Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν σχετικά posts στην αρχή του topic με το θέμα που σε απασχολεί.

Βέβαια' date=' το όλο project είχε σκοπό να σε βάλει στο παιχνίδι με ενα ηχητικά καλό πετάλι. Μην περιμένεις όμως ενα απλό τρανζίστορ να σου δώσει τα πάντα...[/quote']

 

ok, thnx nick!

 

Σκέφτομαι να βάλω ένα 741 ή ένα 4558 στην είσοδο για περισσότερο gain.

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παραθέτω εδώ μία φωτογραφία της κατασκευής μου.

 

thenoiz.jpg

 

 

Επειδή θέλω να πειραματιστώ με διάφορες τιμές και εξαρτήματα, χρησιμοποιώ την παραπάνω πλακέτα, η οποία πατάει σε ένα λεπτό φύλλο κόντρα πλακέ.

Στο ξύλο επάνω έβαλα αυτοκόλλητη ταινία αλουμινίου για γείωση.

Κάθετα κόλλησα και ένα επιπλέον κομμάτι ξύλο για τα βύσματα εισόδου/εξόδου, τα ποτενσιόμετρα και την τροφοδοσία.

 

To TheNoiz μού λειτουργεί άψογα. Τώρα σκέφτομαι να βάλω μπροστά του μία ακόμα προενισχυτική βαθμίδα για πιο πολύ γκάζι.

 

Ελπίζω να ενέπνευσα κάποιους να ασχοληθούν με το DIY !!

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ποτενσιομετρα? μπορεις να μας πεις τι κανει το καθε ενα καθως και να δωσεις ενα layout εαν θες ??? :P

 

και κατι ακομα σορρυ για την ερωτηση

 

μηπως ξερει κανενας καποιο καταστημα που να πουλαει ηλεκτρολογικα ειδη (η οπως λεγονται αυτα που απαιτει το project) στην Θεσσαλονικη στο κεντρο κοντα?

 

ευχαριστω πολυ.

http://www.neobux.com/?r=Evarian

βγάλτε λεφτάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ποτενσιόμετρα είναι ασύνδετα :) , τα έχω εκεί για μελλοντική χρήση.

 

Για καταστήματα ηλεκτρονικών ειδών στη Θεσ/νίκη:

 

http://hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=5206

 

+ Ιωαννίδης στη Μαρασλή

+ Νικολαΐδου απέναντι από τον Ευκλείδη

+ Αμοιρίδης στην Κανάρη

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Gant βλέπω είσαι οργανομένος...χαχαχα 8)

 

Προφανώς βέβαια, γνωρίζεις ότι η πειραματική σου πλακέτα δημιουργεί μικρούς "αόρατους" πυκνωτές εξαιτίας του χαλκού που έχει στον πάτο της.

 

Το αποτέλεσμα είναι λίγο πιο μουντός ήχος. Όταν το βάλεις σε κάποιο μεταλλικό κουτί, ο ήχος θα αλλάξει λίγο (ελαφρώς πιο διαυγες).

 

Keep on... 8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δέν έφτιαξα το NOIZ OD κανονικά αλλά το δοκίμασα σε δοκιμαστική πλακέτα. Αυτό που έφτιαξα ήταν το Big Stone από ένα άρθρο του. Sound Maker. Του έκανα όμως κάποιες μετατροπές.

1) Έβαλα ένα διακόπτη να αλλάζει τον πυκνωτή εισόδου και να το κάνει σαν treble booster όπως λέει και το άρθρο.

2) Έβαλα ένα περιστροφικό διακόπτη να αλλάζει τις διόδους από τίποτα(απλό booster) σε πυριτίου, γερμανίου ή δύο LED ένα κόκκινο κι ένα πράσινο. Η πατέντα αυτή σκίζει.

 

Γενικώς βγήκε πολύ καλό καί για κιθάρα στον σπιτιό λαμπάτο 5W τάξης Α μου αλλά ακόμα και σε ένα Rhodes ηλεκτρικό πιάνο ενός φύλου μου που μάλλον θα του το ενσωματώσω σε ένα προενισχυτοπολυεφέ που σχεδιάζω τον τελευταίο καιρό.

 

Γενικώς η διάταξη αυτή (τρανζίστορ-δίοδοι) είναι αρκετά όμορφη και στοιχειώδης αλλά για να γίνει πιο πλήρες θα χρειαζόταν ένα Gain και ίσως κανα Tone. Βέβαια τότε πάμε σε άλλη υλοποίηση στύλ Tube screamer με τελεστικούς κ.λ.π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω οταν έφτιαξα το noiz overdrive δούλευε τελεια, μετά από μια δυο μερες ακούγεται σα να ειναι πολυ κομπρεσαρισμενος.Ελεγξα τις συνδεσεις και ολα καλά.Τι φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το noiz overdrive δεν δουλεψε καμιά απο τις 2 φορές που το προσπαθήσα και έτσι τα παρατησα ίσως καμιά αλλη φορά....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω οταν έφτιαξα το noiz overdrive δούλευε τελεια' date=' μετά από μια δυο μερες ακούγεται σα να ειναι πολυ κομπρεσαρισμενος.Ελεγξα τις συνδεσεις και ολα καλά.Τι φταιει?[/quote']

 

Μήπως άδειασε η μπαταρία σου;

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου