Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ορίστε και 4 απλά samples

 

η κιθάρα είναι μια ibanez rgt42 με dimarzio tone zone (bridge) και air norton (neck)

 

high gain με τον Tone Zone

high gain με τον Air Norton

low gain με τον Tone Zone

low gain με τον Air Norton

 

δεν είναι καλοπαιγμένα  :(, και επίσης ο ενισχυτής είναι ένας MG15cdr και το μικρόφωνο οχι και τόσο καλό, επομένως το πετάλι αδικείται πολύ

 

όλα τα παραπάνω samples γράφτηκαν χρησιμοποιόντας το κανάλι με τις silicon διόδους

 

όταν χρησιμοποιώ το κανάλι με τις Ge διόδους η ένταση πέφτει υπερβολικά σε τέτοιο βαθμό που δε θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ούτε για κάτι σαν "σολο booster" επίσης τουλάχιστον στον ενισχυτή μου οι διαφορά στην χροιά των Ge διόδων είναι ανεπαίσθητη (δίνουν λίγο πιο μουντό/μπάσο ήχο)

για όλα αυτά δεν έγραψα samples με το 2ο κανάλι

 

σκέφτομαι να αλλάξω το ζευγάρι των Ge με κάτι άλλο που θα έχει περίπου ίδια ένταση με τις silicon.. έχει κανείς καμια πρόταση? οι led θα κανουν λέτε?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πολύ ωραια ακουγεται ,ειδικα και αμα λάβεις υπόψην τον ενισχυτή που σιγουρα το αδικει..Και επειδή έχω τον ίδιο παιρνω και μια ιδέα πως περιπου θα ειναι.

Thnx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους και το δικό μου overdrive τελείωσε  :)

 

ήταν μια αξέχαστη εμπειρία και μάλιστα σκοπεύω σιγα σιγά να ασχοληθώ με το χομπυ  ;D

 

Ευχαριστώ για τις τιμές ...και ιδιαίτερα για τα samples... 8)

Καλή συνέχεια...

 

Ο μαγαζάτορας μου έδωσε 2 στέρεο...

 

...συνδέω το μαυρο  καλώδιο της μπαταριας στο ''κοντο'' πόδι, και απο το μακρυ συνδέω καλώδιο στο dpdt.Τη μεσαια επαφη την αφήνω στην ησυχία της ,δε συνδεω τίποτις

Στο output συνδεω το καλώδιο απο το dpdt στο μακρυ ποδαρακι,τη μεσαια επαφη στην πλακέτα και την επαφή του κοντου ποδιου την αφήνω μόνη δε συνδεω τίποτις.

 

Σου απάντησε νωρίτερα και πολύ σωστά ο mc04043.

Αν χρησιμοποιείς πλαστικό κουτί, πρέπει το Input jack να έχει τρία καλώδια και όχι δύο όπως και στο layout.

Αν τοποθετήσεις ενα "καρφί" στα jacks που έχεις θα δεις εύκολα τι πρέπει να πάει στη γείωση.

To μπροστινό μέρος του καρφιού, η "μπάλα" είναι το σήμα σου.

Όλο το υπόλοιπο η γείωση.

Αν δεν είναι γειωμένο το input jack δεν θα έχει καθόλου ήχο...

 

Το ποτενσιόμετρο όπως και να το δεις δεν υπάρχει πρόβλημα.

Απλά, το πολύ πολύ αντί να αυξάνεται το drive όσο το γυρνάς δεξιά θα μειώνετε ενώ θα αυξάνει απο την αντίθετη κατεύθυνση.  :P

 

ορίστε και 4 απλά samples

 

...όταν χρησιμοποιώ το κανάλι με τις Ge διόδους η ένταση πέφτει υπερβολικά σε τέτοιο βαθμό που δε θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ούτε για κάτι σαν "σολο booster" επίσης τουλάχιστον στον ενισχυτή μου οι διαφορά στην χροιά των Ge διόδων είναι ανεπαίσθητη (δίνουν λίγο πιο μουντό/μπάσο ήχο)

 

...και πάλι σωστότατος!

Τώρα γνωρίζεις σε πολύ μεγάλο βαθμό τι ήχο θα έχεις όταν θα μοντάρεις ενα οποιοδήποτε overdrive/ fuzz/ distortion με διόδους γερμανίου.

 

Θα έχεις αυτή ακριβώς την αλλαγή στον ήχο!

Ο λόγος που δεν έχεις μεγάλη ένταση είναι εξαιτίας του μονού gain stage της κατασκευής αν και με μερικές μετατροπές μπορείς να αυξήσεις λίγο την ένταση. Σε διαφορετικές περιπτώσεις η μείωση του ήχου δεν είναι τόσο εμφανής...

 

Τα leds είναι μια χαρά για πείραμα. Σκέψου "crunch" ήχο...

 

Δίοδοι :

Silicon - δεμένος, σφιχτός και με μεγάλο output ήχος.

Leds  - crunchy και με περισσότερα πρίμα ήχος

Germanium - περισσότερο κοντά στο λαμπάτο ήχο, compressed αποτέλεσμα και με χαμηλή έξοδο.

 

Have fun!

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να σας κάνω κι εγώ μια πρόταση; Eπειδή τα LEDs κάνουν αυτό που λέει το όνομά τους (Light Emitting Diodes, δίοδοι που εκπέμπουν φως), κι επειδή σε κανένα drive πετάλι μέχρι σήμερα (εμπορικό ή DIY) δεν τα έχω δει να φαίνονται εξωτερικά, γιατί δεν ανοίγετε μια τρυπούλα για να τοποθετηθεί στην επιφάνεια έτσι ώστε να το χαζεύετε όταν παίζετε; Όταν δεν υπάρχει νότα από την κιθάρα είναι σβηστό, όταν υπάρχει ανάβει, κι όσο εντονότερα παίζει κάποιος τόσο πιο λαμπερό γίνεται.

 

Βάλτε LEDs σε πετάλια που θέλετε να ακούγονται σαν JCM 800 (o oποίος ούτως ή άλλως είχε ενεργές διόδους μαζί με τις λάμπες της προενίσχυσής του).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι μια ενδιαφέρουσα μετατροπή και χρησιμοποιήτε συχνά αλλά δε νομίζω το νοιz να έχει τόσο μεγάλη τάση για να ανάψουν τa leds.

 

Σε κανα metal zone σίγουρα ανάβουν... :-*

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A το πιασα!

Το τρίτο καλώδιο (η εξτρα γειωση για το πλαστικό κουτί) φευγει απο το in και πάει που? Καπου πάνω στο κουτί ,στην πλακέτα?

 

Υ.Γ. Το ΔΟΥΛΕΨΕ! ήταν η απελπισμένη μου κραυγη προς το μηχάνημα..αλλα΄τώρα νομίζω θα είναι οκ.

 

Να δοκιμάσω τη γειωση του mc και βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε το καρφί στο jack και θα δεις ποιά είναι η γείωση.

Όπως έβαλες στο οutput jack...

Όχι βέβαια στο κουτί... αφού είναι πλαστικό λες.

 

Στείλτο εκεί που έχεις στείλει και το output jack sτη πλακέτα.

 

Γαμώτ... γαμώτ... τα νεύρα μου... ;D

Που μένεις;;;

Ανεβαίνω στη μηχανή και έρχομαι να στο φτιάξω να τελειώνουμε... ;D

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έφτιαξα παίδες ,το έφτιαξα!

Με τη γειωση του mc

 

3 ευχαριστες εκπληξεις

1) Δουλέυει! Αν και εντελώς άσχετος απο αυτα, πρώτη φορα έπιασα κολλητηρι στα χέρια μου, έφτιαξα κάτι που δουλευει (με λιγο ως αρκετο σπρωξιμο απο τον toneless και τους υπόλοιπους)

2) Δουλευει ολόσωστα. Ουτε θορυβος ουτε τίποτα, το ποτενσιομετρο μια χαρα όλα στην εντέλεια

3) το πεταλι γ@μ@#$ και μάλιστα με στυλ...δεν είχα ιδέα πως θα ακουγεται, ειδικά με τις διοδους που έβαλα και τελικά βγήκε τέλειο! Ακριβώς αυτό που ήθελα...

 

 

 

Σορρυ για το πρήξιμο

;D

Θα δοκιμάσω να γράψω τίποτα ,και ίσως καμια φωτογραφια..προσεχώς θα γίνει μεταμόσχευση σε μεταλικό κουτι.

 

Τελικά ποιο ηταν το προβλημα...είχα διαβάσει ότι τα πλαστικά κουτια θελανε γειωση ,αλλα νόμιζα οτι ήταν καθαρα για λόγους θορυβου.Οποτε είπα να το φτιαξω και αν δουλευει( με θορυβο) τότε να το βάλω σε κουτι μεταλικό.Ευτυχώς που μου εξήγησε ο toneless οτι χωρις γειωση σήμα πάπαλα, και το έφτιαξα...αλλιως ακομα θα ψαχνόμουνα και θα κατέληγα να το ξαναφτιαξω απ την αρχη να δω τι φταει ;D και πάλι τα ίδια θα έκανα.

 

 

Εγώ πάντως σίγουρα θα ασχοληθώ περαιτέρω...εχει τρομερη φάση το DIY και το κόστος πολυ μικρό, οπότε θα τα πάρω σβαρνα όλα ,compressors fuzz κλπ ,εχω και μερικά φιλαράκια που θέλουν να τους φτιαξω και αυτους ovd οπότε φιλοδοξώ να το συνεχίσω το άθλημα

 

 

Ενα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδια εδώ και ειδικά στον toneless για το αρθρο και τη βοηθεια του...Αναμένουμε όλοι εναγωνιως το επόμενο project.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α! Ωραία πράματα... 8)

 

Μου δώσατε έναυσμα να στείλω το επόμενο προject... ;D

 

Σύντομα, ο "Πορτοκαλοστύφτης" στα άρθρα του Noiz.

Ή μήπως να γίνει post...;;;  ???

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντομα, ο "Πορτοκαλοστύφτης" στα άρθρα του Noiz.

Ή μήπως να γίνει post...;;;  ???

 

άρθρο + ποστ με το λινκ του αρθρου για.. ξεζούμισμα!  ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου