Εκεί πέρα πρέπει να συνδέσεις 3 καλώδια ΑΝ δεν χρησιμοποιήσεις μεταλλικό κουτί.

Το ενα πάει στο ενα ακριανό ποδαράκι του ποτενσιόμετρου (οποιοδήποτε απο τα δύο ακριανά, για αρχή...), το άλλο πάει στο output jack (γείωση) και το άλλο στο input jack (πάλι γείωση).

 

4.αναμονη απο το μεσαιο ποδαρακι του ποτενσιομετρου.

Αυτό πάει στο διακόπτη. Τι ακριβώς δεν έχεις καταλάβει;

Νομίζω ότι φαίνετε καθαρά στο σχέδιο...

 

Σημειωση:ειναι η πρωτη μου προσπαθεια με κυκλωματα κτλ κτλ.Κολλητηρι εχω ξαναπιασει αλλα μονο για να καταστρεψω πραγματα και οχι να φτιαξω!

 

Καιρός ήταν λοιπόν, αλλά δε βλέπω θετικά αποτελέσματα.  ;D

 

Τα λαθάκια που υπάρχουν δεν πρόκειτε να τα καταλάβεις εύκολα.

Κάνε ενα διάλειμα και μετά απο κανα δυό μέρες ...βουρ στο πετάλι.  ;D

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Μολις τελειωσα τις δοκιμες μου.Παλι δεν καταφερα κατι.ξηλωσα και το τρανζιστορ και το εβαλα αναποδα αλλα και παλι τπτ.το τρανζιστορ γραφει πανω:bc182b305.το εβαλα στο πολυμετρο και μου εβγαλε μια τιμη 300.δεν ξερω τι ειναι αυτο.να αναφερω πως εχω ενα κολλητηρι 100 βαττ...μηπως εκαψα τπτ;σημα δεν καταφερα να περασω,αλλα πιανω την εκκλησια της ελλαδας πεντακαθαρα!θα του βαλω και οθονη για RDS!

λετε να φταιει το τρανζιστορ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....σημα δεν καταφερα να περασω,αλλα πιανω την εκκλησια της ελλαδας πεντακαθαρα!

...

 

Καθώς πειράζεις τις αντιστάσεις, άμα μάθεις, κάνεις έναν κόπο να μου πεις πόσο πάει ο Εργοτέλης και ποιός έβαλε τα γκολ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου