Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλα είναι σαν να έχει έναν "εξασθενιστή" μπροστά του γιατι' date=' πέρα απ'το ότι το σήμα είναι συνολικά ασθενέστερο, κατα τα άλλα η συσκευή φαίνεται να δουλεύει όπως θα έπρεπε όσον αφορά το διακόπτη και ποτενσιόμετρο. Μάλιστα πρέπει να κάνει και ενίσχυση γιατι σε πλήρη ένταση παίρνω παραμόρφωση όταν το σήμα εισόδου γίνεται πιο δυνατό (σαν αυτή που παίρνεις όταν παιζεις πολυ δυνατά στο Mic-in της κάρτας ήχου σου).[/quote']

 

Τελικά η λύση σε αυτό το πρόβλημα, ποια είναι ??(δεν καταλαβα :oops: )

Μάλλον αντιμετωπίζω το ίδιο προβλημα :?

 

EDIΤ: Η παραμόρφωση (ακουγεται σαν να χτυπαω με το χερι ενα μικροφωνο) εμφανίζεται μόνο αφού το ποτενσιόμετρο φτασει στη μέση. Μεχρι εκει ακουγεται το σημα απο το συνθ (εκεί το εχω συνδεσει), χωρίς καθόλου παραμόρφωση (το σήμα όμως ειναι ελατωμμένο), και χωρίς διακυμανσεις στην ενταση καθως γυρναω το ποτενσιομετρο. Μόλις το ποτενσιομετρο φτασει στη μεση το σημα απο το συνθ ακουγεται ακομα πιο αμυδρα, και ακουγονται μονο χιόνια πολύ εντονα :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μάλλον έχω χάσει κάποιο επεισόδιο... :?

 

Για τι ακριβώς μιλάμε;

Αν είναι για το "the noiz" δεν πρέπει να έχει οποιοδήποτε πρόβλημα.

 

Σύντομα θα ανεβάσω ενα ηχητικό δείγμα για το πως ακούγεται...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω γιατι μετακινηθηκε στο "Ανεμων και Υδατων" διπλα στο νόημα του American Pie, ring girls, σουβλάκια κλπ. Αφου κολλαει στο Guitar & Bass. :?: :?:

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω γιατι μετακινηθηκε στο "Ανεμων και Υδατων" διπλα σε εντελως ασχετα θεματα. Αφου κολλαει στο Guitar & Bass.

 

 

στο Guitar & Bass ειναι . :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μου βάζεις την φατσούλα "έλεος" γιατί είναι κάπως προσβλητική. Αν κοιτάξεις στο Guitar & Bass και στο Περί Ανέμων, θα δεις ότι για ένα μυστήριο λόγο είναι και στα δυο. Μάλλον bug του φόρουμ μετά την μετακίνησή του.

 

asxeto.JPG

 

 

Μην μου πεις ότι έκανα και φωτομοντάζ...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

noiz.png.xs.jpg

 

 

αρπαχτηκες για λογο που δεν καταλαβαινω.

 

αν αυτο :roll: για σενα σημαινει "ελεος" για μενα σημαινει "ΠΕΡΙΕΡΓΟ....."

 

τι να πω...τωρα παει το ΕΛΕΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4897 μέλη του Noiz βάζουν το :roll: για να πουν "τι άλλο θα ακούσω", κι 1 το χρησιμοποιεί αντί για το :?: ... και ζητάει και τα ρέστα. Τόσο λίγο καιρό έχω στο φόρουμ και η απομυθοποίηση ορισμένων έρχεται τόσο γρήγορα! Γουατέβα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξε, αν θελεις να τσακωθουμε, επειδη εβαλα μια φατσα που κουναει τα ματια της, καθως απορρησα με αυτο που εγραψες , κανενα προβλημα, στειλε μου πμ να αρχισουμε και τα μπινελικια.

δεν μας φταιει ομως κανενας αλλος και ειναι κριμα να χαλαμε ενα τοσο σοβαρο θεμα με τετοιες ανοησιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά το :roll: το λαμβάνω σαν "δεν ξέρω, τί να πω!" και ποτέ δεν το έχω δεί με την αρνητική σημασία!

 

¶λλωστε ο Mech στο διευκρίνησε τώρα γιατί επιμένεις τόσο επιθετικά απέναντι του? Η απάντηση σου είναι πολύ πιο προσβλητική από το υποτιθέμενο emoticon! Αν υπάρχουν νεύρα μη ξεσπάτε εδώ μέσα. Έλεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Διαβαζοντας τα τελευταια posts φαινεται να εχει ξεφυγει λιγο η κουβεντα!

Αναλαμβανω λοιπον εγω ( ;D) να επαναφερω τα πραγματα στη θεση τους μιας και απο χθες εχω και εγω το προσωπικο μου noiz overdrive!Μετα απο αυτο αρχισα να ψαχνω με μανια διαφορα αλλα schematics απο γνωστα πεταλια και κυριως απο κανα δυο που τα ειχα στο μυαλο μου να τα αγορασω.Δυσκολο εγχειρημα μεν, αλλα ελπιζω να καταφερω κατι (και αν δεν καταφερω παντα υπαρχει ο toneless για να δωσει την πολυτιμη βοηθεια του!).

Ας εχουμε βεβαια υποψιν πως ειναι στα σκαρια και ενας diy compressor απο τον toneless με απωτερο σκοπο να αποκτησει το noiz μια ολοκληρη πεταλοθηκη!

Ειμαι κρυφος θαυμαστης του SF!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου